Dnes Pátek - mlha 17°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 18°C
Pátek 7. 10. 2022
Svátek má Justýna
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Po problémech v minulosti žije dnes Gabriela (32) s Crohnovou chorobou prakticky bez omezení
Na terase polyfunkční budovy Drn na rohu ulic Národní a Mikulandská. Foto: Se svolením paní Gabriely

Po problémech v minulosti žije dnes Gabriela (32) s Crohnovou chorobou prakticky bez omezení

Poprvé pocítila Gabriela (32) z Prahy zdravotní problémy před sedmi lety. Trávicí potíže v podobě průjmů či bolestí břicha nebo nechutenství se stupňovaly. Nakonec ji přivedly do péče lékařů. Ti po sérii vyšetření odhalili Crohnovu nemoc, autoimunitní onemocnění, které způsobuje chronický zánět trávicího traktu. Vážný stav se ale v nemocnici podařilo stabilizovat a biologická léčba uklidnila nemoc natolik, že dnes Gabriela žije prakticky bez omezení.

„Zpočátku mi bylo neustále špatně, v podstatě jsem tři čtvrtě dne strávila na záchodě. Do toho jsem úplně ztratila chuť k jídlu a postupem času jsem hodně zhubla, kolem deseti kilo. To už jsem věděla, že takhle to dál nejde, a šla jsem za svou praktickou lékařkou,“ popisuje první fázi onemocnění Gabriela. 

Následný test na zánět v těle vykázal vysoké hodnoty, a tak ji lékařka poslala do nemocnice ve Slaném. „Podstoupila jsem vyšetření na všechno možné, lékaři zkoušeli cukrovku nebo onemocnění ledvin. Nakonec jsem musela podstoupit kolonoskopii, kde přišli na to, že mám ve střevech poměrně silný zánět, a tedy Crohnovu chorobu,“ říká Gabriela.

„Dostala jsem postupně snad osm různých léků, antibiotika, kortikoidy a nevím, co ještě. Z nemocnice mě sice propustili, ale pořád to nebylo ono. S pomocí lékařů ze Slaného se mi ale podařilo dostat na kliniku v Praze, kam berou těžší případy,“ popisuje Gabriela, která se před začátkem svých potíží živila jako barmanka. 

„Jsem typ člověka, který si zdravotní potíže moc nepřipouští, takže jsem pracovala, i když to celé začínalo. Noční směny za barem jsou ale pro tuto nemoc snad to nejhorší. V práci jsem skončila nakonec ještě dřív, než jsem začala nemoc řešit,“ říká. 

Po nástupu na klinické centrum Iscare jí lékaři nasadili biologickou léčbu. „Byl to obrovský rozdíl, zánět se konečně začal zklidňovat, protože jinak mi reálně hrozilo odstranění kusu střeva. Moc mi také pomohly lázně, kde jsem strávila tři týdny. Měla jsem tam čas zpomalit, dát se do pořádku i psychicky a od té doby je to jenom lepší,“ povídá Gabriela, která s pomocí nutriční terapeutky také nabrala zpět ztracená kila. Nyní ji už nemoc nijak neomezuje. 

„Musím si hlídat jídelníček. Neměla bych jíst těžce stravitelné věci jako mastné potraviny nebo luštěniny, ale to mi zas tak nevadí. Naopak bez omezení můžu třeba chodit do fitka nebo cvičit jógu, což dělám moc ráda. Nechala jsem se taky očkovat proti covidu a neměla jsem žádnou negativní reakci,“ popisuje Gabriela.

Našla si také práci v administrativě, kde je spokojená. Držet nemoc pod kontrolou jí výrazně pomáhá i takzvaný IBD asistent, což je virtuální služba, prostřednictvím které komunikuje se svými lékaři a léčí se. 

„Například si doma sama provádím testy, jejichž hodnoty pak on-line zapisuji do systému. Popisuji tam i jak se cítím a podobně – lékař podle toho vyhodnotí, jestli musím chodit na kontrolu, nebo stačí krátká schůzka k aplikaci léků. Což mi šetří čas – nemusím jej trávit na kontrolách, které vlastně nejsou potřeba, když je všechno v pořádku,“ vysvětluje Gabriela.


Autor: Lucie Rychlá

Praha 5 se zapojila do říjnové výzvy 10 000 kroků

2. října 2022 v 19:47

Od začátku měsíce se můžete zapojit do říjnové výzvy 10 000 kroků. Minulé, jarní výzvy, se účastnilo přes 10 000 účastníků z celé republiky a zapojena byla stovka měst. Cílem výzvy není jen ujít denně 10 000 kroků, ale navrátit chůzi do našich životů. Zúčastnit se může kdokoliv od 6 let věku....

Letňany zvou na preventivní akci Den zdraví

2. října 2022 v 16:36

Ve středu 12. října se v obřadní síni radnice Prahy 18 v Bechyňské ulici 639 uskuteční akce Den zdraví. Mezi desátou a sedmnáctou hodinou si mohou občané této městské části nechat změřit hladinu cukru nebo cholesterolu v krvi, krevní tlak a puls, množství tuku v těle. Dále zde bude zajištěna...

Den zdraví 2022

29. září 2022 v 10:51

Ve čtvrtek 20. října se ve vestibulu Polikliniky Parník od 7 do 12 hodin koná Den zdraví. Během dopoledne si můžete nechat změřit cukr a hladinu cholesterolu v krvi, krevní tlak a poradit se můžete o virových onemocněních.

Lidé s epilepsií se rozvádějí častěji než zdraví lidé, ukázala studie

26. září 2022 v 11:48

Společenské stigma provází lidi s epilepsií často od útlého dětství. Kvůli nízkému sebevědomí a nepochopení okolí tak mohou mít problém s navázáním partnerských vztahů. Podle brazilské studie „Rodinný stav pacientů s epilepsií: Faktory a kvalita života“ čelí lidé s epilepsií dokonce vyššímu riziku...

Nová pobytová služba pro dospělé s autismem

23. září 2022 v 11:40

Diakonie Praha ve spolupráci s hlavním městem slavnostně otevřela novou pobytovou sociální službu pro Pražany s těžší formou autismu, kteří potřebují individuální, intenzívní, a hlavně neustálou péči. Nový Domov Daniela ve Stodůlkách vznikl jako dostavba a sloužit bude od...

Další články
Nahoru