Dnes Neděle - oblacno 20°C
Zítra Pondělí - polojasno 23°C
Neděle 19. 5. 2024
Svátek má Ivo
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Lifestyle / Zdraví

Pobočky Národní technického muzea v Plasích a Chomutově otevřeny na letní sezonu

Národní technické muzeum zahajuje návštěvnickou sezónu ve svých pobočkách. V Centru stavitelského dědictví NTM v Plasích bude letošní rok spojen s připomínkou 250. výročí narození majitele plaského panství Klementa Václava Lothara Metternicha, k vidění zde bude originál listiny z roku 1813 dokládající povýšení Metternichů do knížecího stavu.   

V Železničním depozitáři NTM v Chomutově NTM letos realizuje opravu za účelem zkvalitnění prostoru pro uložení sbírky, pro návštěvníky tedy bude za snížené vstupné přístupná jen první polovina bývalého depa. Nově zde bude k vidění výstava věnovaná chomutovskému rodákovi Františku Josefu Gerstnerovi.

V Centru stavitelského dědictví NTM Plasy, které je rozsáhlým moderním muzeem stavitelství, je možné kromě stálých expozic i letos navštívit výstavu Fenomén Jawa aneb Jawa, jak ji neznáte, která je obměněnou reprízou výstavy poprvé představené v Praze, a výstavu Tradiční stavitelství za císaře Franze Josefa, která vznikla ve spolupráci NTM a Fakulty stavební ČVUT v Praze.

Navštívit můžete také novou expozici, která byla otevřena loni v létě, s názvem Středověké stavební stroje. V atraktivní instalaci jsou zde prezentovány rozměrné funkční repliky středověkých stavebních strojů, které byly zhotoveny na základě studia historických pramenů a důsledně vyrobeny za použití dobových řemeslných postupů. Představují v evropském měřítku ojedinělou rekonstrukci původní středověké stavitelské technologie a jejich zpřístupnění veřejnosti doplňuje ucelený výklad dějin stavitelství v plaském areálu NTM. Ve venkovním prostoru si lze do konce června prohlédnout nominované realizace soutěže Česká cena za architekturu 2022, kterou vyhlašuje Česká komora architektů.

V Železničním depozitáři NTM v Chomutově zážitek z prohlídky železničních skvostů zpestří panelová výstava o Františku Josefu Gerstnerovi, který byl významnou osobností vědy a techniky. Chomutovský rodák byl kartografem, astronomem, technikem a mechanikem, projektantem první koněspřežné dráhy, zakladatelem pražské polytechniky a jejím prvním ředitelem a profesorem, průkopníkem a propagátorem parních strojů a vizionářem v mnoha dalších oborech. Výstava vznikla díky spolupráci s Oblastním muzeem v Chomutově.Autor: Alo

Probíhá Týden rané péče

16. května 2024 ve 22:24

Právě nyní probíhá už 17. ročník osvětové kampaně Týden rané péče, kterou pořádá Společnost pro ranou péči. Celý týden (13. — 19. 5.) je zasvěcen informování o tom, jak rodinám pečujícím o dítě s postižením pomáhá služba raná péče a proč je bez nadsázky životně důležité, aby vhodná podpora dítěte...

Dny zdraví na Desítce

15. května 2024 v 19:06

Dny zdraví se v Praze 10 konají ve čtvrtek 16. a v pátek 17. května.

Festival Za Prahu udržitelnou a sousedskou zkoumá město zdola

14. května 2024 v 11:27

Arnika, Paměť města, Jezevky, Roleta 39 a další iniciativy, zabývající se městskými tématy, pořádají již čtvrtý ročník festivalu Za Prahu udržitelnou a sousedskou. Proběhne od pátku 17. května do neděle 19. května v Kasárnách Karlín. Název festivalu navazuje na výzvu, kterou v roce 2020 podepsalo...

Albertovský den

13. května 2024 v 09:24

Odpoledne plné zábavy a zážitků vás čeká ve středu 15. května na Palackého náměstí na Praze 2. Albertovský den je příležitostí vyzkoušet si na vlastní kůži speciální vybavení, které umožňuje lidem po získaném poškození mozku fungovat v praktickém denním životě a věnovat se...

Diskuze s Vojtěchem Voseckým v Green Apéro

12. května 2024 v 08:31

Spletitými cestami cirkulární ekonomiky vás ve středu 15. května provede Vojtěch Vosecký, přední evropský odborník na oběhové hospodářství.

Acorus pomáhá obětem a svědkům domácího násilí

11. května 2024 v 19:26

Poradenské a terapeutické centrum Acorus zajišťuje podporu klientům, kteří zažili, zažívají anebo jsou svědky domácího násilí ve své primární rodině.

Květinový den ve SVČ Jednička

10. května 2024 v 08:51

Do Českých dnů proti rakovině, každoročně pořádané Ligou proti rakovině Praha, se do veřejné sbírky na podporu prevence rakoviny prsu od loňského roku zapojuje i SVČ1.

Zacvičte si doma nebo v kanceláři s innogy

9. května 2024 v 09:34

Také prosedíte téměř celý den za počítačem a bolí vás záda nebo za krkem? Tak až si půjdete příště udělat kávu do kuchyňky, nekoukejte do mobilu a protáhněte se.

Další články
Nahoru