
Po smrti lze pomoci vlastním tělem při výuce mediků, studenti uctili památku dárců
29. května 2023 14:21
Bez dárců těl by jednoznačně nebyla možná kvalitní výuka anatomie, a to ani v dnešní době animací a 3D modelů, zdůraznila mluvčí. „Zkušenost získaná při pitvě skutečného lidského těla je klíčová nejen při výuce mediků, ale také při vzdělávání lékařů v předatestační přípravě nebo hledání a ověřování nových léčebných postupů. Dárci tedy jednak přispívají ke kvalitní výuce budoucích lékařů a jednak díky nim může dojít k objevu nových typů léčby pro pacienty, kteří ji potřebují,“ sdělila mluvčí. Možnost učit se na skutečném těle podle ní není samozřejmá a v řadě evropských zemí chybí.
V Anatomickém ústavu 1. LF UK je jako poděkování dárcům těl umístěna plastika „Thysia“ od Olbrama Zoubka. Letos 1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy zahájila novou tradici a uctila památku dárců duchovní svíčkou a pamětním listem, které dostali jejich blízcí.
Rekviem za dárce těl pro studium anatomie minulý týden sloužil bratr Zdeněk Susa za Českobratrskou církev evangelickou a bratr Josef Šplíchal za Církev římskokatolickou v malé posluchárně Anatomického ústavu 1. LF UK.
Úvodního slova se ujali přednosta ústavu Ondřej Naňka a David Sedmera. Hudba zazněla v podání Harmonia Mozartiana Pragensis.