Dnes Pátek - polojasno 30°C
Zítra Sobota - skorojasno 24°C
Pátek 21. 6. 2024
Svátek má Alois
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Po smrti lze pomoci vlastním tělem při výuce mediků, studenti uctili památku dárců
Při výuce mediků jsou nadále využívány i modely. Zdroj foto: 1. LF UK

Po smrti lze pomoci vlastním tělem při výuce mediků, studenti uctili památku dárců

Již čtvrt století 1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy každoročně pořádá ekumenickou bohoslužbu za dárce těl. Snaží se tak vyjádřit vděčnost a úctu všem, kteří svým rozhodnutím darovat po smrti své tělo fakultě pomáhají vědě, výzkumu a vzdělávání zdravotníků. Informovala o tom mluvčí Veronika Ležatková.

Bez dárců těl by jednoznačně nebyla možná kvalitní výuka anatomie, a to ani v dnešní době animací a 3D modelů, zdůraznila mluvčí. „Zkušenost získaná při pitvě skutečného lidského těla je klíčová nejen při výuce mediků, ale také při vzdělávání lékařů v předatestační přípravě nebo hledání a ověřování nových léčebných postupů. Dárci tedy jednak přispívají ke kvalitní výuce budoucích lékařů a jednak díky nim může dojít k objevu nových typů léčby pro pacienty, kteří ji potřebují,“ sdělila mluvčí. Možnost učit se na skutečném těle podle ní není samozřejmá a v řadě evropských zemí chybí. 

V Anatomickém ústavu 1. LF UK je jako poděkování dárcům těl umístěna plastika „Thysia“ od Olbrama Zoubka. Letos 1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy zahájila novou tradici a uctila památku dárců duchovní svíčkou a pamětním listem, které dostali jejich blízcí. 

Rekviem za dárce těl pro studium anatomie minulý týden sloužil bratr Zdeněk Susa za Českobratrskou církev evangelickou a bratr Josef Šplíchal za Církev římskokatolickou v malé posluchárně Anatomického ústavu 1. LF UK. 

Úvodního slova se ujali přednosta ústavu Ondřej Naňka a David Sedmera. Hudba zazněla v podání Harmonia Mozartiana Pragensis.


Autor: Karel Netolický

Na Vyšehradě našli mrtvého muže

19. června 2024 ve 23:34

K tragédii došlo v úterý dopoledne na Vyšehradě. Z vyhlídky nad Rašínovým nábřežím asi skočil mladý muž. Na policii se hodinu před polednem obrátil svědek, který našel dopis na rozloučenou. V nepřístupném terénu na stráni pod vyhlídkou policisté našli bezvládné tělo muže. Okamžitě začali...

Červnové zasedání zastupitelstva Prahy 6

19. června 2024 v 17:01

Třinácté jednání zastupitelstva šesté městské časti proběhne v pondělí 24. června od 10 hodin v zasedací místnosti v 6. patře Úřadu městské části Prahy 6.

Praha 3 loni hospodařila se schodkem 378 milionu korun

19. června 2024 ve 12:47

Radnice Prahy 3 loni hospodařila s příjmy 1,08 miliardy a výdaji 1,46 miliardy korun. Rozdíl městská část pokryla z přebytků minulých let. Na běžné, provozní výdaje městská část dala zhruba 727,9 milionu a na investice asi 733,3 milionu korun. Vyplývá to ze závěrečného účtu, který v úterý...

Další články
Nahoru