Dnes Úterý - jasno 2°C
Zítra Středa - oblacno 1°C
Úterý 18. 1. 2022
Svátek má Vladislav
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Po rekonstrukci nabídne vysočanská nemocnice následné péče 160 lůžek
V současné době se uskutečňuje v nemocnici rekonstrukce lůžkového oddělení. Foto: MHMP

Po rekonstrukci nabídne vysočanská nemocnice následné péče 160 lůžek

Rekonstrukce pražské Městské nemocnice následné péče (MNNP) ve Vysočanech, kterou zřizuje hlavní město, by mohla být hotová do konce roku. V pěti patrech bude od ledna příštího roku k dispozici 160 zdravotních lůžek. Za opravy město zaplatí 34,6 milionu korun.

Rekonstrukce pokračuje ve třech patrech nemocnice, kromě nového specializovaného zdravotnického vybavení se zařízení dočká i nových koupelen, podlah nebo střechy. 

„Pacienti v nemocnici tráví i několik měsíců svého života, proto chceme prostředí maximálně zpříjemni. Navíc máme nyní možnost poskytnout celé jedno patro pro péči o křehké seniory s mírným nebo bezpříznakovým průběhem onemocnění covid-19. V příštím roce plánujeme zrekonstruovat i rehabilitační oddělení, abychom umožnili pacientům se zotavit rychleji a zkrátili tak dobu pobytu mimo jejich domov,“ uvedla pražská radní pro oblast zdravotnictví a sociální politiky Milena Johnová (Praha Sobě).

MNNP je jediným lůžkovým zdravotnickým zařízením, které zřizuje hlavní město v Praze. Nemocnice poskytuje následnou lůžkovou péči, komplexní lékařství a ošetřovatelskou péči nemocným. Její kapacita je 160 lůžek na pěti samostatných odděleních.

Jedná se o logopedii, ergoterapii a rehabilitaci. Poskytuje také specializovanou ambulantní péči jako je kardiologická ambulance, psycholog, interní ambulance a rehabilitace. Průměrná doba hospitalizace v MNNP se pohybuje okolo tří měsíců, vždy záleží na zdravotním stavu pacienta. Pokud již pacient nepotřebuje kontinuální 24hodinovou lékařskou péči, je propuštěn.

„Chceme také otevřít dveře i mladším pacientům a umožnit jim, aby se mohli rychleji vrátit zpět ke svému běžnému fungování. Nad to všechno je potřeba vybudovat nemocnici novou pověst, to ale bude běh na dlouhou trať. Pevně věřím, že na jejím konci bude moderní a žádané zdravotnické zařízení,“ uvedla ředitelka MNNP Zuzana Steinbauerová.

V současné době se uskutečňuje v MNNP celková rekonstrukce lůžkového oddělení, které je postupně vybavováno novou zdravotnickou technikou, například diagnostickým přístrojovým vybavením – EKG, EKG Holter, TK Holter, diagnostickými přístroji na měření hladiny INR, CRP, hemoglobinu, okultního krvácení a defibrilátory AED-PAD. Poté bude následovat rekonstrukce technického zařízení budovy. Oprava střechy byla dokončena na jaře letošního roku.

Nově vybavené pokoje budou obsahovat polohovací elektrické lůžka, noční stolky s jídelní deskou, antidekubitní pasivní matrace, stoly, židle, skříně, nové sociální zařízení, nové zdravotní rampy se zabudovanou signalizací, světlem, zásuvkami, medicinálním plynem O2. Pokoje budou mít TV a klimatizací.

Nemocnice bude také dovybavena dalším zdravotnickým materiálem – myčkami podložních mís, mechanickými invalidní vozíky, převazovými a zdravotními vozíky, mobilními pacientskými zvedáky, chodítky nebo pro velmi špatně mobilní pacienty polohovacími antidekubitními křesly – pro možnost odpočinku a případně i návštěvy nemocniční zahrady.

„Městská nemocnice následné péče byla dlouhá léta opomíjenou popelkou navzdory faktu, že se jedná o jediné lůžkové zdravotnické zařízení zřizované hlavním městem Prahou. Nemocnici je nyní věnována maximální pozornost, probíhá rozsáhlá rekonstrukce zahrnující veškeré provozy tohoto zařízení. V budoucnu by tak mělo vzniknout až šedesát nových lůžek následné péče splňujících nejvyšší standard, kterých je na území metropole akutní nedostatek,“ sdělil ředitel odboru zdravotnictví pražského magistrátu Martin Ježek.

Pobyt v MNNP není zpoplatněn, hospitalizace pacientů je hrazena z veřejného zdravotního pojištění.

Pro rok 2021 nemocnice požádala o další dvě nové investiční akce, v tuto chvíli se čeká na schválení. Jedná se o rekonstrukci prostor pro oddělení rehabilitace a o přestavbu stávající jídelny na zasedací a školící místnost.


Autor: red

Evropský vzdělávací festival Science on Stage míří do Prahy

Včera ve 14:14

V březnu se hlavní město bude moci pyšnit pořádáním největšího evropského vzdělávacího veletrhu pro učitele Science on Stage 2022. Uskuteční se poprvé v České republice, a to od 24. do 27. března. 

Praha vydává nový plán ochrany památkové rezervace

14. ledna 2022 v 18:00

Hlavní město knižně vydává nejdůležitější dokument pro ochranu památkové rezervace zapsané na seznam UNESCO. Management plán ochrany světového kulturního dědictví Historického centra Prahy 001 je závazným dokumentem, jenž obsahuje podrobný plán ochrany historického centra Prahy. Stanovuje také...

Výtvarná soutěž na památník Ferdinanda Peroutky v Praze 5 pokračuje

11. ledna 2022 ve 14:12

Výtvarnou soutěž na památník Ferdinanda Peroutky, který bude tohoto velikána připomínat v parku Portheimka na Smíchově, vyhlásila v prosinci radnice páté městské části.

Další články
Nahoru