dnes
Úterý - jasno
8°C
zítra
Středa - obcasny-dest
10°C
pozítří
Čtvrtek - prehanky-dest
13°C
Po mírném letním zlepšení dostal turismus v Praze další ránu, která souvisí s Němci
V centru Prahy výrazně ubylo turistů. Ilustrační foto: JP

Po mírném letním zlepšení dostal turismus v Praze další ránu, která souvisí s Němci

Zahraniční turismus oslabený masivním výpadkem v důsledku koronaviru zasáhla po mírném zlepšení v letních měsících další rána. Již v prvních zářijových dnech v meziročním srovnání výrazně poklesla obsazenost pražských hotelů o přibližně 70 a tržby dokonce o 80 procent. 

Situace se nyní kvůli negativnímu vývoji šíření koronaviru dále dramaticky zhoršuje s ohledem na výpadek turistů z okolních států, které přidávají Českou republiku a specificky Prahu na seznam rizikových zemí.

Například turisté z Německa se musí již týden při návratu z Prahy domů prokázat negativním testem na covid-19. Jejich vůle přicestovat tak rapidně klesla, přitom v posledních měsících tvořili v některých hotelech dle odhadů až 40 procent všech v Praze ubytovaných turistů.

Hotely stále trpní nedostatečnou poptávkou od zahraničních turistů, která se moc nezlepšila ani v letních měsících. Celou situaci nyní ohrožuje zvyšující se počet nakažených v České republice, který roste rapidním tempem hlavně v Praze.

„Ještě v srpnu jsme předpokládali, že za celý letošní rok bude celková obsazenost hotelů v centru Prahy v porovnání s loňským rokem okolo 30 procent, přičemž tržby klesnou pravděpodobně až na 20 procent úrovně roku 2019. Zařazení České republiky či Prahy na seznam rizikových zemí bude pravděpodobně znamenat ještě zhoršení této situace,“ říká David Mazáček, ředitel Institutu strategického investování Fakulty financí a účetnictví VŠE a člen výboru spolku Centrum žije.

Spolek mapuje škody na ekonomice centra Prahy způsobené negativním dopadem pandemie a zároveň připravuje návrh způsobů jejich řešení.

„V tomto roce jsou klíčoví turisté z okolních zemí, kteří se do Prahy snáze dostanou. I ti ale postupně začínají vnímat Prahu jako rizikovou. Za normální situace přijíždí do České republiky nejvíce zahraničních turistů z Německa. V posledních měsících byl dokonce jejich podíl na počtu všech turistů v Praze až 40 procent. Nyní již týden musí mít při návratu domů negativní test, což je od cesty odrazuje. Od pátku bude to samé platit i pro Slováky. V současné době se tak již blížíme meziročním propadům tržeb o 90 procent,“ říká Michal Chour, předseda spolku Centrum žije, který je generálním ředitelem hotelu Alcron.

Za rok 2019 přicestovaly z Německa do České republiky více než dva miliony turistů, přičemž necelá polovina mířila do Prahy. V Praze loni tvořili přibližně 11 procent hotelové klientely a dle odhadů zde vytvořili přibližně 3,5 miliardy tržeb.

„Negativní dopad koronavirové krize do celé ekonomiky je obrovský, zdaleka to není jen o provozovatelích hotelů. Jen hotely v centru Prahy totiž utratí dle odhadů za normální situace každý rok až 5 miliard ročně svým dodavatelům. Negativní ekonomický dopad se tak rozprostře do celé ekonomiky i mimo území hlavního města,“ doplňuje David Mazáček, ředitel Institutu strategického investování Fakulty financí a účetnictví VŠE a člen výboru spolku Centrum žije.

Koronavirová krize způsobila v hlavním městě masivní výpadek turismu s negativním dopadem do ekonomiky celé republiky. Až 62 procent všech zahraničních návštěvníků České republiky totiž míří právě do Prahy, kde utratí miliardy korun ročně. Na celé částce vynaložené turisty v hlavním městě se návštěvníci ze zahraničí podílejí až 88 procenty.

Nejpostiženější je centrum Prahy, kde doposud plných 95 procent turistů tvořili cizinci, přitom více než polovina z nich nepochází z kontinentální Evropy. Mezi regiony nejpostiženější ztrátou zahraničního turismu patří například i Karlovy Vary nebo Český Krumlov.

Praha je na tom ale zdaleka nejhůře, počet hostů zde doposud klesl i o více než 70 procent. Absenci turistů pociťují nejen provozovatelé působící v centru města, ale dopadne negativně na celou českou ekonomiku.


Na Staroměstském náměstí je výstava k výročí bitvy na Bílé hoře

Dnes v 07:37

Na Staroměstském náměstí byla zahájena unikátní streetová výstava Bílá hora 1620 – Osudový mezník našich dějin. Na výstavních panelech najdou návštěvníci až do 19. listopadu ucelený přehled historických souvislostí spojených s touto významnou událostí. 

Praha 1 a Malostranská beseda zvou fanoušky živé muziky na online koncert

Včera v 10:24

Amelie Siba, talentovaná pražská písničkářka, mistrně melancholických písní, které doprovází na kytaru vystoupí dnes od 17 hodin.

Praha 1 zve na online koncerty

24. října 2020 ve 21:51

Praha 1 a Malostranská beseda nabídnou fanouškům živé muziky sérii online koncertů, které budou z Malostranské besedy živě přenášeny.

Praha 1 a Malostranská beseda nabídnou online koncerty

20. října 2020 v 10:41

Koncerty Báry Zmekové v úterý 20. října a Norbiho Kovácse ve čtvrtek 22. října – oba od 17 do 18 hodin – nabídnou všem fanouškům výborné živé muziky Praha 1 a Malostranská beseda. Oba koncerty budou z Malostranské besedy živě přenášeny na Facebooku a na...

Desátý ročník Knihománie startuje 21. října

20. října 2020 v 07:25

Knihománie je každoročně vrcholem knižní sezóny. Jejím hlavním cílem je nabídnout čtenářům to nejlepší, co přináší podzimní knižní trh, a také podpořit knihkupce v kamenných prodejnách. Letošní nabídka 10. ročníku přináší 26 novinek od 18 nakladatelů. Z nich si mohou čtenáři vybírat od 21. října...

Charlie Gallagher: Sleduje tě

17. října 2020 v 11:21

V kontejneru na odlehlém místě leží tělo mladé ženy. Vrah ji pozoruje přes kameru. Rád obdivuje své dílo. Sleduje její umírání. Jenže ona není mrtvá. Pachatel se tedy vrátí, aby svou práci dokončil. Ale musí být opatrný. Nesmí pospíchat. Spěch je špatný rádce.

Andrew Mayne: Temný vzorec

16. října 2020 v 07:56

Doktor Theo Cray je proslulý tím, že za použití matematických metod dokáže vypátrat sériové vrahy. Jenže pak je vystaven působení patogenu ovlivňujícímu mozkovou činnost a vědomí, že má v těle virus, který z něj samotného může udělat zabijáka, mu zničí pověst i vyšetřování a on začne pochybovat...

Lesley Kara: Kdo o tom ví

15. října 2020 v 07:50

Astrid Phelpsové je dvaatřicet a po letech, kdy se ne zcela úspěšně živila jako scénografka, se snaží začít znovu – a především vypořádat se závislostí na alkoholu, která ji už o dost připravila. I když by si to všechno představovala úplně jinak, nastěhuje se po návratu z londýnské léčebny ke své...

Praha 5 si výstavou připomene třicet let fungování Nemocnice Na Homolce

13. října 2020 v 16:23

Před třiceti lety byla Nemocnice Na Homolce zřízena jako státní příspěvková organizace. Stalo se tak 25. listopadu 1990. Ohlédnutí za třemi dekádami úspěšného provozu nemocnice představí výstava, která bude od 15. do 29. října probíhat na prostranství před kostelem sv. Václava na...

Koncert Světlo pro Světlušku bude letos opatřen i živým audiopopisem

13. října 2020 v 10:41

Benefiční koncert Světlo pro Světlušku, který se bude vysílat 17. října z Pražské křižovatky, se nese v duchu motta „To budete koukat“, a dává tak tušit mnoho změn. Pro zrakově postižené diváky bude přenos vůbec poprvé opatřen živým audiopopisem. Kromě tradičního vysílání na ČT1 a ČRo Radiožurnál...

Knihovna má otevřeno, některé akce budou online

12. října 2020 v 08:02

Městská knihovna v Praze má stále otevřeno a omezení služeb knihovny od pondělí 12. října z důvodu přijetí opatření proti šíření koronaviru se týkají zejména akcí a pobytových služeb.  

Další články
Nahoru