Dnes Úterý - obcasny-dest 16°C
Zítra Středa - obcasny-dest 14°C
Úterý 24. 5. 2022
Svátek má Jana
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Po Velikonocích odstartuje v Praze čištění ulic, oproti loňsku musí být řidiči kvůli hrozícím pokutám ve střehu
Blokové čištění je tu, v ulicích budou častěji vidět zákazové značky. Foto: Oskar Exner / Magistrát hl. m. Prahy

Po Velikonocích odstartuje v Praze čištění ulic, oproti loňsku musí být řidiči kvůli hrozícím pokutám ve střehu

Jarní blokové čištění v ulicích hlavního města začne po velikonočních svátcích v úterý 6. dubna. Tradičně půjde o celkový strojní a ruční úklid po zimním období, v rámci kterého se odstraní zejména posypový materiál a další nečistoty. Po loňské nezvyklosti, kdy řidiči kvůli nouzovému stavu nemuseli z uklízených ulic přeparkovat svá auta, se tato povinnost tradičně doprovázející úklid vrací.

„Stejně jako v minulých letech budou řidiči muset během čištění přeparkovat svá vozidla. Na to je v ulicích upozorní dopravní značení, které se začne na daných místech objevovat od 29. března. Jedná se o přenosné značky zákaz zastavení, kde je na dodatkové tabulce uveden datum a čas,“ popsala mluvčí Technické správy komunikací (TSK) Barbora Lišková.

Kdo bude značku ignorovat, hrozí mu, že příspěvková organizace Správa služeb hlavního města Prahy auto během úklidu přemístí na odtahové auto a pak ho na místo vrátí, přičemž za tento úkon naúčtuje majiteli auta 1300 korun. Hrozí však i takzvaný zpětný odtah a tento úkon je o dost dražší.

Spočívá v tom, že auto je odvezeno na odtahové parkoviště a po dokončení úklidu vráceno co nejblíže původnímu místu. Za tento úkon se účtuje 4050 korun. Navíc hrozí, že se částka navýší o pokutu od policistů, což mohou být až dva tisíce korun. Takže celkem může ignorace či opomenutí povinnosti přeparkovat stát majitele auta až šest tisíc korun. 

Letos TSK nenaváže na loňskou nezvyklost, kdy bylo tradiční jarní čištění provedeno s ohledem na nouzový stav jen ručním způsobem, při kterém Pražané nemuseli přeparkovávat svá auta. Takže nehrozily ani žádné pokuty.

„Reagujeme na současnou situaci. Je logické, aby lidé, kteří dodržují pravidla nouzového stavu, nebyli nuceni řešit parkování svých aut. V žádném případě nebudeme vozidla odtahovat, ale úklid zajistíme zvýšením počtu pracovníků, kteří budou uklízet ručně i pod zaparkovanými vozidly,“ sdělil na konci loňského března generální ředitel TSK Jozef Sinčák, když v Česku platil dva týdny nouzový stav.

Zda bude i během letošního jarního úklidu platit nouzový stav, se teprve rozhodne, nicméně na podobu zhruba dvouměsíčního úklidu to nebude mít vliv. Čištění ulic bude probíhat v dané dny od 8 do 15 hodin. Dle praxe z minulých let je pravděpodobné, že i letos budou ulice, kde se začíná, uklizeny již před polednem.

V prvním týdnu stroje a pracovníci úklidových čet vyčistí ulice v městských částech Praha 2, 4, 5, 6, 8, 9, 11, 15, 16 a 17. V dalších týdnech se čištění rozšíří i do zbylých částí Prahy podle předem schváleného harmonogramu. Úklid Pražské památkové rezervace na území Prahy 1 proběhne o víkendech.


Autor: Jan Puci

Rekonstrukce křižovatky Na Petřinách – Na Větrníku

21. května 2022 v 10:01

Technická správa komunikací (TSK) zahájí v pondělí 23. května 2022 rekonstrukci křižovatky ulice Na Petřinách a Na Větrníku, která bude nově osazena semaforem. Celá stavební akce skončí do konce srpna 2022.

V souvislosti s koncerty skupiny Rammstein připravila policie opatření

14. května 2022 v 07:10

V neděli 15. května a v pondělí 16. května se uskuteční dva koncerty skupiny Rammstein. Z důvodu zajištění veřejného pořádku a dopravy, připravila pražská policie adekvátní bezpečnostní opatření, na kterém se bude podílet několik desítek pražských policistů. Opatření se dotknou především...

Další články
Nahoru