Dnes Úterý - polojasno 25°C
Zítra Středa - prehanky-dest 28°C
Úterý 28. 6. 2022
Svátek má Lubomír
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Po mladých jde policie, represivní složky a úřady jsou podle Němcové zneužívány pro kampaň
Policisté o víkendu kontrolovali noční kluby v Praze. Foto: Karel Netolický

Po mladých jde policie, represivní složky a úřady jsou podle Němcové zneužívány pro kampaň

Víkendovou rozsáhlou kontrolu hudebních klubů v Praze považuje senátorka Miroslava Němcová za předvolební kampaň ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) a premiéra Andreje Babiše (ANO).

„Kolona policejních vozů, desítky policistů, dramatické záběry ze zásahu. Člověk by myslel, že policie zatýká extrémně nebezpečný gang zločinců. Ale šlo o zátah na mladé lidi, kteří se bavili v nočních klubech a pár jich dokonce tančilo. V době covidu měli naši mladí kvůli nekompetentní vládě nejdéle zavřené školy, o prázdninách po nich jde policie. Je to Hamáčkova a Babišova kampaň,“ uvedla senátorka Němcová.

Ta také zkritizovala účast ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD) a jejího poradce a volebního kandidáta sociální demokracie Matěje Stropnického na úterní kontrole úřadu inspekce práce v jedné z firem v Krupce na Teplicku.

Na návrh Němcové se dokonce Senát touto záležitostí mimořádně zabýval a ve středu večer požádal vládu o vyjádření ke kontroverzní aktivitě ministryně.

„Desítky kontrolorů a policistů zasahují v jedné firmě, do dalších se během kampaně chystají. Akci vede ministryně práce se svým poradcem Matějem Stropnickým, shodou okolností kandidátem za ČSSD v parlamentních volbách. Výsadek připomíná trestnou výpravu. Co tam dělal Stropnický? Jaké má oprávnění ke kontrolám kohokoli a kdekoli? Chystá se také kontrolně – policejní výsadek do Babišových firem? Prosím o vstupenku na takovou akci,“ sdělila senátorka Němcová.

„Když může Stropnický, tak mohou všichni, ne? To jsou dva aktuální příklady neakceptovatelného nasazení kontrolních a represivních složek státu do kampaně vládních stran. Demonstrace moci a zastrašování občanů. Když se to děje v kampani, co bude po volbách? Znárodní Agrofert i to málo, co ještě nemá? Budou soudy s nepřáteli lidu? Nějaký Urválek se vždycky najde a ruské poradce může zastoupit Stropnický s Maláčovou. Hamáček bude řídit zatýkání a Babiš podepisovat rozsudky. Protože dějiny se opakují,“ dodala.

Maláčová ve své účasti nevidí problém. „Nejsem žádný utajený šéf, hned při zahájení kontroly vedoucí kontroly vedení firmy informovala, že se toho účastním. Zaměstnanci nejsou onuce, proto bude v kontrolách Inspekce práce rozhodně pokračovat. Firmy, které dodržují zákon, se nemají čeho obávat,“ sdělila Maláčová.

Na své účasti nevidí nic špatného ani Stropnický, dříve člen Strany zelených, nyní jeden z pražských kandidátů ČSSD v říjnových volbách do Poslanecké sněmovny.

„Inspekcí se s Janou Maláčovou účastníme jako zástupci ministerstva, které má právo provádět kontroly činnosti inspekce, protože je řídícím orgánem inspektorátu práce. Rozhodně se jich budeme namátkově účastnit dál. Já vím, že velkému byznysu a jeho přátelům v politice a v médiích vyhovuje, když se tyto inspekce vždycky odehrají potichu a bez zájmu kohokoli, protože celý zákoník práce jen trpí, je ale v zájmu zaměstnanců, aby se o nich naopak začalo mluvit a psát a aby se začala jejich situace díky tomu měnit. Problém, o kterém se ani nemluví, jakoby neexistoval,“ sdělil.


Autor: Karel Netolický

Prokop: Kompetenční centrum digitalizace? Pražany to bude hodně stát, ale nic z toho nevznikne

10. května 2022 v 08:56

Pražští radní včera opět schválili Smlouvu o zajištění služeb kompetenčního centra digitalizace procesů, agend a jejich robotizace. Kriticky na to reagoval předseda hnutí ANO v Praze Ondřej Prokop.

Prokop: Koalice primátora Hřiba kryje Čižinského Prahu Sobě a odmítla projednat předražené stěhování TSK

28. dubna 2022 ve 14:50

Dnes jsem na jednání Zastupitelstva hlavního města Prahy navrhoval projednat sporné a předražené stěhování Technické správy komunikací hl. m. Prahy (TSK do nových prostor. Otazníků je hned několik a domnívám se, že se zvláště náměstek primátora Adam Scheinherr, který za stěhováním stojí, má z čeho...

Poslankyně Zajíčková: Návrh novely zákona o pedagogických pracovnících obsahuje řadu smysluplných změn

17. dubna 2022 v 06:28

Návrh novely například zavádí adaptační období pro začínající učitele, které by mělo snížit riziko brzkého odchodu mladých učitelů ze školství. Další významnou změnou je ukotvení uvádějícího, provázejícího i třídního učitele a garance platů pedagogických pracovníků navázáním na průměrnou mzdu...

Vyjádření pražských politiků k napadení Ukrajiny

24. února 2022 v 16:21

Pražští zastupitelé dnes schválili okamžitý finanční dar ve výši 10 milionů korun humanitární organizaci Člověk v tísni na pomoc obyvatelům Ukrajiny, která se v noci na čtvrtek stala terčem ozbrojené invaze ze strany Ruska. Na potřebě pomoci Ukrajině a potřebě vyjádřit s ní solidaritu se shodují...

Udženija: Kvůli asociální a diskriminační politice se Pražané bojí o střechu nad hlavou

24. února 2022 v 11:36

„Adam Zábranský, pražský radní pro bydlení a transparentnost za Pirátskou stranu se v médiích rád chlubí, co všechno dělá pro to, aby Pražané měli dostupné bydlení. Realita je ale opačná. Kvůli nové strategii magistrátu musí nájemci místo smlouvy na dobu neurčitou každé dva roky čekat na...

Další články
Nahoru