Dnes Pátek - zatazeno 10°C
Zítra Sobota - zatazeno 4°C
Pátek 26. 2. 2021
Svátek má Dorota
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Po roce 1989 vznikly v Česku desítky kostelů, některé i v Praze. Zatím poslední na Barrandově
Dva týdny starý snímek nového kostela na Barrandově. Na věži tak ještě není vidět mohutný kříž, který tam byl osazen včera. Foto: Jakub Šerých / clovekavira.cz

Po roce 1989 vznikly v Česku desítky kostelů, některé i v Praze. Zatím poslední na Barrandově

Zítra bude v 10:30 hodin nový kostel Krista Spasitele v Grussově ulici na Barrandově slavnostně zasvěcen Kristu Spasiteli. Liturgii povede kardinál Dominik Duka, součástí obřadu bude vložení ostatku sv. Ludmily do oltáře. V případě barrandovské stavby se nejedná o první kostel, který byl po roce 1989 v Praze vybudován.

Po roce 1989 bylo v Česku nově postaveno několik desítek kostelů a stovky menších církevních staveb jako jsou kaple. Zdaleka nejvíce je jich římskokatolických, které vyrůstaly zejména na Moravě a ve Slezsku.

Nové svatostánky po roce 1989 představily také evangelická, bratrská nebo pravoslavná církev, ale i židovská obec. S rostoucím počtem vyznavačů islámu žijících v České republice vzniklo v uplynulých třech dekádách také několik muslimských modliteben.

Novodobé kostely mají trochu jiné zaměření než dříve postavené chrámy. Slouží daleko více jako komunitní centra, mají například kinosály, klubovny nebo kavárny. A obzvláště na sídlištích, kde často chybí kvalitní veřejná infrastruktura, pak plní funkci místa, kde se lidé potkávají nejen v rámci bohoslužeb.

To je i případ barrandovského kostela, který se stane komunitním centrem a místem pro vzdělávání a volnočasové aktivity.

V Praze patří k nejznámějším polistopadovým církevním stavbám římskokatolický kostel Neposkvrněného početí Panny Marie ve Strašnicích. Stavba se střechou ve tvaru hyperbolického paraboloidu vyrostla v letech 1992 až 1994 podle návrhu architekta Jindřicha Synka, který také několik sakrálních staveb rekonstruoval.

O deset let později se otevřel v Praze-Kbelích kostel svaté Alžběty. Stavba má elipsovitý tvar připomínající pecen chleba, z něhož byla část odkrojena a rozdána.

V květnu 2007 pak byl na sídlišti Jižní Město nedaleko stanice metra Háje otevřen nový kostel a Komunitní centrum Matky Terezy. Podobné, ale menší zařízení pro kulturní, duchovní a sociální aktivity už předtím vzniklo na západě metropole v Nových Butovicích.


V Praze 13 začala závěrečná etapa revitalizace vnitrobloku Fingerova

Dnes v 11:09

Ve středu 24. února byla zahájena třetí, závěrečná etapa revitalizace vnitrobloku Fingerova. Projekt rekonstrukce celého vnitrobloku byl v roce 2018 projednán s veřejností v rámci místní Agendy 21.

Praha 1 opět podpoří Městskou knihovnu na Pohořelci

Včera v 09:42

Radnice Prahy 1 odsouhlasila poskytnutí účelové dotace pro Městskou knihovnu, pobočku Hradčany, a to ve výši půl milionu korun na tento rok.

Zemřel František Šedivý, předseda Klubu dr. Milady Horákové

24. února 2021 ve 21:33

Ve věku 93 let zemřel v úterý dlouholetý předseda Klubu dr. Milady Horákové, bývalý místopředseda Konfederace politických vězňů František Šedivý.

Praha 2 bude pokračovat v pomoci podnikatelům

23. února 2021 ve 13:05

Radní Prahy 2 na svém pondělním jednání schválili další podporu podnikatelům a živnostníkům v nebytových prostorách městské části, na které dopadla krizová opatření vlády v souvislosti s nařízeným nouzovým stavem. Konkrétně se jedná o slevu z nájmu, možnost uzavření splátkových kalendářů a...

Další články
Nahoru