Dnes Čtvrtek - zatazeno 6°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 7°C
Čtvrtek 2. 2. 2023
Svátek má Nela
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Po Velikonocích odstartuje v Praze čištění ulic, oproti loňsku musí být řidiči kvůli hrozícím pokutám ve střehu
Blokové čištění je tu, v ulicích budou častěji vidět zákazové značky. Foto: Oskar Exner / Magistrát hl. m. Prahy

Po Velikonocích odstartuje v Praze čištění ulic, oproti loňsku musí být řidiči kvůli hrozícím pokutám ve střehu

Jarní blokové čištění v ulicích hlavního města začne po velikonočních svátcích v úterý 6. dubna. Tradičně půjde o celkový strojní a ruční úklid po zimním období, v rámci kterého se odstraní zejména posypový materiál a další nečistoty. Po loňské nezvyklosti, kdy řidiči kvůli nouzovému stavu nemuseli z uklízených ulic přeparkovat svá auta, se tato povinnost tradičně doprovázející úklid vrací.

„Stejně jako v minulých letech budou řidiči muset během čištění přeparkovat svá vozidla. Na to je v ulicích upozorní dopravní značení, které se začne na daných místech objevovat od 29. března. Jedná se o přenosné značky zákaz zastavení, kde je na dodatkové tabulce uveden datum a čas,“ popsala mluvčí Technické správy komunikací (TSK) Barbora Lišková.

Kdo bude značku ignorovat, hrozí mu, že příspěvková organizace Správa služeb hlavního města Prahy auto během úklidu přemístí na odtahové auto a pak ho na místo vrátí, přičemž za tento úkon naúčtuje majiteli auta 1300 korun. Hrozí však i takzvaný zpětný odtah a tento úkon je o dost dražší.

Spočívá v tom, že auto je odvezeno na odtahové parkoviště a po dokončení úklidu vráceno co nejblíže původnímu místu. Za tento úkon se účtuje 4050 korun. Navíc hrozí, že se částka navýší o pokutu od policistů, což mohou být až dva tisíce korun. Takže celkem může ignorace či opomenutí povinnosti přeparkovat stát majitele auta až šest tisíc korun. 

Letos TSK nenaváže na loňskou nezvyklost, kdy bylo tradiční jarní čištění provedeno s ohledem na nouzový stav jen ručním způsobem, při kterém Pražané nemuseli přeparkovávat svá auta. Takže nehrozily ani žádné pokuty.

„Reagujeme na současnou situaci. Je logické, aby lidé, kteří dodržují pravidla nouzového stavu, nebyli nuceni řešit parkování svých aut. V žádném případě nebudeme vozidla odtahovat, ale úklid zajistíme zvýšením počtu pracovníků, kteří budou uklízet ručně i pod zaparkovanými vozidly,“ sdělil na konci loňského března generální ředitel TSK Jozef Sinčák, když v Česku platil dva týdny nouzový stav.

Zda bude i během letošního jarního úklidu platit nouzový stav, se teprve rozhodne, nicméně na podobu zhruba dvouměsíčního úklidu to nebude mít vliv. Čištění ulic bude probíhat v dané dny od 8 do 15 hodin. Dle praxe z minulých let je pravděpodobné, že i letos budou ulice, kde se začíná, uklizeny již před polednem.

V prvním týdnu stroje a pracovníci úklidových čet vyčistí ulice v městských částech Praha 2, 4, 5, 6, 8, 9, 11, 15, 16 a 17. V dalších týdnech se čištění rozšíří i do zbylých částí Prahy podle předem schváleného harmonogramu. Úklid Pražské památkové rezervace na území Prahy 1 proběhne o víkendech.


Autor: Jan Puci

Další zastávky v Praze 4 získají nové přístřešky

25. ledna 2023 ve 12:25

Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) pokračuje v Praze 4 v obměně přístřešků na tramvajových zastávkách. Během uplynulého víkendu byla vyměněna zastávka Palouček na Táborské ve směru k Nuselské radnici a příští víkend, 28. ledna, přijde na řadu zastávka ve směru Pražské...

TSK využila teplého počasí. Za první lednové týdny opravila přes sedm a půl tisíce výtluků

23. ledna 2023 v 10:55

Mrazivé počasí v první polovině prosince s následnou rychlou oblevou poškodilo na řadě míst vozovky tak, že by bez provizorní opravy musela být snižována rychlost nebo jinak omezována doprava, a to zejména na hlavních tazích, kde jezdí i MHD.

Samoobslužné bezhotovostní jízdenkové terminály jsou v provozu ve všech autobusech DPP

23. ledna 2023 v 10:14

Cestující na všech městských linkách provozovaných Dopravním podnikem hl. m. Prahy (DPP) si mohou zakoupit jízdenky bezhotovostně prostřednictvím samoobslužných terminálů. DPP jich od podzimu nainstaloval 1200 kusů do všech svých autobusů, elektrobusů a trolejbusů. 

Zlíchovský tunel bude ve středu uzavřen

22. ledna 2023 v 11:53

Od 25. ledna do 26. ledna bude v noci od 23 do 5 hodin uzavřen západní tubus A (směr Barrandovský most) a druhý tubus bude jednosměrný v původním směru.

Nehoda auta, tramvaje a sypače zablokovala Argentinskou

21. ledna 2023 ve 21:43

V sobotu 21. ledna po 13 hodině zasahovali hasiči u nehody osobního automobilu, tramvaje a posypového vozu v Argentinské ulici. Událost se obešla bez zranění a hasiči na místě provedli protipožární opatření.

Stavební údržba uzavře Těšnovský tunel

21. ledna 2023 v 09:03

Z důvodu stavební údržby bude Těšnovský tunel dvě noci uzavřen.

Radnice žádá doplnit chybějící zastávku na Červeném vrchu

19. ledna 2023 v 17:50

Když dochází k plánovaným výlukám provozu tramvají a nahrazují je autobusy, obyvatelé sídliště Červený vrch přicházejí o možnost vystoupit na sídlišti ve směru z centra. Radní Prahy 6 pro dopravu Ondřej Matěj Hrubeš (ODS) se proto z podnětu místních obrátil na Ladislava Urbánka, dopravního...

Další články
Nahoru