Dnes Sobota - zatazeno 7°C
Zítra Neděle - zatazeno 11°C
Sobota 5. 12. 2020
Svátek má Jitka
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Při rekonstrukci tramvajové trati zmizela z Nádražní ulice zastávka, která měla novodobé prvenství
V těchto místech byla do jara tramvajová zastávka ČSAD Smíchov, dnes tudy vozy jen projíždí. Foto: JP

Při rekonstrukci tramvajové trati zmizela z Nádražní ulice zastávka, která měla novodobé prvenství

Když byla minulý týden po 7,5 měsíců trvající rekonstrukci znovu zprovozněna tramvajová trať v Nádražní ulici v Praze 5, ukázalo se, že z úseku Lihovarem a Smíchovským náměstím zmizela zastávka ČSAD Smíchov. V budoucnu bude možná po zástavbě sousední lokality obnovena, i když se dá předpokládat, že pod jiným jménem.

Tramvajová zastávka ČSAD Smíchov byla v minulosti mnohem více využívaná než v posledních letech. Po válce bylo v ulici vedoucí k vlakovému nádraží vybudováno v sousedství zlíchovského lihovaru autobusové nádraží. Vyjížděly odtud spoje na jih od metropole, především na Dobříšsko, Slapy a Štěchovicko.

Jelikož obě nádraží od sebe dělilo několik stovek metrů, byla na tramvajové trati ze Smíchova do Hlubočep zřízena zastávka u autobusového nádraží. I když v polovině osmdesátých let byly autobusové linky převedeny do lokality Na Knížecí u stanice metra Moskevská (dnes Anděl), tramvajová zastávka zůstala, protože sloužila zaměstnancům státního podniku ČSAD Praha-západ.

Ten později zanikl, v místě byl menší pohyb lidí, význam tramvajové zastávky ČSAD Smíchov klesal (nostalgický název zastávce zůstal). Od roku 2006 zde fungovalo odstavné parkoviště kamionů.

Nelze se tak divit, že vzhledem k malé vytíženosti se zastávka na konci roku 2012 stala průkopníkem v obnově tramvajových zastávek na znamení. Tento režim, který byl běžný u autobusů, se u tramvají v posledních desetiletích v Praze nepoužíval, i když třeba ještě v padesátých letech minulého století byl populární.

Právě před osmi lety zavedla Praha opět tramvajové zastávky na znamení a ČSAD Smíchov byla první. V tomto režimu fungovala sedm let, naposledy totiž tramvaje na tomto místě zastavily letos v pátek 13. března. Následující den začala rekonstrukce trati, při které byla zastávka zrušena.

„Z majetkoprávních důvodů zatím pražský dopravní podnik nevybudoval zastávku ČSAD Smíchov, protože k ní aktuálně není možné zřídit přístupovou cestu. Byla zde ale zachována prostorová rezerva, a až dojde k rozvoji území, zastávka bude doplněna a stane se základem tamní dopravní obsluhy,“ uvedl podnik v tiskové zprávě.

V budoucnu by totiž měl být v této lokalitě vybudován rezidenční komplex Zlatý lihovar. Podle původních plánů měla začít výstavba 2017 a měla trvat osm let. Zatím se však ani „nekopnulo“ do země.

Podle mluvčí dopravního podniku Anety Řehkové zastávka ČSAD Smíchov nebyla podle žádné normy, nevedl na ni přechod pro chodce, natož bezbariérový přístup.


Strahovský tunel v sobotu v noci uzavřen

Včera ve 14:04

Z důvodu pravidelné údržby a čištění kamer bude Strahovský tunel od soboty 5. prosince od 23 hodin do neděle 6. prosince do 5 hodin uzavřen.

Dnes v noci budou tunely Brusnický a Dejvický uzavřeny

3. prosince 2020 v 07:00

Z důvodu pravidelné údržby a kontroly technologie budou Brusnický a Dejvický tunel od 3.12.2020 od 23 hodin do 4.12.2020 do 5 hodin uzavřeny.

Příští týden bude obnoven plný provoz denních příměstských autobusových linek

2. prosince 2020 ve 14:02

V návaznosti na další uvolňování vládních protiepidemických opatření a na základě rozhodnutí Středočeského kraje bude od pondělí 7. prosince obnoven plný provoz denních příměstských autobusových linek PID, končí tedy prázdninové omezení u části z nich.

V úterý se vrátí provoz do uzavřeného úseku v Prosecké ulici

30. listopadu 2020 ve 20:41

Technická správa komunikací dokončila 30. listopadu práce na kompletní rekonstrukci komunikace a chodníků v Prosecké ulici v úseku od ulice Františka Kadlece po ulici Na Labuťce, a tím se nejpozději v úterý 1. prosince 2020 vrátí do toho úseku provoz v obou směrech.

Další články
Nahoru