Dnes Čtvrtek - obcasny-dest 4°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 7°C
Čtvrtek 15. 4. 2021
Svátek má Anastázie
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Po mírném letním zlepšení dostal turismus v Praze další ránu, která souvisí s Němci
V centru Prahy výrazně ubylo turistů. Ilustrační foto: JP

Po mírném letním zlepšení dostal turismus v Praze další ránu, která souvisí s Němci

Zahraniční turismus oslabený masivním výpadkem v důsledku koronaviru zasáhla po mírném zlepšení v letních měsících další rána. Již v prvních zářijových dnech v meziročním srovnání výrazně poklesla obsazenost pražských hotelů o přibližně 70 a tržby dokonce o 80 procent. 

Situace se nyní kvůli negativnímu vývoji šíření koronaviru dále dramaticky zhoršuje s ohledem na výpadek turistů z okolních států, které přidávají Českou republiku a specificky Prahu na seznam rizikových zemí.

Například turisté z Německa se musí již týden při návratu z Prahy domů prokázat negativním testem na covid-19. Jejich vůle přicestovat tak rapidně klesla, přitom v posledních měsících tvořili v některých hotelech dle odhadů až 40 procent všech v Praze ubytovaných turistů.

Hotely stále trpní nedostatečnou poptávkou od zahraničních turistů, která se moc nezlepšila ani v letních měsících. Celou situaci nyní ohrožuje zvyšující se počet nakažených v České republice, který roste rapidním tempem hlavně v Praze.

„Ještě v srpnu jsme předpokládali, že za celý letošní rok bude celková obsazenost hotelů v centru Prahy v porovnání s loňským rokem okolo 30 procent, přičemž tržby klesnou pravděpodobně až na 20 procent úrovně roku 2019. Zařazení České republiky či Prahy na seznam rizikových zemí bude pravděpodobně znamenat ještě zhoršení této situace,“ říká David Mazáček, ředitel Institutu strategického investování Fakulty financí a účetnictví VŠE a člen výboru spolku Centrum žije.

Spolek mapuje škody na ekonomice centra Prahy způsobené negativním dopadem pandemie a zároveň připravuje návrh způsobů jejich řešení.

„V tomto roce jsou klíčoví turisté z okolních zemí, kteří se do Prahy snáze dostanou. I ti ale postupně začínají vnímat Prahu jako rizikovou. Za normální situace přijíždí do České republiky nejvíce zahraničních turistů z Německa. V posledních měsících byl dokonce jejich podíl na počtu všech turistů v Praze až 40 procent. Nyní již týden musí mít při návratu domů negativní test, což je od cesty odrazuje. Od pátku bude to samé platit i pro Slováky. V současné době se tak již blížíme meziročním propadům tržeb o 90 procent,“ říká Michal Chour, předseda spolku Centrum žije, který je generálním ředitelem hotelu Alcron.

Za rok 2019 přicestovaly z Německa do České republiky více než dva miliony turistů, přičemž necelá polovina mířila do Prahy. V Praze loni tvořili přibližně 11 procent hotelové klientely a dle odhadů zde vytvořili přibližně 3,5 miliardy tržeb.

„Negativní dopad koronavirové krize do celé ekonomiky je obrovský, zdaleka to není jen o provozovatelích hotelů. Jen hotely v centru Prahy totiž utratí dle odhadů za normální situace každý rok až 5 miliard ročně svým dodavatelům. Negativní ekonomický dopad se tak rozprostře do celé ekonomiky i mimo území hlavního města,“ doplňuje David Mazáček, ředitel Institutu strategického investování Fakulty financí a účetnictví VŠE a člen výboru spolku Centrum žije.

Koronavirová krize způsobila v hlavním městě masivní výpadek turismu s negativním dopadem do ekonomiky celé republiky. Až 62 procent všech zahraničních návštěvníků České republiky totiž míří právě do Prahy, kde utratí miliardy korun ročně. Na celé částce vynaložené turisty v hlavním městě se návštěvníci ze zahraničí podílejí až 88 procenty.

Nejpostiženější je centrum Prahy, kde doposud plných 95 procent turistů tvořili cizinci, přitom více než polovina z nich nepochází z kontinentální Evropy. Mezi regiony nejpostiženější ztrátou zahraničního turismu patří například i Karlovy Vary nebo Český Krumlov.

Praha je na tom ale zdaleka nejhůře, počet hostů zde doposud klesl i o více než 70 procent. Absenci turistů pociťují nejen provozovatelé působící v centru města, ale dopadne negativně na celou českou ekonomiku.


Julie Clark: Poslední let

13. dubna 2021 ve 12:28

Claire má dokonalý život. Je vdaná za potomka z prominentní rodiny, bydlí v nádherném domě, její dny ladně a bezchybně plynou a její budoucnost se zdá příznivá… Jenže ve skutečnosti nic není takové, jak to na první pohled vypadá.

Balet Národního divadla uvede pohádkový příběh Spící krasavice

10. dubna 2021 v 11:11

Výpravný balet Spící krasavice hudebního skladatele Petra Iljiče Čajkovského vstupuje do repertoáru Baletu Národního divadla v choreografii legendární primabaleríny Márcii Haydée jako pozoruhodný artefakt duchovního odkazu baletní klasiky.

Dnes začínají oslavy Mezinárodního dne Romů

7. dubna 2021 v 17:14

Dnes začínají oslavy Mezinárodního dne Romů, které pořádá spolek Ara Art. Kulturní akce, která potrvá až do pátku 9. dubna se uskuteční v divadle D21 na Vinohradech. Sledovat je diváci budou moct pouze online a to již podruhé od loňského roku, kdy oslavy poprvé narušila koronavirová...

Rebecca Serleová: Za pět let

6. dubna 2021 ve 12:14

Dannie je špičková manhattanská právnička. Je ambiciózní, zvyklá uvažovat pragmaticky a žije spokojený a klidný život se svým přítelem Davidem, který ji právě požádal o ruku. Její nejlepší kamarádka Bella je její pravý opak – divoká bohémka, která se každý týden zamiluje do někoho...

Online: Anglická konverzace 50+

6. dubna 2021 v 09:45

Anglická konverzace pro mírně a středně pokročilé, která se řídí heslem „vesele vesele život musíš brát“ je určena pro účastníky ve věkové kategorii 50+.

Lobkowiczkým palácem vitruálně, v českém jazyce a zdarma

4. dubna 2021 v 06:35

Poznejte historii a krásu muzea Lobkowiczkého paláce během živé virtuální prohlídky vysílané zdarma.

Podpořte RockOperu Praha, vzkazuje grantové komisi Společnost Richarda Wagnera

29. března 2021 ve 20:55

RockOpera Praha získává ke své petici proti jednání grantové komise hlavního města Prahy podporu také od Společnosti Richarda Wagnera. Ta divadlu poslala dopis, ve kterém mimo jiného RockOperu Praha označuje za pokračovatele v myšlence Gesamtkunstwerku, tedy souborného uměleckého díla,...

Katalog umění ve veřejném prostoru je dostupný jako mapa i jako otevřená data

29. března 2021 ve 12:52

Galerie hlavního města Prahy (GHMP) na pražském portálu otevřených dat nově zveřejnila data týkající se umění ve veřejném prostoru. Galerie mapuje jak existující, tak zaniklá díla. Otevřená městská data jsou dostupná veřejným i soukromým subjektům k dalšímu využití, například k tvorbě mapových...

Anglická konverzace 50+ online

28. března 2021 v 09:02

Anglická konverzace pro mírně a středně pokročilé, která se řídí heslem „vesele vesele život musíš brát“ je určena pro účastníky ve věkové kategorii 50+.

Noc divadel letos s podtitulem Fresh Air

26. března 2021 v 08:10

Devátý ročník Noci divadel se uskuteční tradičně třetí listopadovou sobotu – 20. 11. 2021, letos s podtitulem Fresh Air. Zúčastněná divadla tak nejen naváží na loňské téma udr-život-elnost, ale představí také čerstvé novinky na divadelní scéně, novátorské přístupy nebo reflexi situace spojené...

Klaunovy názory ve filmové verzi

24. března 2021 v 11:00

Pro derniéru dramatizace románu Heinricha Bölla Klaunovy názory zvolilo pražské A studio Rubín netradiční formu. Vytvořilo speciální filmovou verzi, jejíž prostor se z jeviště Rubínu přenesl do autentického bytu hlavního představitele „smutného“ klauna Šimona Krupy. 

Další články
Nahoru