Dnes Sobota - prehanky-dest 12°C
Zítra Neděle - prehanky-dest 13°C
Sobota 25. 5. 2024
Svátek má Viola
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Po zářijových volbách je v Praze bez nového vedení jen magistrát
Sídlo magistrátu na Mariánském náměstí. Foto: archiv

Po zářijových volbách je v Praze bez nového vedení jen magistrát

Po zářijových komunálních volbách zůstává v Praze bez nového vedení pouze magistrát hlavního města. Strany zvolené do zastupitelstva se zatím na koalici nedohodly, a v čele města tak zůstává dosluhující rada koalice Pirátů, Prahy Sobě a Společně pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL). Letošní jednání o novém vedení města je nejdelší v historii Prahy od roku 1993. Naopak všechny radnice 57 městských částí již nové vedení mají, jako poslední byly ve čtvrtek večer zvoleny starostka a rada městské části Praha 11. Jako první vznikla koalice v Praze 13. Volby v hlavním městě vyhrálo Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) před druhým ANO a třetími Piráty.

Vyjednávání o magistrátní koalici začala hned po volbách. Od té doby se průběžně setkávali zástupci jednotlivých stran. Spolu prosazovalo vznik obdobné koalice, jako je ta vládní, tedy s Piráty a STAN. Jednání ale skončila neúspěchem.

V uplynulých dvou týdnech začalo Spolu jednat s ANO o podpoře své menšinové rady. Avšak i tato jednání skončila bez dohody. Strany se neshodly na všech programových bodech, a když chtěly alespoň zvolit nového primátora, nesehnaly dostatek hlasů. Proti dohodě s ANO se postavila senátorka a radní Hana Kordová Marvanová (Spolu).

Vítěz voleb, koalice Spolu, se po Novém roce pustí do vyjednávání znovu. Opět se bude chtít domluvit s Piráty a STAN. „Slíbili jsme, že přineseme změnu. A my své závazky splníme. Nemáme nyní jinou možnost než se o to pokusit prostřednictvím dalších poctivých jednání se snahou sestavit většinovou vládu, kdy stále platí, že upřednostňujeme variantu koalice na vládním půdorysu. Rozhodující je pro nás prospěch Pražanů, a o to více se nyní budeme soustředit na 3K – komunikaci, kompromis a koalici," sdělil ČTK pražský lídr Spolu, poslanec Bohuslav Svoboda (ODS).

Jako první hned o volebním víkendu vznikla koalice v Praze 13, kde se domluvily ODS, ANO a Společně pro Prahu 13 (TOP 09 a KDU-ČSL). Zastupitelé zvolili starostou Davida Vodrážku (ODS), který se jím stal pošesté za sebou. Jen o dva dny později vznikla koalice ODS, TOP 09 a ANO v Praze 2 a o další tři dny později se stejné strany domluvily na koalici také v Praze 4.

Rychle bylo jasno ve čtyřech městských částech, kde získali dosavadní starostové nadpoloviční většinu, a sice v Praze 7, 16, 19 a 21. Rekordmanem mezi starosty je kbelský Pavel Žďárský (SNK Kbely náš domov), který se jím stal poprvé v roce 1997.

Nejdéle trvalo zvolit nové vedení zastupitelům Prahy 11. Starostkou se ve čtvrtek večer stala lídryně Hnutí pro Prahu 11 (HPP11) Šárka Zdeňková, která ve funkci nahradila Jiřího Dohnala (Piráti). Na Jižním Městě se na koalici domluvili HPP11, Praha 11 Sobě a Piráti. Oproti ostatním radnicím koaliční smlouvu nepodepsaly žádné strany v Praze 15, přesto bylo zvoleno nové vedení a starostou se stal Michal Fischer (Společně pro Prahu 15).

Komunální volby na magistrát letos vyhrála koalice Spolu, získala v 65členném zastupitelstvu 19 mandátů. Druhé skončilo ANO se 14 mandáty. Třetí Piráti mají 13 zastupitelů a Praha Sobě 11 mandátů. Pět zastupitelů má STAN, šestá SPD získala tři mandáty.


Autor: ČTK

Zastupitelka Prahy 4 Sýkorová složila zastupitelský mandát, přestěhovala se

Dnes v 18:11

Zastupitelka Prahy 4 Vladimíra Sýkorová (Piráti) složila zastupitelský mandát. Své rozhodnutí sdělila v pátek na mimořádném jednání zastupitelstva. Důvodem je změna trvalého bydliště, nebydlí už ve čtvrté městské části. Na její místo nastoupí náhradník za Piráty, kterým je Helena Buchtová. Podle...

Novým předsedou Kontrolního výboru Zastupitelstva MČ Praha 1 je Jonáš Felkl

Včera v 16:20

Na svém zasedání v úterý 21. května zvolilo Zastupitelstvo MČ Praha 1 nového předsedu kontrolního výboru. Stal se jím zastupitel Jonáš Felkl (bez politické příslušnosti), který kandidoval za Praha 1 Sobě. Nahradil tak Pavla Čižinského rovněž z uskupení Praha...

10. mimořádné zasedání zastupitelstva Prahy 4 bude v pátek 24. května

20. května 2024 v 07:44

10. zasedání Zastupitelstva městské části Praha 4 se uskuteční v pátek 24. května od 9 hodin v zasedacím sále č. 301 v budově historické Nuselské radnice v Táborské ulici č.p. 500.

Další články
Nahoru