Dnes Sobota - oblacno 22°C
Zítra Neděle - polojasno 23°C
Sobota 25. 9. 2021
Svátek má Zlata
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Po Praze začíná jezdit očkovací autobus, není nutná registrace předem
Očkovací autobus. Foto. MHMP

Po Praze začíná jezdit očkovací autobus, není nutná registrace předem

Bez registrace předem se Pražané a návštěvníci metropole mohou nově proti nemoci covid-19 naočkovat v pojízdném očkovacím centru, který zřídil pražský magistrát. Očkovací autobus postupně navštíví asi desítku míst v metropoli. Poprvé budou zdravotníci v autobuse očkovat zájemce dnes u zoologické zahrady v Troji. Podávat se bude jednodávková nebo dvoudávková vakcína podle přání klienta. 

Očkovací autobus postupně objede hojně navštěvovaná místa po městě. Na nich se budou moci lidé včetně dětí od 12 let nechat jednoduše zaregistrovat a okamžitě podstoupit i očkování. Pojízdné očkovací centrum pojme až 300 klientů denně.

„Lidem, kteří z různých důvodů zatím naočkovaní nejsou, nabídneme možnost vakcinace přímo na palubě nebo výběr pozdějšího termínu v kamenném očkovacím místě. Důležitou součástí naší roadshow je ale i osvěta. Ukazuje se totiž, že některé skupiny lidí bohužel očkování stále nevěří a roli v tom hrají i šířící se dezinformace,“ uvedl pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Jednotlivé zastávky autobusu se budou nacházet na oblíbených místech mezi Pražany, případně tam, kde se budou aktuálně konat kulturní akce. Dnes zamíří pojízdné očkovací centrum do Zoo Praha v Troji a v polovině příštího týdne se bude nacházet na náplavce u Hořejšího nábřeží.

Následovat budou další stanoviště na Olympijském festivalu ve Stromovce, v Botanické zahradě, na Výstavišti Praha nebo třeba na náplavce u Rašínova nábřeží. Aktuální trasa Očkovacího autobusu a další informace k projektu jsou k dispozici na webových stránkách ockovani.praha.eu/bez-registrace.

„Inspirovali jsme se v Německu, Rakousku nebo v Litvě. Očkovací autobus je součástí naší strategie rozšiřovat možnosti chránit se před covidem-19. Každý má možnost volby se rozhodnout. Pokud zvolí očkování, pak mu k tomu nabídneme ten nejlepší servis. Reagujeme vždy podle dané cílové skupiny – očkovali jsme přímo v domovech pro seniory, očkujeme v rámci speciálních terénních akcí lidi bez domova, a především za mladšími lidmi se teď přibližujeme autobusem,“ sdělila radní pro oblast sociální politiky a zdravotnictví Milena Johnová (Praha Sobě).

V Očkovacím autobuse se očkuje vakcínou Comirnaty (BionTech/Pfizer) a jednodávkovou vakcínou Janssen-Cilag (Johnson & Johnson), kterou však nelze kombinovat s jinými očkovacími látkami. Na druhou dávku vakcíny Comirnaty bude možné se dostavit opět do Očkovacího autobusu v místě jeho aktuálního stání, nebo se objednat do Metropolitního očkovacího centra, případně kamkoliv jinam. 

Na většině stanovišť bude možné podat vakcínu i dětem ve věku 12 až 15 let. Bude se tak jednat o vůbec první místo bez registrace, kde se bude očkovat tato věková skupina. V těchto případech bude vždy přítomen pediatr.

Očkovat se zde mohou také podle podmínek stanovených Ministerstvem zdravotnictví ČR cizinci a Praha usiluje i o to, aby stejnou příležitost měli také všichni samoplátci. Stejně tak mohou dorazit i zájemci o druhou dávku očkování, v takovém případě však musí dodržet minimální časový rozestup mezi dávkami vakcinace 21 dní.

„Jako koordinátor očkování považuji Očkovací autobus za optimální doplnění jinak skvěle fungujících stacionárních očkovacích míst na území hlavního města Prahy a považuji jej za ideální možnost, jak přiblížit očkování dosud nerozhodnutým občanům nebo těm z nás, kteří z různých důvodů nemohli využít kamenných očkovacích míst,“ řekl Martin Ježek, ředitel příspěvkové organizace hl. m. Prahy Metropolitní zdravotnický servis a zároveň krajský koordinátor očkování.

Jednou z hlavních výhod celého projektu je podle něj skutečnost, že není potřeba se předem jakkoliv registrovat přes Centrální rezervační systém a stačí se dostavit na místo aktuální zastávky autobusu kdykoliv v rámci otevírací doby. Uvnitř autobusu musí mít každý zakrytá ústa i nos respirátorem třídy FFP2 nebo jinou obdobnou alternativou.

Dále je třeba dodržovat rozestupy, dezinfikovat si ruce a řídit se pokyny personálu. Pro registraci na místě bude potřeba pouze kartička zdravotní pojišťovny a doklad totožnosti, následně bude spolu s lékařem vyplněn dotazník k očkování. Po aplikaci očkovací látky dostane každý očkovací průkaz. V klidové zóně by poté měl vyčkat ještě zhruba 30 minut pro případ, že by se mu udělalo nevolno.

Celou akci zastřešuje příspěvková organizace Metropolitní zdravotnický servis a v Očkovacím autobusu pracuje zdravotnický tým Metropolitního očkovacího centra ze společnosti MEDICON, a.s. Kromě toho Zdravotnická záchranná služba hl. m. Prahy zapůjčila do vozidla automatizovaný externí defibrilátor (AED). Na provozu Očkovacího autobusu se podílí také Český červený kříž.

Samotné zapůjčení autobusu od pražského dopravního podniku bylo bezplatné, jeho polep vyšel na 80 tisíc korun bez DPH a dalších 80 tisíc stálo vybavení.

 „Záměrně jsme z naší flotily vybrali tento typ autobusu, protože má bezbariérový přístup prvními i druhými dveřmi, včetně vyklápěcích nájezdových ramp. Přední dvě třetiny autobusu jsou plně nízkopodlažní, což poskytuje dostatek prostoru pro očkování,“sdělil generální ředitel podniku

„Mám radost, že se projekt Očkovacího autobusu v Praze podařilo v rekordně krátkém čase dotáhnout do zdárného konce. Přiblížíme a umožníme nechat se naočkovat dalším skupinám Pražanů nebo návštěvníkům města a přispějeme k větší proočkovanosti populace. Našim společným cílem je udržet vysokou bezpečnost pražské MHD nejen v době covidové. Pevně věřím, že i Očkovací autobus hlavního města Prahy a Dopravního podniku hlavního města Prahy přispěje k tomu, abychom mohli roušky či respirátory co nejdříve odložit. Současně bych chtěl poděkovat všem v Dopravní podniku, kteří se na realizaci projektu Očkovacího autobusu podíleli,“ říká Petr Witowski, předseda představenstva a generální ředitel DPP a dodává: 


Autor: red

Praha 1: V Nemocnici Na Františku se můžete registrovat k očkování

22. září 2021 v 08:45

Do Nemocnice Na Františku je možné se registrovat k podání 3. posilující dávky proti covidu-19. Registrace přes Centrální rezervační systém je možná až po uplynutí 8 měsíců od podání 2. dávky, nikoliv dříve.

Metropolitní očkovací centrum bude od příštího týdne pokračovat v novém režimu

19. září 2021 v 08:10

Velká očkovací centra mimo zdravotnická zařízení se v celé republice postupně uzavírají. Také Metropolitní očkovací centrum utlumuje svoji činnost a podle plánu skončilo k pátku 17. září s jeho provozem hlavní město. Očkovací centrum bude i nadále fungovat v omezeném...

Praha pokračuje v očkování lidí bez přístřeší

16. září 2021 v 10:38

Ve snaze zajistit co nejvyšší proočkovanost Pražanů organizuje hlavní město od poloviny července očkování lidí bez přístřeší. Díky dohodě s Ministerstvem zdravotnictví očkuje Praha i cizince bez domova, kteří žijí na území hlavního města. Během osmi očkovacích akcí se podařilo podat vakcínu, která...

Ve FTN bylo naočkováno už více než 160 tisíc lidí a přes 4000 dětí od 12 let

14. září 2021 v 06:55

Ve Fakultní Thomayerově nemocnici (FTN) bylo naočkováno už více než 160 tisíc lidí a k tomu přes 4000 dětí od 12 do 15 let. Očkovat proti nemoci Covid-19 se ve FTN začalo na konci prosince minulého roku, a to v prostorách nového očkovacího centra v pavilonu F. 

Další články
Nahoru