Dnes Pátek - skorojasno 11°C
Zítra Sobota - oblacno 11°C
Pátek 22. 10. 2021
Svátek má Sabina
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Po mírném letním zlepšení dostal turismus v Praze další ránu, která souvisí s Němci
V centru Prahy výrazně ubylo turistů. Ilustrační foto: JP

Po mírném letním zlepšení dostal turismus v Praze další ránu, která souvisí s Němci

Zahraniční turismus oslabený masivním výpadkem v důsledku koronaviru zasáhla po mírném zlepšení v letních měsících další rána. Již v prvních zářijových dnech v meziročním srovnání výrazně poklesla obsazenost pražských hotelů o přibližně 70 a tržby dokonce o 80 procent. 

Situace se nyní kvůli negativnímu vývoji šíření koronaviru dále dramaticky zhoršuje s ohledem na výpadek turistů z okolních států, které přidávají Českou republiku a specificky Prahu na seznam rizikových zemí.

Například turisté z Německa se musí již týden při návratu z Prahy domů prokázat negativním testem na covid-19. Jejich vůle přicestovat tak rapidně klesla, přitom v posledních měsících tvořili v některých hotelech dle odhadů až 40 procent všech v Praze ubytovaných turistů.

Hotely stále trpní nedostatečnou poptávkou od zahraničních turistů, která se moc nezlepšila ani v letních měsících. Celou situaci nyní ohrožuje zvyšující se počet nakažených v České republice, který roste rapidním tempem hlavně v Praze.

„Ještě v srpnu jsme předpokládali, že za celý letošní rok bude celková obsazenost hotelů v centru Prahy v porovnání s loňským rokem okolo 30 procent, přičemž tržby klesnou pravděpodobně až na 20 procent úrovně roku 2019. Zařazení České republiky či Prahy na seznam rizikových zemí bude pravděpodobně znamenat ještě zhoršení této situace,“ říká David Mazáček, ředitel Institutu strategického investování Fakulty financí a účetnictví VŠE a člen výboru spolku Centrum žije.

Spolek mapuje škody na ekonomice centra Prahy způsobené negativním dopadem pandemie a zároveň připravuje návrh způsobů jejich řešení.

„V tomto roce jsou klíčoví turisté z okolních zemí, kteří se do Prahy snáze dostanou. I ti ale postupně začínají vnímat Prahu jako rizikovou. Za normální situace přijíždí do České republiky nejvíce zahraničních turistů z Německa. V posledních měsících byl dokonce jejich podíl na počtu všech turistů v Praze až 40 procent. Nyní již týden musí mít při návratu domů negativní test, což je od cesty odrazuje. Od pátku bude to samé platit i pro Slováky. V současné době se tak již blížíme meziročním propadům tržeb o 90 procent,“ říká Michal Chour, předseda spolku Centrum žije, který je generálním ředitelem hotelu Alcron.

Za rok 2019 přicestovaly z Německa do České republiky více než dva miliony turistů, přičemž necelá polovina mířila do Prahy. V Praze loni tvořili přibližně 11 procent hotelové klientely a dle odhadů zde vytvořili přibližně 3,5 miliardy tržeb.

„Negativní dopad koronavirové krize do celé ekonomiky je obrovský, zdaleka to není jen o provozovatelích hotelů. Jen hotely v centru Prahy totiž utratí dle odhadů za normální situace každý rok až 5 miliard ročně svým dodavatelům. Negativní ekonomický dopad se tak rozprostře do celé ekonomiky i mimo území hlavního města,“ doplňuje David Mazáček, ředitel Institutu strategického investování Fakulty financí a účetnictví VŠE a člen výboru spolku Centrum žije.

Koronavirová krize způsobila v hlavním městě masivní výpadek turismu s negativním dopadem do ekonomiky celé republiky. Až 62 procent všech zahraničních návštěvníků České republiky totiž míří právě do Prahy, kde utratí miliardy korun ročně. Na celé částce vynaložené turisty v hlavním městě se návštěvníci ze zahraničí podílejí až 88 procenty.

Nejpostiženější je centrum Prahy, kde doposud plných 95 procent turistů tvořili cizinci, přitom více než polovina z nich nepochází z kontinentální Evropy. Mezi regiony nejpostiženější ztrátou zahraničního turismu patří například i Karlovy Vary nebo Český Krumlov.

Praha je na tom ale zdaleka nejhůře, počet hostů zde doposud klesl i o více než 70 procent. Absenci turistů pociťují nejen provozovatelé působící v centru města, ale dopadne negativně na celou českou ekonomiku.


Autor: Jan Puci

Od Rusalky k Libuši. Koncert v obřadní síni vysočanské radnice

Včera v 07:08

Praha 9 zve dnes, 21. října, do obřadní síně vysočanské radnice. Pokračuje zde cyklus koncertů, který začne v 19 hodin programem Od Rusalky k Libuši, v podání Elišky Weissové /dramatický soprán/ a Ladislavy Kaspříkové /klavír/.

Večer portugalské hudby v podání Loucas no Fado v Praze 5

20. října 2021 v 09:17

Koncert portugalského šansonu vznikl ve spolupráci portugalských zastupitelských úřadů Portugalska, Kobky 9ítka a firmy Likor. Cílem je seznámit širší veřejnost s portugalským hudebním stylem „fado“ a portugalskými víny.

Začíná festival Tóny nad městy

20. října 2021 v 05:42

Praha 9 zve ve středu 20. října od 19 hodin na zahajovací koncert XX. ročníku mezinárodního hudebního festivalu „Tóny nad městy“. V obřadní síni vysočanské radnice Prahy 9 se setkáte s vynikajícím duem, složeným z mezzosopranistky Edity Randové a klavíristy Stanislava...

S Vánočním koncertem se Michal Prokop vrací do Lucerny

19. října 2021 ve 14:21

Zpěvák a skladatel Michal Prokop se svou skupinou Framus Five a řadou hostů zve na Vánoční koncert ve Velkém sále pražské Lucerny 21. prosince.

Fotografie Fridy Kahlo objevené v roce 2003 jsou poprvé představeny v Praze

19. října 2021 v 08:47

Výstava Frida Kahlo – Fotografie otevírá nový pohled na bouřlivý život jedné z nejtajemnějších a zároveň nejviditelnějších postav umění Latinské Ameriky. V Galerii hlavního města Prahy jí najdete do 16. ledna 2022.

ZUŠ Open propojí mladé umělce z různých škol

19. října 2021 v 08:33

Žáci a pedagogové základních uměleckých škol hlavního města Prahy, Školy J. Ježka pro nevidomé, Konzervatoře J. Deyla a Dívčí katolické školy připravili unikátní koncert Po stopách sv. Anežky České, jehož program vznikl ve vzájemné spolupráci. Hudba mladých umělců se rozezní v úterý 19. října...

Benefiční koncert Jaroslava Svěceného

19. října 2021 v 08:25

Benefiční koncert Jaroslava Svěceného na podporu Nadačního fondu Umění doprovázet, se koná v pondělí 29. listopadu od 19 hodin v Tereziánském sále Břevnovského kláštera.

Koncert pro republiku

19. října 2021 v 07:22

Koncert se koná v kostele Církve československé husitské ve středu 27. října v 19 hodin. Na programu koncertu věnovanému významnému svátku ČR jsou skladby B. Martinů, I. Kurze, J. Myslivečka a A. Dvořáka.

Na Novoměstské radnici v Praze 2 najdete originál sochy Neptuna

16. října 2021 v 08:58

Vždy v úterý, v době od 14 do 16 hodin, si můžete prohlédnout na Novoměstské radnici v Praze 2 originál sochy Neptuna, která je zde umístěna od roku 2015. Prohlídka je zdarma.

Praha 11 zve na nedělní Filharmoniště

16. října 2021 v 07:57

V Chodovské tvrzi se v neděli 17. října konají hned dvě vystoupení Filharmoniště: Kvarteto Gaudioso.

8 GB tvrdýho porna. Divadlo LETÍ uvede hořkou komedii

15. října 2021 v 08:51

Divadlo LETÍ uvede v obnovené premiéře hru mladého australského autora Declana Greena 8 GB tvrdýho porna. Zdánlivě kontroverzní hra je intimní zpovědí lidí, kterým v cestě za štěstím stojí strach z intimity. 

Další články
Nahoru