Dnes Neděle - jasno 24°C
Zítra Pondělí - polojasno 22°C
Neděle 11. 6. 2023
Svátek má Bruno
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Po zářijových volbách je v Praze bez nového vedení jen magistrát
Sídlo magistrátu na Mariánském náměstí. Foto: archiv

Po zářijových volbách je v Praze bez nového vedení jen magistrát

Po zářijových komunálních volbách zůstává v Praze bez nového vedení pouze magistrát hlavního města. Strany zvolené do zastupitelstva se zatím na koalici nedohodly, a v čele města tak zůstává dosluhující rada koalice Pirátů, Prahy Sobě a Společně pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL). Letošní jednání o novém vedení města je nejdelší v historii Prahy od roku 1993. Naopak všechny radnice 57 městských částí již nové vedení mají, jako poslední byly ve čtvrtek večer zvoleny starostka a rada městské části Praha 11. Jako první vznikla koalice v Praze 13. Volby v hlavním městě vyhrálo Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) před druhým ANO a třetími Piráty.

Vyjednávání o magistrátní koalici začala hned po volbách. Od té doby se průběžně setkávali zástupci jednotlivých stran. Spolu prosazovalo vznik obdobné koalice, jako je ta vládní, tedy s Piráty a STAN. Jednání ale skončila neúspěchem.

V uplynulých dvou týdnech začalo Spolu jednat s ANO o podpoře své menšinové rady. Avšak i tato jednání skončila bez dohody. Strany se neshodly na všech programových bodech, a když chtěly alespoň zvolit nového primátora, nesehnaly dostatek hlasů. Proti dohodě s ANO se postavila senátorka a radní Hana Kordová Marvanová (Spolu).

Vítěz voleb, koalice Spolu, se po Novém roce pustí do vyjednávání znovu. Opět se bude chtít domluvit s Piráty a STAN. „Slíbili jsme, že přineseme změnu. A my své závazky splníme. Nemáme nyní jinou možnost než se o to pokusit prostřednictvím dalších poctivých jednání se snahou sestavit většinovou vládu, kdy stále platí, že upřednostňujeme variantu koalice na vládním půdorysu. Rozhodující je pro nás prospěch Pražanů, a o to více se nyní budeme soustředit na 3K – komunikaci, kompromis a koalici," sdělil ČTK pražský lídr Spolu, poslanec Bohuslav Svoboda (ODS).

Jako první hned o volebním víkendu vznikla koalice v Praze 13, kde se domluvily ODS, ANO a Společně pro Prahu 13 (TOP 09 a KDU-ČSL). Zastupitelé zvolili starostou Davida Vodrážku (ODS), který se jím stal pošesté za sebou. Jen o dva dny později vznikla koalice ODS, TOP 09 a ANO v Praze 2 a o další tři dny později se stejné strany domluvily na koalici také v Praze 4.

Rychle bylo jasno ve čtyřech městských částech, kde získali dosavadní starostové nadpoloviční většinu, a sice v Praze 7, 16, 19 a 21. Rekordmanem mezi starosty je kbelský Pavel Žďárský (SNK Kbely náš domov), který se jím stal poprvé v roce 1997.

Nejdéle trvalo zvolit nové vedení zastupitelům Prahy 11. Starostkou se ve čtvrtek večer stala lídryně Hnutí pro Prahu 11 (HPP11) Šárka Zdeňková, která ve funkci nahradila Jiřího Dohnala (Piráti). Na Jižním Městě se na koalici domluvili HPP11, Praha 11 Sobě a Piráti. Oproti ostatním radnicím koaliční smlouvu nepodepsaly žádné strany v Praze 15, přesto bylo zvoleno nové vedení a starostou se stal Michal Fischer (Společně pro Prahu 15).

Komunální volby na magistrát letos vyhrála koalice Spolu, získala v 65členném zastupitelstvu 19 mandátů. Druhé skončilo ANO se 14 mandáty. Třetí Piráti mají 13 zastupitelů a Praha Sobě 11 mandátů. Pět zastupitelů má STAN, šestá SPD získala tři mandáty.


Autor: ČTK

Primátor Svoboda navštívil Prahu 4, řešil i zakrytí Spořilovské spojky

9. června 2023 v 05:40

Pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS)pokračuje návštěvách městských částí, které avizoval při svém nástupu do funkce. Ve středu 7. června byla na řadě Praha 4, kde primátor s vedením radnice jednal o dopravní, sportovní i bezpečnostní problematice této nejlidnatější...

Zastupitelé Prahy 9 udělali konečný účet za loňským hospodařením městské části

7. června 2023 ve 12:08

Zastupitelé Prahy 9 na úterním jednání schválili komplexní rozbor hospodaření městské části za loňský rok a rozpočtová opatření letošního roku. Loni byly příjmy městské části 1044 milionů korun a výdaje 1070 milion. Rozdíl 26 milionů byl pokryt  úsporami...

Zastupitelé Prahy 14 budou jednat 13. června

7. června 2023 v 08:23

IV. zasedání Zastupitelstva MČ Praha 14 se uskuteční v úterý 13. června od 15 hodin v Galerii 14 (NÁM. PLK. VLČKA 686) na Černém Mostě.

Zklidňování dopravy na obou březích Vltavy? Zastupitelé Prahy 1 schválili memorandum

17. května 2023 ve 21:02

Na návrh radního pro dopravu Prahy 1 Vojtěcha Ryvoly (ANO) projednali zastupitelé Prahy 1 Memorandum o zklidnění dopravy na obou březích Vltavy.

Praha 18 zve na zasedání Kontrolního výboru ZMČ

16. května 2023 v 11:58

Zasedání Kontrolního výboru ZMČ Prahy 18 se koná ve středu 17. května od 18 hodin.

Zasedne Výbor pro životní prostředí, veřejný prostor, bezpečnost a ICT Prahy 18

15. května 2023 v 11:37

Zasedání Výboru pro životní prostředí, veřejný prostor, bezpečnost a ICT Prahy 18 se uskuteční v úterý 16. května v 17 hodin.

Další články
Nahoru