Dnes Čtvrtek - zatazeno 18°C
Zítra Pátek - oblacno 18°C
Čtvrtek 23. 3. 2023
Svátek má Ivona
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Po problémech v minulosti žije dnes Gabriela (32) s Crohnovou chorobou prakticky bez omezení
Na terase polyfunkční budovy Drn na rohu ulic Národní a Mikulandská. Foto: Se svolením paní Gabriely

Po problémech v minulosti žije dnes Gabriela (32) s Crohnovou chorobou prakticky bez omezení

Poprvé pocítila Gabriela (32) z Prahy zdravotní problémy před sedmi lety. Trávicí potíže v podobě průjmů či bolestí břicha nebo nechutenství se stupňovaly. Nakonec ji přivedly do péče lékařů. Ti po sérii vyšetření odhalili Crohnovu nemoc, autoimunitní onemocnění, které způsobuje chronický zánět trávicího traktu. Vážný stav se ale v nemocnici podařilo stabilizovat a biologická léčba uklidnila nemoc natolik, že dnes Gabriela žije prakticky bez omezení.

„Zpočátku mi bylo neustále špatně, v podstatě jsem tři čtvrtě dne strávila na záchodě. Do toho jsem úplně ztratila chuť k jídlu a postupem času jsem hodně zhubla, kolem deseti kilo. To už jsem věděla, že takhle to dál nejde, a šla jsem za svou praktickou lékařkou,“ popisuje první fázi onemocnění Gabriela. 

Následný test na zánět v těle vykázal vysoké hodnoty, a tak ji lékařka poslala do nemocnice ve Slaném. „Podstoupila jsem vyšetření na všechno možné, lékaři zkoušeli cukrovku nebo onemocnění ledvin. Nakonec jsem musela podstoupit kolonoskopii, kde přišli na to, že mám ve střevech poměrně silný zánět, a tedy Crohnovu chorobu,“ říká Gabriela.

„Dostala jsem postupně snad osm různých léků, antibiotika, kortikoidy a nevím, co ještě. Z nemocnice mě sice propustili, ale pořád to nebylo ono. S pomocí lékařů ze Slaného se mi ale podařilo dostat na kliniku v Praze, kam berou těžší případy,“ popisuje Gabriela, která se před začátkem svých potíží živila jako barmanka. 

„Jsem typ člověka, který si zdravotní potíže moc nepřipouští, takže jsem pracovala, i když to celé začínalo. Noční směny za barem jsou ale pro tuto nemoc snad to nejhorší. V práci jsem skončila nakonec ještě dřív, než jsem začala nemoc řešit,“ říká. 

Po nástupu na klinické centrum Iscare jí lékaři nasadili biologickou léčbu. „Byl to obrovský rozdíl, zánět se konečně začal zklidňovat, protože jinak mi reálně hrozilo odstranění kusu střeva. Moc mi také pomohly lázně, kde jsem strávila tři týdny. Měla jsem tam čas zpomalit, dát se do pořádku i psychicky a od té doby je to jenom lepší,“ povídá Gabriela, která s pomocí nutriční terapeutky také nabrala zpět ztracená kila. Nyní ji už nemoc nijak neomezuje. 

„Musím si hlídat jídelníček. Neměla bych jíst těžce stravitelné věci jako mastné potraviny nebo luštěniny, ale to mi zas tak nevadí. Naopak bez omezení můžu třeba chodit do fitka nebo cvičit jógu, což dělám moc ráda. Nechala jsem se taky očkovat proti covidu a neměla jsem žádnou negativní reakci,“ popisuje Gabriela.

Našla si také práci v administrativě, kde je spokojená. Držet nemoc pod kontrolou jí výrazně pomáhá i takzvaný IBD asistent, což je virtuální služba, prostřednictvím které komunikuje se svými lékaři a léčí se. 

„Například si doma sama provádím testy, jejichž hodnoty pak on-line zapisuji do systému. Popisuji tam i jak se cítím a podobně – lékař podle toho vyhodnotí, jestli musím chodit na kontrolu, nebo stačí krátká schůzka k aplikaci léků. Což mi šetří čas – nemusím jej trávit na kontrolách, které vlastně nejsou potřeba, když je všechno v pořádku,“ vysvětluje Gabriela.


Autor: Lucie Rychlá

Tip: Astrovíkend v Příbrami

21. března 2023 ve 20:03

V Estrádním sále Divadla A. Dvořáka v Příbrami se koná již tuto sobotu 25. března Astrovíkend. Od 10 hodin jsou pro zájemce připraveny přednášky, meditace, workshopy nebo prodej hand made výrobků.

Praha 14 pomáhá s prevencí

21. března 2023 v 19:07

Praha 14 se každoročně připojuje k preventivním aktivitám v oblasti prevence nádorových onemocnění. Pravidelně vyhlašuje program, jehož cílem je podpořit prevenci nádorového onemocnění prsu prostřednictvím finančního příspěvku určeného na kvalifikované...

Praha 9 připravuje Velikonoční potravinovou sousedskou sbírku

19. března 2023 v 10:17

Na úterý 4. dubna připravila radnice Prahy 9 Velikonoční potravinovou sbírku. Sbírat se budou trvanlivé potraviny a hygienické potřeby. Sbírka je určena pro seniory v nouzi, samoživitele a klienty Armády spásy.

Adapterra Awards hledá v Praze projekty zaměřené proti suchu, přehřívání nebo záplavám

19. března 2023 v 07:26

Až do 31. března je stále možné nominovat administrativní budovy, domy, veřejná prostranství, parky, úpravy řek či území v krajině do 5. ročníku celostátní soutěže Adapterra Awards, kterou pořádá Nadace Partnerství ve spolupráci s Integra Consulting. Jednat se má o již realizované projekty...

Den pro zdraví v Praze 6

17. března 2023 ve 20:13

Ve středu 22. března se od 9:30 hodin koná na hřišti Aritmy v Praze 6 – Vokovicích Den pro zdraví.

Další články
Nahoru