dnes
Úterý - oblacno
16°C
zítra
Středa - jasno
23°C
pozítří
Čtvrtek - skorojasno
25°C
Po pražské náhorní plošině se budou již za necelý rok prohánět divocí koně
Odchov koně Převalského má v Praze dlouholetou tradici. Foto: Petr Hamerník / Zoo Praha

Po pražské náhorní plošině se budou již za necelý rok prohánět divocí koně

Po Dívčích hradech, rozsáhlé náhorní plošině na okraji Prokopského údolí s nádherným výhledem na část Prahy, budou již příští rok na jaře pobíhat koně Převalského. Ohrada na ploše dvaceti hektarů zde již stojí, letos dojde k výstavbě vyhlídek a potřebného zázemí pro koně i jejich chovatele.

Kůň Převalského býval označován jako prakůň. Až do začátku 70. let minulého století obýval kamenité stepi a polopouště Střední Asie na pomezí dnešního Mongolska a Číny. Ve volné přírodě však byl vyhuben a přežil jen díky péči zoologických zahrad.

Toto zvíře je s Prahou úzce spjato, vždyť první chovný pár se zde objevil v roce 1932. Od roku 1959 vede pražská zoo celosvětovou plemennou knihu tohoto druh. Zahrada se  stala jedním z hlavních organizátorů mezinárodních převozů koní do jejich původní vlasti, první byl realizován už roce 1988 a mířil do Číny. Od té doby došlo k řadě transportů do Mongolska. Celkem do této země zahrada ve spolupráci s armádou přepravila z Evropy už přes tři desítky koní.

Ve výběhu nad Prokopským údolím najde azyl zhruba tři až pět klisen, později k nim přibude chovný hřebec. Zvířata se budou vybírat ze čtyř desítek koní, které Zoo Praha má. Většina jich je v aklimatizační stanici v Dolním Dobřejově na jihu Benešovska, některá jsou k vidění v trojské zoo.

„Koně Převalského bývali dříve označováni jako prakoně a využití části náhorní plošiny Dívčích hradů tak nepostrádá určitou symboliku. Právě zde si v dávné minulosti měly ženy vystavět hradiště a vést odtud válku,“ uvedl ředitel pražské zoo Miroslav Bobek.

Ohrada na Dívčích hradech pro koně Převalského

„Nejde jen o to, že získáváme další prostor pro chov koně Převalského, na jehož záchraně a návratu do přírody se významně podílí naše zoologická zahrada. Vypásání vegetace koňmi by v této lokalitě mělo vést k obnově původních společenstev rostlin a živočichů,“ pokračoval.

Zahrada proto již také za pomoci partnerských organizací zahájila dlouhodobý monitoring místní fauny a flóry, aby bylo možné srovnání stavu unikátní stepní lokality před vypuštěním koní a po něm.​

Odborníci již došli k zajímavým zjištěním. Například v této lokalitě narazili na užovku hladkou, která je v Česku zvláště chráněna jako silně ohrožený druh.

Desítky let nebyl na území Prahy zaznamenán výskyt kobylky hnědé, až se nedávno podařilo na Dívčích hradech. Zajímavostí tohoto dlouhonohého hmyzu je skutečnost, že venkované hlavně ve Švédsku ho používali k vykousávání bradavic. Masožravá kobylka má totiž velmi silná kusadla.

Celkové náklady na výstavbu ohrady pro koně Převalského, vznik zázemí, vyhlídek a přístupových cest budou 16 milionů korun. „Slavnostní otevření plánujeme na duben 2021,“ uvedla Vedoucí publikačního oddělení Zoo Praha Helena Petáková.


Bouřka zkomplikovala v Praze provoz na čtyřech nádražích

2. srpna 2020 ve 21:38

Bouřka, která dnes vpodvečer zasáhla hlavní město, zkomplikovala provoz na celkem čtyřech velkých pražských nádražích. Kvůli výpadku dodávek elektřiny byl zastaven na půl hodiny provoz některých vlaků.

Zákaz rozdělávání ohňů na rizikových místech v Praze končí

2. srpna 2020 ve 21:11

Na základě informace vydané dnes Českým hydrometeorologickým ústavem končí platnost nařízení týkajícího se zákazu rozdělávání ohňů na místech zvýšeného nebezpečí vzniku požáru na území Prahy v pondělí 3. srpna 2020 v 02:00 hodin. 

Na radnici Prahy 10 bude vyvěšena romská vlajka k uctění obětí holokaustu

31. července 2020 ve 12:48

Městská část Praha 10 se tuto neděli připojí ke vzpomínce na tragédii více než půl milionu Romů a Sintů zavražděných v nacistických koncentračních táborech. Na zdejší radnici bude vyvěšena romská vlajka, aby připomněla systematickou likvidaci tohoto etnika během druhé...

Na Prokopově náměstí bude působit ScioŠkola, rozhodli radní Prahy 3

30. července 2020 v 16:36

Společnost Scio se dohodla s Prahou 3 na pronájmu prostor pro svou střední školu. Pronájem budovy na Prokopově náměstí na pět let s možností prodloužení dnes schválili radní městské části. 

Další články
Nahoru