dnes
Sobota - zatazeno
17°C
zítra
Neděle - oblacno
15°C
pozítří
Pondělí - zatazeno
13°C
Po pražské náhorní plošině se budou již za necelý rok prohánět divocí koně
Odchov koně Převalského má v Praze dlouholetou tradici. Foto: Petr Hamerník / Zoo Praha

Po pražské náhorní plošině se budou již za necelý rok prohánět divocí koně

Po Dívčích hradech, rozsáhlé náhorní plošině na okraji Prokopského údolí s nádherným výhledem na část Prahy, budou již příští rok na jaře pobíhat koně Převalského. Ohrada na ploše dvaceti hektarů zde již stojí, letos dojde k výstavbě vyhlídek a potřebného zázemí pro koně i jejich chovatele.

Kůň Převalského býval označován jako prakůň. Až do začátku 70. let minulého století obýval kamenité stepi a polopouště Střední Asie na pomezí dnešního Mongolska a Číny. Ve volné přírodě však byl vyhuben a přežil jen díky péči zoologických zahrad.

Toto zvíře je s Prahou úzce spjato, vždyť první chovný pár se zde objevil v roce 1932. Od roku 1959 vede pražská zoo celosvětovou plemennou knihu tohoto druh. Zahrada se  stala jedním z hlavních organizátorů mezinárodních převozů koní do jejich původní vlasti, první byl realizován už roce 1988 a mířil do Číny. Od té doby došlo k řadě transportů do Mongolska. Celkem do této země zahrada ve spolupráci s armádou přepravila z Evropy už přes tři desítky koní.

Ve výběhu nad Prokopským údolím najde azyl zhruba tři až pět klisen, později k nim přibude chovný hřebec. Zvířata se budou vybírat ze čtyř desítek koní, které Zoo Praha má. Většina jich je v aklimatizační stanici v Dolním Dobřejově na jihu Benešovska, některá jsou k vidění v trojské zoo.

„Koně Převalského bývali dříve označováni jako prakoně a využití části náhorní plošiny Dívčích hradů tak nepostrádá určitou symboliku. Právě zde si v dávné minulosti měly ženy vystavět hradiště a vést odtud válku,“ uvedl ředitel pražské zoo Miroslav Bobek.

Ohrada na Dívčích hradech pro koně Převalského

„Nejde jen o to, že získáváme další prostor pro chov koně Převalského, na jehož záchraně a návratu do přírody se významně podílí naše zoologická zahrada. Vypásání vegetace koňmi by v této lokalitě mělo vést k obnově původních společenstev rostlin a živočichů,“ pokračoval.

Zahrada proto již také za pomoci partnerských organizací zahájila dlouhodobý monitoring místní fauny a flóry, aby bylo možné srovnání stavu unikátní stepní lokality před vypuštěním koní a po něm.​

Odborníci již došli k zajímavým zjištěním. Například v této lokalitě narazili na užovku hladkou, která je v Česku zvláště chráněna jako silně ohrožený druh.

Desítky let nebyl na území Prahy zaznamenán výskyt kobylky hnědé, až se nedávno podařilo na Dívčích hradech. Zajímavostí tohoto dlouhonohého hmyzu je skutečnost, že venkované hlavně ve Švédsku ho používali k vykousávání bradavic. Masožravá kobylka má totiž velmi silná kusadla.

Celkové náklady na výstavbu ohrady pro koně Převalského, vznik zázemí, vyhlídek a přístupových cest budou 16 milionů korun. „Slavnostní otevření plánujeme na duben 2021,“ uvedla Vedoucí publikačního oddělení Zoo Praha Helena Petáková.


Dotační programy na rok 2021 vyhlásila Praha 5

Včera ve 20:45

Rada městské části Praha 5 schválila vyhlášení dotačních programů pro rok 2021. Stejně jako v letech minulých podpoří účelovou dotací projekty v oblasti kultury, životního prostředí, sportu, školství a rozvoje občanské společnosti. Na dotační programy plánuje Praha 5 v příštím roce věnovat částku...

Praha 10 od pondělí přijímá žádosti o dotace

Včera v 10:35

Občané městské části Praha 10 mohou žádat od pondělí 26. října do 9. listopadu do 12 hodin o dotace. V rámci programu vyčlení radnice ze svého rozpočtu 30 milionů korun na prospěšné aktivity v kultuře, sportu, ochraně životního prostředí a udržitelného rozvoje a sociální a zdravotní...

Praha nabídne městům zdarma zdrojové kódy k IT systému V Praze jako doma

22. října 2020 v 16:17

Hlavní město Praha nabídne prostřednictvím městských společností Prague City Tourism a Operátor ICT (OICT) zdrojový kód k IT systému V Praze jako doma. Zájemci z řad měst a obcí mohou tento systém snadno využít pro přípravu vlastních projektů na podporu ohrožených segmentů tuzemské...

Praha 9 zveřejnila výsledky veřejné ankety

22. října 2020 v 09:52

Během léta se uskutečnila veřejná anketa mezi občany Prahy 9. Ukázala například spokojenost se stavem městské zeleně či nabídkou obchodů a služeb, už méně občanů hodnotilo kladně údržbu městských komunikací. Výsledky ankety budou využity při tvorbě Strategického plánu rozvoje MČ...

Hlavní město dokončilo novou jazykovou laboratoř. Bude sloužit k projektu výuky českých dětí ve světě

22. října 2020 v 06:11

Praha dokončila vybudování nejmodernější laboratoře v Jazykové škole s právem státní jazykové zkoušky hlavního města Prahy. Uskutečnění celého projektu od jeho návrhu a vizualizace až k otevření inovačního vzdělávacího prostoru vyšlo hlavní město na 2,2 milionu korun bez DPH. Laboratoř bude nyní...

Praha 5 prodlužuje dobu hlasování o Participativním rozpočtu

21. října 2020 ve 21:16

Radnice Prahy 5 prodloužila dobu, po kterou může veřejnost hlasovat v rámci Participativního rozpočtu. Vybírat projekty můžete až do 15. listopadu 2020.

Praha bude do půlky listopadu přijímat nabídky na prodej ubytovacích zařízení a bytových domů

21. října 2020 ve 14:51

Záměr hlavního města nakoupit ve veřejné soutěži objekty k ubytování lidí z řad podporovaných profesí a osob v sociální tísni byl již zveřejněn na úřední desce.

Další články
Nahoru