
Po pražské náhorní plošině se budou již za necelý rok prohánět divocí koně
10. června 2020 15:01
Kůň Převalského býval označován jako prakůň. Až do začátku 70. let minulého století obýval kamenité stepi a polopouště Střední Asie na pomezí dnešního Mongolska a Číny. Ve volné přírodě však byl vyhuben a přežil jen díky péči zoologických zahrad.
Toto zvíře je s Prahou úzce spjato, vždyť první chovný pár se zde objevil v roce 1932. Od roku 1959 vede pražská zoo celosvětovou plemennou knihu tohoto druh. Zahrada se stala jedním z hlavních organizátorů mezinárodních převozů koní do jejich původní vlasti, první byl realizován už roce 1988 a mířil do Číny. Od té doby došlo k řadě transportů do Mongolska. Celkem do této země zahrada ve spolupráci s armádou přepravila z Evropy už přes tři desítky koní.
Ve výběhu nad Prokopským údolím najde azyl zhruba tři až pět klisen, později k nim přibude chovný hřebec. Zvířata se budou vybírat ze čtyř desítek koní, které Zoo Praha má. Většina jich je v aklimatizační stanici v Dolním Dobřejově na jihu Benešovska, některá jsou k vidění v trojské zoo.„Koně Převalského bývali dříve označováni jako prakoně a využití části náhorní plošiny Dívčích hradů tak nepostrádá určitou symboliku. Právě zde si v dávné minulosti měly ženy vystavět hradiště a vést odtud válku,“ uvedl ředitel pražské zoo Miroslav Bobek.
„Nejde jen o to, že získáváme další prostor pro chov koně Převalského, na jehož záchraně a návratu do přírody se významně podílí naše zoologická zahrada. Vypásání vegetace koňmi by v této lokalitě mělo vést k obnově původních společenstev rostlin a živočichů,“ pokračoval.Zahrada proto již také za pomoci partnerských organizací zahájila dlouhodobý monitoring místní fauny a flóry, aby bylo možné srovnání stavu unikátní stepní lokality před vypuštěním koní a po něm.
Odborníci již došli k zajímavým zjištěním. Například v této lokalitě narazili na užovku hladkou, která je v Česku zvláště chráněna jako silně ohrožený druh.

Celkové náklady na výstavbu ohrady pro koně Převalského, vznik zázemí, vyhlídek a přístupových cest budou 16 milionů korun. „Slavnostní otevření plánujeme na duben 2021,“ uvedla Vedoucí publikačního oddělení Zoo Praha Helena Petáková.