Dnes Úterý - jasno 26°C
Zítra Středa - polojasno 28°C
Úterý 15. 6. 2021
Svátek má Vít
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Po pražské náhorní plošině se budou již za necelý rok prohánět divocí koně
Odchov koně Převalského má v Praze dlouholetou tradici. Foto: Petr Hamerník / Zoo Praha

Po pražské náhorní plošině se budou již za necelý rok prohánět divocí koně

Po Dívčích hradech, rozsáhlé náhorní plošině na okraji Prokopského údolí s nádherným výhledem na část Prahy, budou již příští rok na jaře pobíhat koně Převalského. Ohrada na ploše dvaceti hektarů zde již stojí, letos dojde k výstavbě vyhlídek a potřebného zázemí pro koně i jejich chovatele.

Kůň Převalského býval označován jako prakůň. Až do začátku 70. let minulého století obýval kamenité stepi a polopouště Střední Asie na pomezí dnešního Mongolska a Číny. Ve volné přírodě však byl vyhuben a přežil jen díky péči zoologických zahrad.

Toto zvíře je s Prahou úzce spjato, vždyť první chovný pár se zde objevil v roce 1932. Od roku 1959 vede pražská zoo celosvětovou plemennou knihu tohoto druh. Zahrada se  stala jedním z hlavních organizátorů mezinárodních převozů koní do jejich původní vlasti, první byl realizován už roce 1988 a mířil do Číny. Od té doby došlo k řadě transportů do Mongolska. Celkem do této země zahrada ve spolupráci s armádou přepravila z Evropy už přes tři desítky koní.

Ve výběhu nad Prokopským údolím najde azyl zhruba tři až pět klisen, později k nim přibude chovný hřebec. Zvířata se budou vybírat ze čtyř desítek koní, které Zoo Praha má. Většina jich je v aklimatizační stanici v Dolním Dobřejově na jihu Benešovska, některá jsou k vidění v trojské zoo.

„Koně Převalského bývali dříve označováni jako prakoně a využití části náhorní plošiny Dívčích hradů tak nepostrádá určitou symboliku. Právě zde si v dávné minulosti měly ženy vystavět hradiště a vést odtud válku,“ uvedl ředitel pražské zoo Miroslav Bobek.

Ohrada na Dívčích hradech pro koně Převalského

„Nejde jen o to, že získáváme další prostor pro chov koně Převalského, na jehož záchraně a návratu do přírody se významně podílí naše zoologická zahrada. Vypásání vegetace koňmi by v této lokalitě mělo vést k obnově původních společenstev rostlin a živočichů,“ pokračoval.

Zahrada proto již také za pomoci partnerských organizací zahájila dlouhodobý monitoring místní fauny a flóry, aby bylo možné srovnání stavu unikátní stepní lokality před vypuštěním koní a po něm.​

Odborníci již došli k zajímavým zjištěním. Například v této lokalitě narazili na užovku hladkou, která je v Česku zvláště chráněna jako silně ohrožený druh.

Desítky let nebyl na území Prahy zaznamenán výskyt kobylky hnědé, až se nedávno podařilo na Dívčích hradech. Zajímavostí tohoto dlouhonohého hmyzu je skutečnost, že venkované hlavně ve Švédsku ho používali k vykousávání bradavic. Masožravá kobylka má totiž velmi silná kusadla.

Celkové náklady na výstavbu ohrady pro koně Převalského, vznik zázemí, vyhlídek a přístupových cest budou 16 milionů korun. „Slavnostní otevření plánujeme na duben 2021,“ uvedla Vedoucí publikačního oddělení Zoo Praha Helena Petáková.


Probíhá veřejné projednání budoucí podoby dvou parků v Praze 1

Včera ve 23:26

V pátek 11. června skončilo první kolo veřejného projednávání podoby a případné revitalizace dvou parků na území první městské části – parku Na Františku a parčíku mezi Pařížskou, Břehovou a Maiselovou ulicí.  

Petenti požadují, aby byl 27. květen prohlášen za významný den

Včera ve 23:00

Právě 27. května v roce 1942 českoslovenští parašutisté uskutečnili jeden z nejvýznamnějších odbojových činů 2. světové války, úspěšný útok na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Petiční archy podporující, aby se tento den stal významným dnem České republiky, lze podepsat...

V Praze vznikají nové muraly

Včera v 11:39

Aktuálně se objevují po celé Praze nové velkoplošné malby, tzv. muraly. K vidění jsou v Nových Butovicích, na Bořislavce, Vychovatelně, Spořilově a nově také v Seifertově ulici na Žižkově. Projekt MuralArt UM vznikl loni na podporu současného umění ve veřejném prostoru v době...

Poplatek za komunální odpad lze nově uhradit na Portálu Pražana

13. června 2021 v 07:07

Termín splatnosti poplatku za komunální odpad se blíží a k obvyklým možnostem způsobu úhrady letos přibude novinka, díky které lze poplatek vyřešit z domova prostřednictvím Portálu Pražana. 

Další články
Nahoru