Dnes Sobota - obcasny-dest 6°C
Zítra Neděle - zatazeno 10°C
Sobota 17. 4. 2021
Svátek má Rudolf
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Po Velikonocích odstartuje v Praze čištění ulic, oproti loňsku musí být řidiči kvůli hrozícím pokutám ve střehu
Blokové čištění je tu, v ulicích budou častěji vidět zákazové značky. Foto: Oskar Exner / Magistrát hl. m. Prahy

Po Velikonocích odstartuje v Praze čištění ulic, oproti loňsku musí být řidiči kvůli hrozícím pokutám ve střehu

Jarní blokové čištění v ulicích hlavního města začne po velikonočních svátcích v úterý 6. dubna. Tradičně půjde o celkový strojní a ruční úklid po zimním období, v rámci kterého se odstraní zejména posypový materiál a další nečistoty. Po loňské nezvyklosti, kdy řidiči kvůli nouzovému stavu nemuseli z uklízených ulic přeparkovat svá auta, se tato povinnost tradičně doprovázející úklid vrací.

„Stejně jako v minulých letech budou řidiči muset během čištění přeparkovat svá vozidla. Na to je v ulicích upozorní dopravní značení, které se začne na daných místech objevovat od 29. března. Jedná se o přenosné značky zákaz zastavení, kde je na dodatkové tabulce uveden datum a čas,“ popsala mluvčí Technické správy komunikací (TSK) Barbora Lišková.

Kdo bude značku ignorovat, hrozí mu, že příspěvková organizace Správa služeb hlavního města Prahy auto během úklidu přemístí na odtahové auto a pak ho na místo vrátí, přičemž za tento úkon naúčtuje majiteli auta 1300 korun. Hrozí však i takzvaný zpětný odtah a tento úkon je o dost dražší.

Spočívá v tom, že auto je odvezeno na odtahové parkoviště a po dokončení úklidu vráceno co nejblíže původnímu místu. Za tento úkon se účtuje 4050 korun. Navíc hrozí, že se částka navýší o pokutu od policistů, což mohou být až dva tisíce korun. Takže celkem může ignorace či opomenutí povinnosti přeparkovat stát majitele auta až šest tisíc korun. 

Letos TSK nenaváže na loňskou nezvyklost, kdy bylo tradiční jarní čištění provedeno s ohledem na nouzový stav jen ručním způsobem, při kterém Pražané nemuseli přeparkovávat svá auta. Takže nehrozily ani žádné pokuty.

„Reagujeme na současnou situaci. Je logické, aby lidé, kteří dodržují pravidla nouzového stavu, nebyli nuceni řešit parkování svých aut. V žádném případě nebudeme vozidla odtahovat, ale úklid zajistíme zvýšením počtu pracovníků, kteří budou uklízet ručně i pod zaparkovanými vozidly,“ sdělil na konci loňského března generální ředitel TSK Jozef Sinčák, když v Česku platil dva týdny nouzový stav.

Zda bude i během letošního jarního úklidu platit nouzový stav, se teprve rozhodne, nicméně na podobu zhruba dvouměsíčního úklidu to nebude mít vliv. Čištění ulic bude probíhat v dané dny od 8 do 15 hodin. Dle praxe z minulých let je pravděpodobné, že i letos budou ulice, kde se začíná, uklizeny již před polednem.

V prvním týdnu stroje a pracovníci úklidových čet vyčistí ulice v městských částech Praha 2, 4, 5, 6, 8, 9, 11, 15, 16 a 17. V dalších týdnech se čištění rozšíří i do zbylých částí Prahy podle předem schváleného harmonogramu. Úklid Pražské památkové rezervace na území Prahy 1 proběhne o víkendech.


Pokračuje rekonstrukce Štěrboholské spojky

Včera ve 21:44

Technická správa komunikací zahájí v sobotu 24. dubna další etapu rekonstrukce Štěrboholské spojky, jedné z radiál Městského okruhu na východě Prahy.

Sezonní vlaky z Prahy do středních Čech vyjedou v sobotu

15. dubna 2021 ve 12:07

V sobotu 17. dubna vyjedou po delší zimní přestávce opět sezonní víkendové rekreační vlaky PID dopravců České dráhy a KŽC Doprava, které spojují metropoli s turisticky atraktivními lokalitami středních Čech i sousedních krajů. 

Bubenečský tunel bude od čtvrtka do pátku uzavřen

13. dubna 2021 v 07:57

Pravidelná údržba a kontrola technologie tunelů uzavře Bubenečský tunel od čtvrtka 15. dubna od 23 hodin do pátku 16. dubna do 5 hodin.

Noční omezení provozu v Těšnovském tunelu

12. dubna 2021 ve 20:52

Z důvodu mytí stěn a stropu bude omezen provoz v Těšnovském tunelu.

Praha 6: Anketa k zónám placeného stání

12. dubna 2021 v 09:53

Parkovací zóny jsou v Praze 6 aktuálně zavedeny na většině území městské části. Jde o části Dejvic, Bubenče, Hanspaulky, Vokovic a Veleslavína, Břevnova, Střešovic či Ořechovky.

Začne další etapa opravy Plzeňské ulice

10. dubna 2021 ve 21:27

Technická správa komunikací zahájí ve středu 14. dubna stavební práce na Plzeňské ulici v úseku Trabant muzeum – Bucharova, směr z centra. Souvislá údržba komunikace je rozdělena na dvě části a skončí do 12. května.

Uzavírka Koněvovy ulice

10. dubna 2021 v 10:20

Technická správa komunikací přejde od 26. dubna do 4. července do další části rekonstrukce Koněvovy ulice, ve které se bude kompletně rekonstruovat vozovka v úseku od ulice Rokycanova směrem nahoru po č. 41. Tyto práce si vyžádají kompletní obousměrnou uzavírku a bude znemožněn vjezd do všech...

Další články
Nahoru