dnes
Neděle - obcasny-dest
6°C
zítra
Pondělí - obcasny-dest
6°C
pozítří
Úterý - obcasny-dest
10°C
Po více než půl století u nás byla vyrobena parní lokomotiva, sveze vás na Letné
Přes sto let stará lokomotiva Orenstein & Koppel v německém muzeu. Na Letné se představí zdařilá kopie v jiné barvě. Foto: Peckolinos / Wikimedia Commons

Po více než půl století u nás byla vyrobena parní lokomotiva, sveze vás na Letné

Poslední parní lokomotiva byla u nás postavena na počátku 60. let a zdálo se, že průmysl se tehdy s parní trakcí definitivně rozloučil. Nikoliv. Po více než 50 letech byla v českých zemích vyrobena zcela nová parní lokomotiva. Zájemci ji budou moci vidět již tento týden.

V pondělí 27. října bude Národní technické muzeum na Letné mimořádně otevřeno a 28. října, v den vzniku Československé republiky, bude vstup pro všechny návštěvníky jen 50 korun.

Lokomotiva Orenstein & Koppel na rozchodu 600 milimetrů byla společností První kolínská lokomotivní postavena podle originálních výkresů a fotografií.

Jde o typ lokomotivy, který byl rozšířen po celém světě a sloužil mnoho desítek let na polních a průmyslových drahách úzkého rozchodu. Na přelomu 19. a 20. století byla vyráběna berlínskou firmou Orenstein & Koppel.

Věrná kopie původního typu se představí veřejnosti ve dnech 24. až 28. října ve venkovním areálu muzea na Letné. Jízdy doprovodí komentované prohlídky a projekce, během níž se návštěvníci seznámí s procesem stavby.

ntm-lokomotiva-nahled 


Další články
Nahoru