Dnes Čtvrtek - prehanky-dest 25°C
Zítra Pátek - bourky 21°C
Pátek 25. 6. 2021
Svátek má Ivan
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Při rekonstrukci tramvajové trati zmizela z Nádražní ulice zastávka, která měla novodobé prvenství
V těchto místech byla do jara tramvajová zastávka ČSAD Smíchov, dnes tudy vozy jen projíždí. Foto: JP

Při rekonstrukci tramvajové trati zmizela z Nádražní ulice zastávka, která měla novodobé prvenství

Když byla minulý týden po 7,5 měsíců trvající rekonstrukci znovu zprovozněna tramvajová trať v Nádražní ulici v Praze 5, ukázalo se, že z úseku Lihovarem a Smíchovským náměstím zmizela zastávka ČSAD Smíchov. V budoucnu bude možná po zástavbě sousední lokality obnovena, i když se dá předpokládat, že pod jiným jménem.

Tramvajová zastávka ČSAD Smíchov byla v minulosti mnohem více využívaná než v posledních letech. Po válce bylo v ulici vedoucí k vlakovému nádraží vybudováno v sousedství zlíchovského lihovaru autobusové nádraží. Vyjížděly odtud spoje na jih od metropole, především na Dobříšsko, Slapy a Štěchovicko.

Jelikož obě nádraží od sebe dělilo několik stovek metrů, byla na tramvajové trati ze Smíchova do Hlubočep zřízena zastávka u autobusového nádraží. I když v polovině osmdesátých let byly autobusové linky převedeny do lokality Na Knížecí u stanice metra Moskevská (dnes Anděl), tramvajová zastávka zůstala, protože sloužila zaměstnancům státního podniku ČSAD Praha-západ.

Ten později zanikl, v místě byl menší pohyb lidí, význam tramvajové zastávky ČSAD Smíchov klesal (nostalgický název zastávce zůstal). Od roku 2006 zde fungovalo odstavné parkoviště kamionů.

Nelze se tak divit, že vzhledem k malé vytíženosti se zastávka na konci roku 2012 stala průkopníkem v obnově tramvajových zastávek na znamení. Tento režim, který byl běžný u autobusů, se u tramvají v posledních desetiletích v Praze nepoužíval, i když třeba ještě v padesátých letech minulého století byl populární.

Právě před osmi lety zavedla Praha opět tramvajové zastávky na znamení a ČSAD Smíchov byla první. V tomto režimu fungovala sedm let, naposledy totiž tramvaje na tomto místě zastavily letos v pátek 13. března. Následující den začala rekonstrukce trati, při které byla zastávka zrušena.

„Z majetkoprávních důvodů zatím pražský dopravní podnik nevybudoval zastávku ČSAD Smíchov, protože k ní aktuálně není možné zřídit přístupovou cestu. Byla zde ale zachována prostorová rezerva, a až dojde k rozvoji území, zastávka bude doplněna a stane se základem tamní dopravní obsluhy,“ uvedl podnik v tiskové zprávě.

V budoucnu by totiž měl být v této lokalitě vybudován rezidenční komplex Zlatý lihovar. Podle původních plánů měla začít výstavba 2017 a měla trvat osm let. Zatím se však ani „nekopnulo“ do země.

Podle mluvčí dopravního podniku Anety Řehkové zastávka ČSAD Smíchov nebyla podle žádné normy, nevedl na ni přechod pro chodce, natož bezbariérový přístup.


Festival United Islands of Prague omezí dopravu

Včera ve 13:50

V pátek 25. a v sobotu 26. června se v Praze na Střeleckém ostrově, Kampě, Dětském ostrově a Janáčkově nábřeží uskuteční festival United Islands of Prague. V sobotu od 6 do 24 hodin budou v souvislosti s touto akcí na komunikacích v Praze 1 a 5 – most Legií, Janáčkovo nábřeží, Vítězná a...

Práce na Hrozenkovské začíná v červenci

Včera ve 13:09

Technická správa komunikací začne 1. července s pracemi na komunikaci Hrozenkovská v úseku Nedašovská – K Třešňovce. Stavba by měla skončit během září 2021.

Uzavření Letenského a Těšnovského tunelu

23. června 2021 v 06:15

Z důvodu hlavních prohlídek Letenského a Těšnovského tunelu budou od čtvrtka 24. června od 23 hodin do pátku 25. června do 5 hodin tunely uzavřeny.

Nové vlaky na Kralupsko a Berounsko

19. června 2021 v 06:27

Praha a Středočeský kraj se dohodly na objednání nových 20 elektrických a 10 motorových jednotek pro železniční tratě z Prahy do Kralup nad Vltavou včetně pokračování do Ústeckého kraje a také na linky S6 a S7 do Berouna včetně linky S75 z Beroun přes Křivoklát do...

Spanilá jízda skútrů Vespa Prahou ovlivní dopravu

17. června 2021 v 08:34

V sobotu 19. června se v Praze uskuteční Spanilá jízda skútrů Vespa. Povede po komunikacích na území městských částí Praha 1, 2, 3, 5, 6, 7 a 8. V trase jízdy je povolen pohyblivý zábor. 

Tunelový komplex Blanka bude dnes v noci uzavřen

17. června 2021 v 06:56

Z důvodu pravidelné údržby a kontroly technologie bude Tunelový komplex Blanka od čtvrtka 17. června od 23 hodin do pátku 18. června do 5 hodin uzavřen.

Další články
Nahoru