Dnes Sobota - skorojasno 15°C
Zítra Neděle - polojasno 11°C
Sobota 21. 5. 2022
Svátek má Monika
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Při rekonstrukci tramvajové trati zmizela z Nádražní ulice zastávka, která měla novodobé prvenství
V těchto místech byla do jara tramvajová zastávka ČSAD Smíchov, dnes tudy vozy jen projíždí. Foto: JP

Při rekonstrukci tramvajové trati zmizela z Nádražní ulice zastávka, která měla novodobé prvenství

Když byla minulý týden po 7,5 měsíců trvající rekonstrukci znovu zprovozněna tramvajová trať v Nádražní ulici v Praze 5, ukázalo se, že z úseku Lihovarem a Smíchovským náměstím zmizela zastávka ČSAD Smíchov. V budoucnu bude možná po zástavbě sousední lokality obnovena, i když se dá předpokládat, že pod jiným jménem.

Tramvajová zastávka ČSAD Smíchov byla v minulosti mnohem více využívaná než v posledních letech. Po válce bylo v ulici vedoucí k vlakovému nádraží vybudováno v sousedství zlíchovského lihovaru autobusové nádraží. Vyjížděly odtud spoje na jih od metropole, především na Dobříšsko, Slapy a Štěchovicko.

Jelikož obě nádraží od sebe dělilo několik stovek metrů, byla na tramvajové trati ze Smíchova do Hlubočep zřízena zastávka u autobusového nádraží. I když v polovině osmdesátých let byly autobusové linky převedeny do lokality Na Knížecí u stanice metra Moskevská (dnes Anděl), tramvajová zastávka zůstala, protože sloužila zaměstnancům státního podniku ČSAD Praha-západ.

Ten později zanikl, v místě byl menší pohyb lidí, význam tramvajové zastávky ČSAD Smíchov klesal (nostalgický název zastávce zůstal). Od roku 2006 zde fungovalo odstavné parkoviště kamionů.

Nelze se tak divit, že vzhledem k malé vytíženosti se zastávka na konci roku 2012 stala průkopníkem v obnově tramvajových zastávek na znamení. Tento režim, který byl běžný u autobusů, se u tramvají v posledních desetiletích v Praze nepoužíval, i když třeba ještě v padesátých letech minulého století byl populární.

Právě před osmi lety zavedla Praha opět tramvajové zastávky na znamení a ČSAD Smíchov byla první. V tomto režimu fungovala sedm let, naposledy totiž tramvaje na tomto místě zastavily letos v pátek 13. března. Následující den začala rekonstrukce trati, při které byla zastávka zrušena.

„Z majetkoprávních důvodů zatím pražský dopravní podnik nevybudoval zastávku ČSAD Smíchov, protože k ní aktuálně není možné zřídit přístupovou cestu. Byla zde ale zachována prostorová rezerva, a až dojde k rozvoji území, zastávka bude doplněna a stane se základem tamní dopravní obsluhy,“ uvedl podnik v tiskové zprávě.

V budoucnu by totiž měl být v této lokalitě vybudován rezidenční komplex Zlatý lihovar. Podle původních plánů měla začít výstavba 2017 a měla trvat osm let. Zatím se však ani „nekopnulo“ do země.

Podle mluvčí dopravního podniku Anety Řehkové zastávka ČSAD Smíchov nebyla podle žádné normy, nevedl na ni přechod pro chodce, natož bezbariérový přístup.


Autor: Jan Puci

Rekonstrukce křižovatky Na Petřinách – Na Větrníku

Dnes v 10:01

Technická správa komunikací (TSK) zahájí v pondělí 23. května 2022 rekonstrukci křižovatky ulice Na Petřinách a Na Větrníku, která bude nově osazena semaforem. Celá stavební akce skončí do konce srpna 2022.

V souvislosti s koncerty skupiny Rammstein připravila policie opatření

14. května 2022 v 07:10

V neděli 15. května a v pondělí 16. května se uskuteční dva koncerty skupiny Rammstein. Z důvodu zajištění veřejného pořádku a dopravy, připravila pražská policie adekvátní bezpečnostní opatření, na kterém se bude podílet několik desítek pražských policistů. Opatření se dotknou především...

Další články
Nahoru