Dnes Sobota - jasno 26°C
Zítra Neděle - prehanky-dest 25°C
Sobota 13. 8. 2022
Svátek má Alena
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Po mírném letním zlepšení dostal turismus v Praze další ránu, která souvisí s Němci
V centru Prahy výrazně ubylo turistů. Ilustrační foto: JP

Po mírném letním zlepšení dostal turismus v Praze další ránu, která souvisí s Němci

Zahraniční turismus oslabený masivním výpadkem v důsledku koronaviru zasáhla po mírném zlepšení v letních měsících další rána. Již v prvních zářijových dnech v meziročním srovnání výrazně poklesla obsazenost pražských hotelů o přibližně 70 a tržby dokonce o 80 procent. 

Situace se nyní kvůli negativnímu vývoji šíření koronaviru dále dramaticky zhoršuje s ohledem na výpadek turistů z okolních států, které přidávají Českou republiku a specificky Prahu na seznam rizikových zemí.

Například turisté z Německa se musí již týden při návratu z Prahy domů prokázat negativním testem na covid-19. Jejich vůle přicestovat tak rapidně klesla, přitom v posledních měsících tvořili v některých hotelech dle odhadů až 40 procent všech v Praze ubytovaných turistů.

Hotely stále trpní nedostatečnou poptávkou od zahraničních turistů, která se moc nezlepšila ani v letních měsících. Celou situaci nyní ohrožuje zvyšující se počet nakažených v České republice, který roste rapidním tempem hlavně v Praze.

„Ještě v srpnu jsme předpokládali, že za celý letošní rok bude celková obsazenost hotelů v centru Prahy v porovnání s loňským rokem okolo 30 procent, přičemž tržby klesnou pravděpodobně až na 20 procent úrovně roku 2019. Zařazení České republiky či Prahy na seznam rizikových zemí bude pravděpodobně znamenat ještě zhoršení této situace,“ říká David Mazáček, ředitel Institutu strategického investování Fakulty financí a účetnictví VŠE a člen výboru spolku Centrum žije.

Spolek mapuje škody na ekonomice centra Prahy způsobené negativním dopadem pandemie a zároveň připravuje návrh způsobů jejich řešení.

„V tomto roce jsou klíčoví turisté z okolních zemí, kteří se do Prahy snáze dostanou. I ti ale postupně začínají vnímat Prahu jako rizikovou. Za normální situace přijíždí do České republiky nejvíce zahraničních turistů z Německa. V posledních měsících byl dokonce jejich podíl na počtu všech turistů v Praze až 40 procent. Nyní již týden musí mít při návratu domů negativní test, což je od cesty odrazuje. Od pátku bude to samé platit i pro Slováky. V současné době se tak již blížíme meziročním propadům tržeb o 90 procent,“ říká Michal Chour, předseda spolku Centrum žije, který je generálním ředitelem hotelu Alcron.

Za rok 2019 přicestovaly z Německa do České republiky více než dva miliony turistů, přičemž necelá polovina mířila do Prahy. V Praze loni tvořili přibližně 11 procent hotelové klientely a dle odhadů zde vytvořili přibližně 3,5 miliardy tržeb.

„Negativní dopad koronavirové krize do celé ekonomiky je obrovský, zdaleka to není jen o provozovatelích hotelů. Jen hotely v centru Prahy totiž utratí dle odhadů za normální situace každý rok až 5 miliard ročně svým dodavatelům. Negativní ekonomický dopad se tak rozprostře do celé ekonomiky i mimo území hlavního města,“ doplňuje David Mazáček, ředitel Institutu strategického investování Fakulty financí a účetnictví VŠE a člen výboru spolku Centrum žije.

Koronavirová krize způsobila v hlavním městě masivní výpadek turismu s negativním dopadem do ekonomiky celé republiky. Až 62 procent všech zahraničních návštěvníků České republiky totiž míří právě do Prahy, kde utratí miliardy korun ročně. Na celé částce vynaložené turisty v hlavním městě se návštěvníci ze zahraničí podílejí až 88 procenty.

Nejpostiženější je centrum Prahy, kde doposud plných 95 procent turistů tvořili cizinci, přitom více než polovina z nich nepochází z kontinentální Evropy. Mezi regiony nejpostiženější ztrátou zahraničního turismu patří například i Karlovy Vary nebo Český Krumlov.

Praha je na tom ale zdaleka nejhůře, počet hostů zde doposud klesl i o více než 70 procent. Absenci turistů pociťují nejen provozovatelé působící v centru města, ale dopadne negativně na celou českou ekonomiku.


Autor: Jan Puci

Zábradlí vstoupí do nové sezony s finskými povídkami a bestsellerem o Juráčkovi

10. srpna 2022 ve 13:21

Divadlo Na zábradlí se připravuje na svou pětašedesátou sezonu. Uvede scénické provedení povídek finské autorky Rosy Liksom, dramatizaci bestselleru Dani Horákové O Pavlovi či Tolstého Vzkříšení v dramatizaci Armina Petrase. 

Divadlo Viola slaví šedesátou sezonu, v září uvede vzpomínkový večer Téma Macháček

10. srpna 2022 v 08:12

Divadlo Viola v září vstoupí do 60. sezony. Součástí oslav bude několik speciálních programů, z nichž první se odehraje 25. září od 20 hodin pod názvem Téma Macháček.

Film Planeta Praha vstoupil do kin

7. srpna 2022 v 09:21

Nečekanou pestrost pražské přírody představí film Planeta Praha, který do českých kin vstoupil 4. srpna. Diváci ve filmu uvidí více než padesát živočišných a rostlinných druhů, které se perou o své místo v zástavbě hlavního města. Filmaři je sledovali celkem dva roky ve všech ročních obdobích....

V Prádelně je možné až do konce srpna vidět „Třináctku” Ladislava Hojného

6. srpna 2022 v 18:15

Ani o letních měsících není přerušen výstavní program Galerie Prádelna při Komunitním centru Prádelna v Holečkově ulici. Minulý týden v pátek se uskutečnila vernisáž výstavy kreseb akademického malíře Ladislava Hojného, kterou budou mít návštěvníci možnost zhlédnout až do konce srpna. Informoval...

Světová architektura v zahradě Rothmayerovy vily

4. srpna 2022 v 06:16

Muzeum města Prahy zve na mezinárodní výstavu Koláž v zahradě Rothmayerovy vily na téma Světová architektura. Letošním tématem chceme vzdát hold architektům Otto Rothmayerovi a slovinskému architektovi Jože Plečnikovi, kteří svojí prací ve 20. a 30. letech 20. století pro československou...

Kinobus bude hrát v parku u Chodovské tvrze

2. srpna 2022 ve 20:22

Praha 11 bude pořádat ve spolupráci s dopravním podnikem v parku u Chodovské tvrze od 22. do 25. srpna projekci čtyř filmů. Promítání začíná po setmění v cca 21:45 hodin, podle aktuálních podmínek. Vstup je zdarma.

Výstava: Soutěžní návrhy Památníku Ferdinanda Peroutky

1. srpna 2022 ve 22:25

Výstavu soutěžních návrhů na památník Ferdinanda Peroutky najdete v parku Portheimka v Praze 5.

Modrá Vopice zveřejnila srpnový program

1. srpna 2022 v 09:40

MusicClub Modrá Vopice (ul. K Žižkovu) zveřejnil svůj srpnový program. Návštěvníci se mohou těšit na řadu koncertů punkových i metalových kapel. Chybět nebudou dvě open-air akce. 

Palaye Royale se vrací do Prahy

31. července 2022 v 07:22

Rockeři Palaye Royale se po úspěšném březnovém koncertě vrací 12. srpna do pražské Malé sportovní haly, aby opět potěšili fanoušky svými hity jako „Dying In A Hot Tub“ nebo „Lonely“, ale i novými hity z připravovaného alba „Fever Dream“, které je plánováno na 28. října tohoto...

Folková Folimanka

28. července 2022 v 10:23

Letní podvečer plný folkové muziky na Folimance v neděli 14. srpna. Vystoupí cimbalistka Zuzana Lapčíková a skupiny Kranz Akustic a Domácí výroba.

Další články
Nahoru