dnes
Pondělí - polojasno
3°C
zítra
Úterý - zatazeno
1°C
pozítří
Středa - oblacno
0°C
Po roce 1989 vznikly v Česku desítky kostelů, některé i v Praze. Zatím poslední na Barrandově
Dva týdny starý snímek nového kostela na Barrandově. Na věži tak ještě není vidět mohutný kříž, který tam byl osazen včera. Foto: Jakub Šerých / clovekavira.cz

Po roce 1989 vznikly v Česku desítky kostelů, některé i v Praze. Zatím poslední na Barrandově

Zítra bude v 10:30 hodin nový kostel Krista Spasitele v Grussově ulici na Barrandově slavnostně zasvěcen Kristu Spasiteli. Liturgii povede kardinál Dominik Duka, součástí obřadu bude vložení ostatku sv. Ludmily do oltáře. V případě barrandovské stavby se nejedná o první kostel, který byl po roce 1989 v Praze vybudován.

Po roce 1989 bylo v Česku nově postaveno několik desítek kostelů a stovky menších církevních staveb jako jsou kaple. Zdaleka nejvíce je jich římskokatolických, které vyrůstaly zejména na Moravě a ve Slezsku.

Nové svatostánky po roce 1989 představily také evangelická, bratrská nebo pravoslavná církev, ale i židovská obec. S rostoucím počtem vyznavačů islámu žijících v České republice vzniklo v uplynulých třech dekádách také několik muslimských modliteben.

Novodobé kostely mají trochu jiné zaměření než dříve postavené chrámy. Slouží daleko více jako komunitní centra, mají například kinosály, klubovny nebo kavárny. A obzvláště na sídlištích, kde často chybí kvalitní veřejná infrastruktura, pak plní funkci místa, kde se lidé potkávají nejen v rámci bohoslužeb.

To je i případ barrandovského kostela, který se stane komunitním centrem a místem pro vzdělávání a volnočasové aktivity.

V Praze patří k nejznámějším polistopadovým církevním stavbám římskokatolický kostel Neposkvrněného početí Panny Marie ve Strašnicích. Stavba se střechou ve tvaru hyperbolického paraboloidu vyrostla v letech 1992 až 1994 podle návrhu architekta Jindřicha Synka, který také několik sakrálních staveb rekonstruoval.

O deset let později se otevřel v Praze-Kbelích kostel svaté Alžběty. Stavba má elipsovitý tvar připomínající pecen chleba, z něhož byla část odkrojena a rozdána.

V květnu 2007 pak byl na sídlišti Jižní Město nedaleko stanice metra Háje otevřen nový kostel a Komunitní centrum Matky Terezy. Podobné, ale menší zařízení pro kulturní, duchovní a sociální aktivity už předtím vzniklo na západě metropole v Nových Butovicích.


Nové elektromobily budou sloužit příspěvkovým organizacím

Včera v 15:19

Metropole převzala ve čtvrtek 26. listopadu celkem 14 elektrovozů značky Nissan, které budou sloužit pro různé příspěvkové organizace napříč hlavním městem. Nakoupeny byly ve snaze o snížení emisí pevných částic a oxidů dusíku z dopravy a snížení hlukové zátěže v městském prostředí. V nejbližší...

V Běchovicích srazil rychlík mladého muže

28. listopadu 2020 v 11:47

U železniční zastávky v Běchovicích na východě Prahy dnes ráno krátce před sedmou hodinou srazil rychlík do Luhačovic přibližně třicetiletého muže. Ten zraněním na místě podlehl. Vlaky na trati mezi Běchovicemi a Úvaly nabíraly několik hodin zhruba patnáctiminutová...

Praha 3 rozšiřuje úřední hodiny

26. listopadu 2020 v 11:47

Praha 3 se na mimořádném zasedání usnesla o rozšíření úředních hodin radnice po dobu trvání nouzového stavu. Cílem je zajištění poskytnutí služeb úřadu všem klientům za bezpečných a důstojných podmínek.

V Praze se otevírá Honorární konzulát Islandu

26. listopadu 2020 v 09:14

V úterý 1. prosince oficiálně otevírá Honorární konzulát Islandu v Praze. Honorární konzulkou je advokátka Klára Dvořáková z kanceláře Holubová advokáti, jediná oficiální zástupkyně Islandu v České republice.

Praha 5: Zasedne Řídící skupina ke Strategii rozvoje 2030+

25. listopadu 2020 ve 20:07

Zítra, 26. listopadu, bude od 14 hodin zasedat Řídící skupina ke Strategii rozvoje 2030+. Prezentace analytické části Strategie rozvoje za jednotlivé Odborné skupiny Strategie proběhne formou online setkání přes platformu LifeSize.

Další články
Nahoru