Dnes Čtvrtek - oblacno 3°C
Zítra Pátek - oblacno 0°C
Čtvrtek 7. 12. 2023
Svátek má Ambrož, Benjamín
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Po úspěchu v parlamentních volbách by byl hřích to znovu nezkusit v koalici SPOLU, říká Pospíšil z TOP 09
Předseda pražské TOP 09, zastupitel hlavního města a europoslanec Jiří Pospíšil. Foto: Jan Puci

Po úspěchu v parlamentních volbách by byl hřích to znovu nezkusit v koalici SPOLU, říká Pospíšil z TOP 09

Pražská ODS, TOP 09 a KDU-ČSL budou v říjnových komunálních volbách kandidovat společně v koalici SPOLU. Podle předsedy pražské TOP 09 Praha Jiřího Pospíšila dává toto spojení smysl. Nejen kvůli úspěšné spolupráci ve sněmovních volbách, ale důvodů je vícero.   

Od voleb do Poslanecké sněmovny uběhly tři a půl měsíce. Jak dlouho se jednalo o tom, že se SPOLU pokusí v Praze zopakovat úspěch i letos na podzim?

Hned po říjnových volbách jsem tvrdil, že by byl hřích do toho nejít znovu, když jsme v metropoli získali 40 procent. Zpočátku to byly neformální kontakty, vážná jednání se vedla od prosince. 

Jednali jste ale i s hnutím STAN, proč to nakonec s vaším současným koaličním partnerem ve vedení Prahy nedopadlo? 

Důvodů bylo vícero. Prvním byl již zmíněný úspěch projektu SPOLU. Navíc zástupci ODS a KDU-ČSL jednali věcně, rychle a srozumitelně, přišli s konkrétní nabídkou. Ta od STAN nepřišla, navíc někteří členové hnutí, například Stanislav Polčák (1. místopředseda STAN, pozn. aut.), si dovolili topku kádrovat a říkali, že nechtějí spolupracovat se mnou, demokraticky zvoleným předsedou pražské TOP 09. To určitě také přispělo k tomu, že jsme se nakonec dohodli s ODS, kde jsme si už při kampani před parlamentními volbami ukázali, že mezi námi funguje chemie, vzájemně se respektujeme a přes média nenapadáme.

Jak uvedl předseda STAN Praha Petr Hlubuček, rozhodl jste se obětovat snahu o skutečnou změnu v Praze. Spolupráci s ODS jste podle něj upřednostnil možná proto, že jste se nikdy pořádně nezapojil do práce pro město. Věříte, že emoce opadnou a skutečně dokáží TOP 09 a STAN spolupracovat?

Věřím, že ano. Přiznám se, že emotivní výroky pana Hlubučka mne překvapily. Rozhodnutí o koalici padlo na krajském výboru, není potřeba to personifikovat na mou osobu a dehonestovat to, čeho jsme od roku 2018 společně jako koaliční partneři dosáhli. TOP 09 uzavřela dohodu na volební období 2018 až 2022. Je normální, že koaliční strany nyní řeší, s kým půjdou do dalších voleb. To není žádný podraz, zůstáváme členem koalice. Závazky vůči STAN, Pirátům i Praze Sobě dodržíme, stávající koalici nebouráme. Zaznamenal jsem i vyjádření od Pirátů, že s pražskou ODS po volbách není možné spolupracovat. Zvláštní je, že tedy nakonec vzali místa ve vládě, kde jim spolupráce s ODS evidentně nevadí. To mi hlava nebere.

S kým by TOP 09 nechtěla v dalším volebním období spolupracovat?

Nepřipadá to v úvahu s komunisty, ale ti se snad do zastupitelstva nedostanou. Ze stávajících subjektů bych jmenoval hnutí ANO, s těmi také ne. Dá se jednat s Piráty i STAN, tam bych to dokonce viděl jako přirozené, když spolupracujeme ve vládě. Ale nezavrhoval bych ani Prahu Sobě, vše bude záležet na výsledcích voleb. 

Co bude následovat po podepsání memoranda?

Vyjednávací týmy ODS, TOP 09 a KDU-ČSL nyní mají zhruba dva měsíce čas na to, aby připravily program, který Pražany zaujme a bude řešit jejich problémy. Tedy dopravu, bydlení nebo třeba sociální oblast, aby Praha byla připravena na nevyhnutelné stárnutí populace. Zároveň je potřeba obsadit kandidátní listinu podle klíče, na kterém jsme se dohodli.

Na prvních třiatřiceti místech kandidátky bude mít TOP 09 dvanáct jmen. V jaké fázi je jejich výběr?

V lednu a únoru probíhají primárky, vybrané nominanty na kandidátku SPOLU schválí krajský výbor, který tvoří zhruba tři desítky lidí. Takže žádné Pospíšilovo rozhodnutí, jak mi je někdy předhazováno. 

Ano, zaznamenal jsem, že se můžete pomstít těm, co vás loni na jaře odvolali z funkce předsedy zastupitelského klubu TOP 09. Kolik současných zastupitelů bude na volitelných místech?

Já to nevím, jak jsem uvedl, probíhají primárky, jsme demokratická strana. Každý nese odpovědnost za své kroky, které udělal v minulosti. Když někdo bezdůvodně odvolá předsedu klubu, musí to vysvětlit své členské základně. Když se mu to nepodaří, nebude nominován. Arbitrem není Jiří Pospíšil, arbitrem je krajský sněm. Lidé, kteří mě svrhli, se do vedení pražské TOP 09 nedostali, to svědčí o tom, že jejich krok členská základna vnímala jako poškození TOP 09. To byla první arbitráž. Tou druhou bude sestavování kandidátky, kdy členové zhodnotí, jak dosavadní zastupitelé pracovali a jak se chovali ke značce TOP 09. 

Lídrem kandidátní listiny SPOLU a tedy i nominantem na primátora bude člen ODS. Respektujete to?

Určitě ano, nikdo nezpochybňuje, že ODS je nejsilnějším subjektem v rámci koalice a má tedy právo vybírat kandidáta na primátora. Jejich výběr budeme respektovat, nedokážu si přestavit, že by přišli s někým, s kým bychom měli problém. 

Zmínil jste jako velké téma dopravu. Ta se řeší neustále, i současné vedení Prahy má před sebou velký úkol. Tím je začátek další fáze rekonstrukce Barrandovského mostu. Mezi Piráty a Prahou Sobě na jedné a ODS na druhé straně kvůli tomu probíhají mediální přestřelky. Jaký je postoj pražské TOP 09?

Myslím si, že tato koalice, pokud skutečně chtěla řešit špatný technický stav dlouho zanedbávaného mostu, tak se měla do opravy pustit dřív. Začít se zásadní fází tak rozsáhlé operace ve volebním roce není rozumné. Mělo by se počkat a nechat to na nové vedení města. Když už došlo k takovému skluzu, pojďme to odložit do příštího jara. 

To připouštíte, že se má s opravou čekat rok jen proto, aby si to vedení města nerozházelo u voličů?

Ne, to rozhodně neříkám. Ani nezpochybňuji potřebu opravy, ale jsem už v politice dlouho a vím, jak to bude vypadat. Náměstek pro dopravu (Adam Scheinherr z Prahy Sobě, pozn. aut.) a další odpovědní lidé se budou s blížícími volbami věnovat především kampani, nedokážou se plně koncentrovat na vedení města. A projekt, jakým je oprava Barrandovského mostu, vyžaduje plné nasazení. Názor o odložení prací na mostě zastává krajský výbor TOP 09, uvidíme, jak se k tomu postaví naši koaliční partneři. 

Je možné, že budete ve zbývajícím čase do voleb u zásadních věcí hlasovat s ODS?

Už jsem řekl, že se já i mí kolegové cítíme vázáni koaliční smlouvou s Piráty a Prahou Sobě, na tom se nic nemění. Za sebe můžu říct, že se budu chovat jako doposud, kdy při hlasování podporuji to, k čemu mě váže smlouva. Co tam není a mám na to jiný názor, nepodpořím. 

Pokud byste byl zvolen do zastupitelstva, v roce 2024, tedy v polovině volebního období, vám vyprší mandát europoslanece. Soustředil byste se potom víc na Prahu?

Je to předčasné, vždy ještě ani není vytvořena nominace TOP 09 na společnou kandidátku. Ale předpokládám, že pokud bych uspěl a Pražané mě zvolili, soustředil bych se na hlavní město a výrazně omezil další politické aktivity. Věnuji se legislativě, kultuře a ochraně zvířat, tam věřím, že mám co přinést.


Autor: Jan Puci

Praha 1 vyhlásila dotační program Podpora využití volného času dětí a mládeže

3. prosince 2023 v 10:16

Radní Prahy 1 na své úterní schůzi odsouhlasili vyhlášení dotačního programu Podpora využití volného času dětí a mládeže na území MČ Praha 1 pro rok 2024. Cílem programu je vytvoření a zkvalitnění základních podmínek pro aktivity v rámci využití volného času dětí a...

Praha 1 má schválená pravidla rozpočtového provizoria

2. prosince 2023 ve 20:29

Vedení Prahy 1 schválilo pravidla rozpočtového provizoria na rok 2024 ve znění 2. návrhu rozpočtu MČ Praha 1 na rok 2024 s tím, že prostředky budou měsíčně čerpány maximálně do výše 1/12 schváleného rozpočtového provizoria na rok 2024.

Zastupitelé Prahy 14 se sejdou 12. prosince

28. listopadu 2023 ve 21:48

Již šesté zasedání Zastupitelstva městské části Praha 14 se bude konat v úterý 12. prosince v Galerii 14 (náměstí Plukovníka Vlčka 686, Praha 9). Začátek bude v 15 hodin. Interpelace občanů budou probíhat tradičně od 17 do 17:30 hodin.

Na radnici Prahy 13 se konal Sněm starostů, řešil parkování i bezpečnost

27. listopadu 2023 v 09:31

V pátek 24. listopadu se na pozvání starosty Prahy 13 Davida Vodrážky (ODS) v prostorách tamní radnice uskutečnilo setkání starostů pražských městských částí 1 až 57. Předmětem jednání starostů a jejich zástupců byla dvě aktuální témata – bezpečnost a nová parkovací vyhláška na území hlavního...

Primátor Svoboda navštívil Prahu 2

26. listopadu 2023 ve 20:01

Prahu 2 ve středu navštívil pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS). Na úvod setkání primátorovi představil starosta druhé městské části Jan Korseska (ODS) vize a plány, které Prahu 2 v budoucnu čekají.

Průkopnický etický kodex zastupitele přijala Praha 6

14. listopadu 2023 v 18:18

Zastupitelstvo Prahy 6 má etický kodex již od roku 2017. Nyní jej ovšem zdokonalilo a stalo se tak jedním z prvních u nás, které ve své praxi taková pravidla využívá.

Mladé ANO má v Praze nové vedení

12. listopadu 2023 v 07:35

Zástupci organizace Mladé ANO si nedávno na svém oblastním sněmu zvolili nové vedení Prahy. Předsedou se stal 21letý Adam Knedlhans, 1. místopředsedou Jan Klusoň, místopředsedy pak Aneta Hejrovská, Barbora Durdíková a Michal Baštecký.

Další články
Nahoru