Dnes Pátek - zatazeno 3°C
Zítra Sobota - jasno 4°C
Pátek 5. 3. 2021
Svátek má Kazimír
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Při rekonstrukci tramvajové trati zmizela z Nádražní ulice zastávka, která měla novodobé prvenství
V těchto místech byla do jara tramvajová zastávka ČSAD Smíchov, dnes tudy vozy jen projíždí. Foto: JP

Při rekonstrukci tramvajové trati zmizela z Nádražní ulice zastávka, která měla novodobé prvenství

Když byla minulý týden po 7,5 měsíců trvající rekonstrukci znovu zprovozněna tramvajová trať v Nádražní ulici v Praze 5, ukázalo se, že z úseku Lihovarem a Smíchovským náměstím zmizela zastávka ČSAD Smíchov. V budoucnu bude možná po zástavbě sousední lokality obnovena, i když se dá předpokládat, že pod jiným jménem.

Tramvajová zastávka ČSAD Smíchov byla v minulosti mnohem více využívaná než v posledních letech. Po válce bylo v ulici vedoucí k vlakovému nádraží vybudováno v sousedství zlíchovského lihovaru autobusové nádraží. Vyjížděly odtud spoje na jih od metropole, především na Dobříšsko, Slapy a Štěchovicko.

Jelikož obě nádraží od sebe dělilo několik stovek metrů, byla na tramvajové trati ze Smíchova do Hlubočep zřízena zastávka u autobusového nádraží. I když v polovině osmdesátých let byly autobusové linky převedeny do lokality Na Knížecí u stanice metra Moskevská (dnes Anděl), tramvajová zastávka zůstala, protože sloužila zaměstnancům státního podniku ČSAD Praha-západ.

Ten později zanikl, v místě byl menší pohyb lidí, význam tramvajové zastávky ČSAD Smíchov klesal (nostalgický název zastávce zůstal). Od roku 2006 zde fungovalo odstavné parkoviště kamionů.

Nelze se tak divit, že vzhledem k malé vytíženosti se zastávka na konci roku 2012 stala průkopníkem v obnově tramvajových zastávek na znamení. Tento režim, který byl běžný u autobusů, se u tramvají v posledních desetiletích v Praze nepoužíval, i když třeba ještě v padesátých letech minulého století byl populární.

Právě před osmi lety zavedla Praha opět tramvajové zastávky na znamení a ČSAD Smíchov byla první. V tomto režimu fungovala sedm let, naposledy totiž tramvaje na tomto místě zastavily letos v pátek 13. března. Následující den začala rekonstrukce trati, při které byla zastávka zrušena.

„Z majetkoprávních důvodů zatím pražský dopravní podnik nevybudoval zastávku ČSAD Smíchov, protože k ní aktuálně není možné zřídit přístupovou cestu. Byla zde ale zachována prostorová rezerva, a až dojde k rozvoji území, zastávka bude doplněna a stane se základem tamní dopravní obsluhy,“ uvedl podnik v tiskové zprávě.

V budoucnu by totiž měl být v této lokalitě vybudován rezidenční komplex Zlatý lihovar. Podle původních plánů měla začít výstavba 2017 a měla trvat osm let. Zatím se však ani „nekopnulo“ do země.

Podle mluvčí dopravního podniku Anety Řehkové zastávka ČSAD Smíchov nebyla podle žádné normy, nevedl na ni přechod pro chodce, natož bezbariérový přístup.


Začíná další část rekonstrukce Jabloňové ulice

Včera ve 12:30

Technická správa komunikací začne po zimní přestávce pracovat na další části rekonstrukce Jabloňové ulice, v úseku V Korytech – Topolová na území Prahy 10.

Uzavření cyklotrasy podél Strakonické

Včera ve 12:24

V období od 8. března do 31. prosince 2021 se uskuteční několik dlouhodobých uzavírek frekventované cyklotrasy EuroVelo 4/A1 v Praze v úseku ulice Dostihová – Barrandovský most z důvodu stavebních prací při rozšiřování komunikace Strakonická. 

Po zimní přestávce pokračují práce v Türkově ulici

3. března 2021 ve 12:30

Technická správa komunikací (TSK) začne od 15. března 2021 se stavebními pracemi na mostním objektu X699 v ulici Türkova. Práce by měly skončit 31. května 2021.

V úseku Flora – Náměstí Míru nepojedou tramvaje

2. března 2021 v 15:37

Z důvodu údržby tramvajové trati dochází od pátku 5. března od 20 hodin do neděle 7. března přibližně do 22:30 hodin k obousměrnému přerušení provozu tramvají v úseku Flora – Náměstí Míru.

Křižovatku ulic Karlická x Pod Klapicí čeká rekonstrukce

2. března 2021 v 11:14

Technická správa komunikací začne v pondělí 8. března v okolí Karlické ulice s přípravnými pracemi pro stavbu a její objízdnou trasu v Radotíně. Hlavní práce na stavbě začínají od 15. března a skončit by měly začátkem srpna 2022.

Tunely Strahovský, Brusnický a Dejvický budou uzavřeny

1. března 2021 ve 13:01

Z důvodu údržby technologie a čištění kamer bude Strahovský tunel uzavřen od středy 3. března od 23 hodin do čtvrtka 4. března do 5 hodin.

Křižovatka Suchdolské a Kamýcké je v provozu

1. března 2021 v 11:48

Od pondělí 1. března je křižovatka Suchdolské a Kamýcké ulice opět v obousměrném provozu. Do Suchdolské se vrátily i autobusy linky 147 ve směru do centra.

Další články
Nahoru