Dnes Pátek - prehanky-dest 19°C
Zítra Sobota - bourky 20°C
Pátek 24. 5. 2024
Svátek má Jana
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Po problémech v minulosti žije dnes Gabriela (32) s Crohnovou chorobou prakticky bez omezení
Na terase polyfunkční budovy Drn na rohu ulic Národní a Mikulandská. Foto: Se svolením paní Gabriely

Po problémech v minulosti žije dnes Gabriela (32) s Crohnovou chorobou prakticky bez omezení

Poprvé pocítila Gabriela (32) z Prahy zdravotní problémy před sedmi lety. Trávicí potíže v podobě průjmů či bolestí břicha nebo nechutenství se stupňovaly. Nakonec ji přivedly do péče lékařů. Ti po sérii vyšetření odhalili Crohnovu nemoc, autoimunitní onemocnění, které způsobuje chronický zánět trávicího traktu. Vážný stav se ale v nemocnici podařilo stabilizovat a biologická léčba uklidnila nemoc natolik, že dnes Gabriela žije prakticky bez omezení.

„Zpočátku mi bylo neustále špatně, v podstatě jsem tři čtvrtě dne strávila na záchodě. Do toho jsem úplně ztratila chuť k jídlu a postupem času jsem hodně zhubla, kolem deseti kilo. To už jsem věděla, že takhle to dál nejde, a šla jsem za svou praktickou lékařkou,“ popisuje první fázi onemocnění Gabriela. 

Následný test na zánět v těle vykázal vysoké hodnoty, a tak ji lékařka poslala do nemocnice ve Slaném. „Podstoupila jsem vyšetření na všechno možné, lékaři zkoušeli cukrovku nebo onemocnění ledvin. Nakonec jsem musela podstoupit kolonoskopii, kde přišli na to, že mám ve střevech poměrně silný zánět, a tedy Crohnovu chorobu,“ říká Gabriela.

„Dostala jsem postupně snad osm různých léků, antibiotika, kortikoidy a nevím, co ještě. Z nemocnice mě sice propustili, ale pořád to nebylo ono. S pomocí lékařů ze Slaného se mi ale podařilo dostat na kliniku v Praze, kam berou těžší případy,“ popisuje Gabriela, která se před začátkem svých potíží živila jako barmanka. 

„Jsem typ člověka, který si zdravotní potíže moc nepřipouští, takže jsem pracovala, i když to celé začínalo. Noční směny za barem jsou ale pro tuto nemoc snad to nejhorší. V práci jsem skončila nakonec ještě dřív, než jsem začala nemoc řešit,“ říká. 

Po nástupu na klinické centrum Iscare jí lékaři nasadili biologickou léčbu. „Byl to obrovský rozdíl, zánět se konečně začal zklidňovat, protože jinak mi reálně hrozilo odstranění kusu střeva. Moc mi také pomohly lázně, kde jsem strávila tři týdny. Měla jsem tam čas zpomalit, dát se do pořádku i psychicky a od té doby je to jenom lepší,“ povídá Gabriela, která s pomocí nutriční terapeutky také nabrala zpět ztracená kila. Nyní ji už nemoc nijak neomezuje. 

„Musím si hlídat jídelníček. Neměla bych jíst těžce stravitelné věci jako mastné potraviny nebo luštěniny, ale to mi zas tak nevadí. Naopak bez omezení můžu třeba chodit do fitka nebo cvičit jógu, což dělám moc ráda. Nechala jsem se taky očkovat proti covidu a neměla jsem žádnou negativní reakci,“ popisuje Gabriela.

Našla si také práci v administrativě, kde je spokojená. Držet nemoc pod kontrolou jí výrazně pomáhá i takzvaný IBD asistent, což je virtuální služba, prostřednictvím které komunikuje se svými lékaři a léčí se. 

„Například si doma sama provádím testy, jejichž hodnoty pak on-line zapisuji do systému. Popisuji tam i jak se cítím a podobně – lékař podle toho vyhodnotí, jestli musím chodit na kontrolu, nebo stačí krátká schůzka k aplikaci léků. Což mi šetří čas – nemusím jej trávit na kontrolách, které vlastně nejsou potřeba, když je všechno v pořádku,“ vysvětluje Gabriela.


Autor: Lucie Rychlá

V Galerii 1 je nová kavárna

Včera ve 12:10

Minulý týden byla ve Štěpánské ulici slavnostně otevřena nová kavárna a představena hostům. Kavárna Bílá vrána v Galerii 1 je sociální podnik, který dává zaměstnání lidem s mentálním a kombinovaným znevýhodněním. Těmto lidem umožňuje dlouhodobé zaměstnání a příležitost získat dovednost...

Módní přehlídka z píseckého víkendu módy a designu 2024

20. května 2024 v 17:17

Písecký víkend módy a designu 2024 nabídl místním i návštěvníkům z celé republiky jedinečnou módní přehlídku udržitelných módních značek a designérů a design market složený z kvalitních výběrových produktů.

Šaty, které se hodí ke všemu - všestrannost košilových šatů

20. května 2024 v 06:15

Jestliže hledáte univerzální oblečení, které využijete na celou řadu příležitostí, zkuste vsadit např. na košilové šaty. Ty mohou mít mnoho podob. Na následujících řádcích si tak prozradíme, jaké kousky budou dobrou volbou pro aktuální sezónu. Inspirace je tady!

Probíhá Týden rané péče

16. května 2024 ve 22:24

Právě nyní probíhá už 17. ročník osvětové kampaně Týden rané péče, kterou pořádá Společnost pro ranou péči. Celý týden (13. — 19. 5.) je zasvěcen informování o tom, jak rodinám pečujícím o dítě s postižením pomáhá služba raná péče a proč je bez nadsázky životně důležité, aby vhodná podpora dítěte...

Dny zdraví na Desítce

15. května 2024 v 19:06

Dny zdraví se v Praze 10 konají ve čtvrtek 16. a v pátek 17. května.

Festival Za Prahu udržitelnou a sousedskou zkoumá město zdola

14. května 2024 v 11:27

Arnika, Paměť města, Jezevky, Roleta 39 a další iniciativy, zabývající se městskými tématy, pořádají již čtvrtý ročník festivalu Za Prahu udržitelnou a sousedskou. Proběhne od pátku 17. května do neděle 19. května v Kasárnách Karlín. Název festivalu navazuje na výzvu, kterou v roce 2020 podepsalo...

Albertovský den

13. května 2024 v 09:24

Odpoledne plné zábavy a zážitků vás čeká ve středu 15. května na Palackého náměstí na Praze 2. Albertovský den je příležitostí vyzkoušet si na vlastní kůži speciální vybavení, které umožňuje lidem po získaném poškození mozku fungovat v praktickém denním životě a věnovat se...

Další články
Nahoru