Dnes Neděle - zatazeno 12°C
Zítra Pondělí - oblacno 15°C
Neděle 23. 3. 2025
Svátek má Ivona
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Pro inzerenty
Inzercí na serveru www.prazskypatriot.cz cílíte na pražské zákazníky
Po pandemii přibylo těžce depresivních pacientů, nicméně tsunami duševních onemocnění se nekoná
Pacienti, které prodělali covid-19, občas mluví o takzvané mozkové mlze. Jedná se o pocit malátnosti a otupělosti. Foto: 1. lékařská fakulta UK

Po pandemii přibylo těžce depresivních pacientů, nicméně tsunami duševních onemocnění se nekoná

Česká populace pandemii covid-19 z hlediska duševního zdraví zvládla. Dokazuje to aktuální průzkum psychiatrů z pražské Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) a Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR (ÚZIS). Jeho cílem bylo zmapovat dopady pandemie na duševní a fyzické zdraví veřejnosti i samotných lékařů.

V koronavirovém roce se snížil počet kontrolních vyšetření v psychiatrických ambulancích i množství hospitalizací v léčebnách. Oslovené pacienty nejvíce trápily úzkosti a výrazně vzrostl počet lidí s těžkými depresemi. Z tisícovky respondentů jimi v současnosti trpí zhruba deset procent.

„V koronavirovém roce 2020 došlo k poklesu celkového počtu psychiatrických vyšetření. Šlo zejména o měsíce březen až květen loňského roku. Zároveň jsme zaznamenali výrazný nárůst počtu telefonických konzultací a cílených vyšetření u psychiatra. K úbytku realizovaných výkonů došlo i v lůžkové psychiatrické péči, a to opět zejména v měsících s největší pandemickou zátěží. Celoročně také výrazně ubylo hospitalizovaných pacientů v léčebnách, zvláště pak pacientů hospitalizovaných po dobu maximálně tří měsíců,“ uvedla Jitka Soukupová, zástupce ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistik ČR pro vědu a grantovou činnost.

Unikátní průzkum mapující dopady pandemie na duševní zdraví populace připravil ÚZIS ČR společně s výzkumným týmem lékařů z Psychiatrické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze a 1. lékařské fakulty UK.

Do průzkumu se na přelomu května a června zapojilo přes tisíc pacientů v průměrném věku 41 let. Jedná se o respondenty, kteří ve sledovaném období skutečně vyhledali zdravotní péči nebo jim lékaři předepsali léky. Komplexní průzkum spojuje objektivní data s výpověďmi konkrétních lidí.

Více pacientů s těžkými depresemi

„Výsledky průzkumu nás příjemně překvapily. Mapovali jsme, jaký dopad měla pandemie i samotné prodělání onemocnění covid-19 na psychický i tělesný stav respondentů, na jejich vztah s rodinou, na finanční nebo pracovní situaci. Ve většině případů se pandemie na jejich duševním zdraví nijak zvlášť nepodepsala. Někteří respondenti dokonce uvedli, že například v souvislosti s pracovní situací vnímají pandemii pozitivně. Více než poloviny lidí se nedotkla vůbec. Přestože čísla neprokazují tak dramatické scénáře, jak jsme očekávali, určité negativní dopady na duševní zdraví jsme samozřejmě zaznamenali. Zvýšil se například počet těžce depresivních pacientů,“ popsal přednosta Psychiatrické kliniky VFN a 1. LF UK Martin Anders.

Deprese a úzkosti jsou podle něj nejcitlivější složkou lidské psychiky, která se mění při zátěži stresem. Pacienty nejvíce trápí postcovidové následky, vztahy nebo třeba problémy dětí adaptovat se ve škole po dlouhé pauze.

Z tisícovky respondentů trpí téměř 10 procent lidí těžkou depresí. Dalším dvaceti procentům lékaři diagnostikovali mírnou až střední depresi. Zhruba 3,5 procenta lidí má vysokou mírou úzkosti. I mírná úzkost se přitom může podle lékařů negativně odrazit v kvalitě života a způsobit pracovní nebo vztahové problémy.

Průzkum odhalil za loňský rok přes 370 tisíc telefonických konzultací, 1,38 milionu kontrolních vyšetření v psychiatrických ambulancích a lékaři vydali více než 2,6 milionu receptů na antidepresiva. Jde ale jen o dvouprocentní nárůst oproti roku 2019.


Autor: Lucie Rychlá

Víkendové akce PVK: Rozbory vody zdarma a prohlídky čistírny odpadních vod

17. března 2025 v 10:45

Pražské vodovody a kanalizace připravily na sobotu 5. dubna dvě akce pro veřejnost – rozbory vody ze soukromých studní zdarma v akreditované laboratoři v Dykově ulici a komentované prohlídky čistírny odpadních vod v Újezdu nad Lesy.

Praha 4: Jak si udržet mozek v dobré kondici

16. března 2025 v 09:16

Jak funguje lidský mozek, podle čeho poznat příznaky blížících se potíží nebo jak si udržet mozek v dobré kondici se dozvědí všichni, kteří zavítají do DBK v Krči na osvětovou iniciativu Mozek v akci. Součástí je také interaktivní vzdělávací program. Preventivní akce se uskuteční v 1. patře DBK ve...

Zaměstnanci mohou získat granty na dobrovolnictví

12. března 2025 ve 12:42

Nadační fond Veolia nabízí již poosmnácté možnost získat podporu pro dobrovolnické aktivity zaměstnanců skupiny Veolia. Další ročník oblíbeného programu, ve kterém lze získat podporu až 50 000 korun na projekt, kterému se ve volném čase zaměstnanci věnují.

Praha 15: Den zdraví s OZP

11. března 2025 v 11:19

Praha 15 zve na Den zdraví s OZP, který se bude konat ve středu 19. března v obřadní síni ÚMČ Praha 15, Boloňská 478/1.

V souvislosti s chřipkou zemřelo ve Středočeském kraji už 13 lidí

10. března 2025 v 15:43

Od začátku chřipkové sezóny evidují středočeští hygienici v souvislosti s tímto onemocněním 40 závažných případů, z toho bohužel 13 úmrtí. Informovala o tom jejich mluvčí Dana Šalamunová.

Přednáška Prahy 9: Psychické problémy u dětí a mladých lidí

9. března 2025 v 08:21

Rodina je základním pilířem naší společnosti. Jako každé vztahy i ty rodinné procházejí vývojem a mají svou dynamiku, v podstatě denně zažíváme emoční horskou dráhu. Jsou období plné radosti, štěstí, ale i starosti a smutku. Některé vývojové fáze, ať ty pozitivní nebo negativní, jsou přirozené a...

Další články
Nahoru