dnes
Neděle - jasno
2°C
zítra
Pondělí - zatazeno
1°C
pozítří
Úterý - snih-dest
5°C
Po mnoha letech se možná změní provozovatel trhů v historickém centru Prahy
Vánoční trhy na Staroměstském náměstí. Foto: archiv

Po mnoha letech se možná změní provozovatel trhů v historickém centru Prahy

Praha bude ve výběrovém řízení hledat nového provozovatele velikonočních a vánočních trhů v centru Prahy. Firmě Taiko totiž končí smlouva. Nový pořadatel by měl být znám do konce letošního srpna. 

Společnost Taiko, v jejíž dozorčí radě seděla během primátorování Pavla Béma i manželka lobbisty Romana Janouška Simona, je dlouhodobým provozovatelem areálu Žluté lázně v Podolí a vánočních a velikonočních trhů na Staroměstském a Václavském náměstí. Ve výběrovém řízení na organizování trhů zvítězila v roce 2004.

Před dvěma lety v srpnu vedení Prahy smlouvu vypovědělo. Na začátku roku 2015 začala běžet dvouletá výpovědní lhůta. Důvod výpovědi? Podle radních byla smlouva pro Prahu nevýhodná. Taiko ročně městu platilo 2,66 milionu korun.

Tendr se týká provozu trhů na Staroměstském a Václavském náměstí. „Řízení bude dvoukolové, to první potrvá do 15. července, do kdy předloží nabídky, poté bude první kolo vyhodnoceno a budou vybrány firmy, které splňují základní kritéria," řekl radní Karel Grabein Procházka (ANO). V druhém kole bude rozhodovat pouze cena.

Anketa

Líbí se vám podoba vánočních a velikonočních trhů v centru Prahy?

8.6%
(8.6%)
91.4%
(91.4%)
Organizátor bude vybrán do konce srpna, aby byl čas na přípravu první akce, což budou vánoční trhy, řekl Procházka. Smlouva s novým nájemcem bude na dobu neurčitou s výpovědní lhůtou. Společnost Taiko už dříve oznámila, že se do výběrka přihlásí.

Proti dlouhodobému smluvnímu vztahu se v minulosti vyjádřil i bývalý pražský zastupitel a dnes ministr pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu Jiří Dienstbier (ČSSD).

„Neznám podmínky smlouvy, takže nevím, jak a zda je to pro Prahu tak úžasně výhodné. Každopádně si ale myslím, že každý dlouhý smluvní vztah by bylo dobré čas od času podrobit soutěži,“ sdělil serveru Pražský patriot v roce 2013, tedy v době, kdy ještě nebyla výpověď podána.

Společnost Taiko provozuje mnoho let i areál Žluté lázně v Podolí, do jehož obnovy byly po povodních v roce 2002 investovány desítky milionů korun. Zde výpověď zatím provést nelze.


Další články
Nahoru