Dnes Úterý - zatazeno 14°C
Zítra Středa - oblacno 19°C
Úterý 19. 10. 2021
Svátek má Michaela
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Po Mikulášovi zprovoznili v malešické spalovně i Jonáše, začíná výměna třetího kotle
Spalovna v Malešicích má oficiální název Zařízení na energetické využití odpadu. Foto: PSAS

Po Mikulášovi zprovoznili v malešické spalovně i Jonáše, začíná výměna třetího kotle

Pražská spalovna v Malešicích spustila do ostrého provozu druhý vyměněný spalovací kotel a začala pracovat na výměně třetího. Modernizace spalovny spočívá ve výměně všech čtyř kotlů. Celkem má rekonstrukce vyjít na 2,8 miliardy korun. Ve spalovně končí drtivá většina pražského odpadu.

Druhá ze čtyř spalovacích linek Zařízení na energetické využití odpadu (ZEVO) v Malešicích obnovila po modernizaci úspěšně provoz. Připojila se k té první renovované a již rok provozované.

Zbývající linky podstoupí renovaci do roku 2022. „Nové spalovací linky jsou teď mnohem spolehlivější a mají výrazně ekologičtější parametry, jak prokázal roční zkušební provoz první linky – Mikuláše – a několikatýdenní provoz druhého kotle Jonáše, “ uvedl náměstek primátora pro životní prostředí Petr Hlubuček (STAN).

zevo-3 Spalovna s doposud dvěma obnovenými linkami produkuje o 30 procent méně oxidů dusíku a o 40 procent méně oxidu uhelnatého v porovnání s emisemi vytvářenými před rekonstrukcí. Díky použití modernější a účinnější technologie odstraňování prachových částic se podařilo prakticky k nule snížit emise tuhých znečišťujících látek.

„V ZEVO končí drtivá většina směsných komunálních odpadů vyprodukovaných na území Prahy a my tak máme jistotu, že v této komplikované době dochází k jeho hygienizaci, a to díky spalování a energetickému využití,“ dodal.

Revitalizace druhé spalovací linky začala loni na jaře a po deseti měsících se linka vrátila do ostrého provozu. Spalováním odpadu vzniká pára, která pohání turbogenerátor na výrobu elektřiny a tepla. Postupná rekonstrukce všech čtyř spalovacích linek probíhá za provozu ostatních linek.

„Spalování odpadů, spojené s energetickým využitím, se jeví jako nejlepší způsob nakládání s odpadem během pandemie, jakou tu dnes máme. Dostatečně vysoké teploty v kotlích ZEVO zásadně přispívají v boji proti virům,“ uvedl sdělil generální ředitel společnosti Pražské služby Patrik Roman.

Při zahájení obnovy bylo zařízení ZEVO Malešice, jehož původní koncepce sahá až do druhé poloviny 80. let, více než 20 let v provozu, některé komponenty byly náročným provozem opotřebované, a navíc i technologicky zastaralé. Nároky a s tím spojené náklady na údržbu a provoz stály za rozhodnutím společnosti pro rekonstrukci.

„Zbývající dvě linky budou pro nás ještě výzvou, protože na rozdíl od zatím obnovených dvou krajních linek budou práce nyní pokračovat ve vnitřní sekci výrobního bloku, což je z demontážního a montážního hlediska podstatně obtížnější,“ uvedl ředitel ZEVO Malešice Aleš Bláha.

Rekonstrukční práce budou pokračovat v souladu s harmonogramem, přestože se termínový tlak na zprovoznění druhé až čtvrté linky v pořadí po obnově o měsíc zvýšil.

ZEVO Malešice je součástí akciové společnosti Pražské služby, kterou plně ovládá hlavní město Praha. Celková rekonstrukce čtyř spalovacích linek si vyžádá investici ve výši 2,8 miliardy korun.

Kromě modernizace kotlů by spalovnu mohlo čekat rozšíření. Loni magistrát směnil s Pražskými službami svoje pozemky u spalovny, kde by mohla vzniknout bioplynová stanice. Ta by zpracovávala organický odpad na stlačený plyn pro pohon vozidel a také elektrickou energii. Kdy by měla vzniknout, zatím není jasné.


Autor: red

Výstavba Kampusu Albertov v Praze 2 byla zahájena

Včera ve 20:56

Poklepáním základního kamene byla v pondělí 18. října slavnostně zahájena výstavba Kampusu Albertov. Ten bude určen pro výuková a vědecká centra pracoviště Matematicko-fyzikální, Přírodovědecké a 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.

Praha 1: Uzavření úřadu

14. října 2021 v 10:47

Radnice první městské části informovala, že v pátek 29. října bude úřad městské části Praha 1 u provozně-technických důvodů uzavřen.

Praha 1 zřídila kontaktní místo pro řešení problémů s krátkodobým ubytováním

13. října 2021 v 10:39

Obyvatelům Prahy 1, postiženým negativními dopady krátkodobého ubytování v bytech, je určeno nové kontaktní místo zřízené při Výboru proti vylidňování centra a pro podporu komunitního života Zastupitelstva Prahy 1.

Další články
Nahoru