Dnes Neděle - skorojasno 14°C
Zítra Pondělí - prehanky-dest 15°C
Pondělí 17. 5. 2021
Svátek má Aneta
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Po roce 1989 vznikly v Česku desítky kostelů, některé i v Praze. Zatím poslední na Barrandově
Dva týdny starý snímek nového kostela na Barrandově. Na věži tak ještě není vidět mohutný kříž, který tam byl osazen včera. Foto: Jakub Šerých / clovekavira.cz

Po roce 1989 vznikly v Česku desítky kostelů, některé i v Praze. Zatím poslední na Barrandově

Zítra bude v 10:30 hodin nový kostel Krista Spasitele v Grussově ulici na Barrandově slavnostně zasvěcen Kristu Spasiteli. Liturgii povede kardinál Dominik Duka, součástí obřadu bude vložení ostatku sv. Ludmily do oltáře. V případě barrandovské stavby se nejedná o první kostel, který byl po roce 1989 v Praze vybudován.

Po roce 1989 bylo v Česku nově postaveno několik desítek kostelů a stovky menších církevních staveb jako jsou kaple. Zdaleka nejvíce je jich římskokatolických, které vyrůstaly zejména na Moravě a ve Slezsku.

Nové svatostánky po roce 1989 představily také evangelická, bratrská nebo pravoslavná církev, ale i židovská obec. S rostoucím počtem vyznavačů islámu žijících v České republice vzniklo v uplynulých třech dekádách také několik muslimských modliteben.

Novodobé kostely mají trochu jiné zaměření než dříve postavené chrámy. Slouží daleko více jako komunitní centra, mají například kinosály, klubovny nebo kavárny. A obzvláště na sídlištích, kde často chybí kvalitní veřejná infrastruktura, pak plní funkci místa, kde se lidé potkávají nejen v rámci bohoslužeb.

To je i případ barrandovského kostela, který se stane komunitním centrem a místem pro vzdělávání a volnočasové aktivity.

V Praze patří k nejznámějším polistopadovým církevním stavbám římskokatolický kostel Neposkvrněného početí Panny Marie ve Strašnicích. Stavba se střechou ve tvaru hyperbolického paraboloidu vyrostla v letech 1992 až 1994 podle návrhu architekta Jindřicha Synka, který také několik sakrálních staveb rekonstruoval.

O deset let později se otevřel v Praze-Kbelích kostel svaté Alžběty. Stavba má elipsovitý tvar připomínající pecen chleba, z něhož byla část odkrojena a rozdána.

V květnu 2007 pak byl na sídlišti Jižní Město nedaleko stanice metra Háje otevřen nový kostel a Komunitní centrum Matky Terezy. Podobné, ale menší zařízení pro kulturní, duchovní a sociální aktivity už předtím vzniklo na západě metropole v Nových Butovicích.


Hydrometeorologové pro Prahu prodloužili výstrahu na povodňovou bdělost

15. května 2021 ve 14:11

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) dnes prodloužil výstrahu pro Prahu na povodňovou bdělost, a to až do odvolání. Průtok Vltavy se aktuálně pohybuje kolem 550 m3/s a neměl by se v následujících 24 hodinách zvýšit. Vltavská kaskáda by navíc měla mít dostatečný volný prostor a průtok Prahou by...

Praha 1: Stojíme za Izraelem

14. května 2021 v 16:01

Jako důkaz solidarity se Státem Izrael, který čelí v posledních dnech řadě útoků na své území a obyvatele, vlaje od dnešního dne na radnici první městské části izraelská vlajka.

Praha se preventivně připravuje na povodně

14. května 2021 v 15:17

Kvůli silnému dešti hlavní město posledních několik dní sleduje hladinu řek a vyhodnocuje možnou povodňovou situaci. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) dnes pro Prahu vydal výstrahu na povodňovou bdělost a nastává první stupeň povodňové aktivity. S ohledem na platnou výstrahu dojde dnes...

Další články
Nahoru