dnes
Středa - skorojasno
29°C
zítra
Čtvrtek - skorojasno
30°C
pozítří
Pátek - bourky
29°C
Po kontrole v tržnici Sapa byly zlikvidovány desítky kilogramů potravin. Problémy jsou tam opakovaně
Maso neznámého původu. Foto: SVS

Po kontrole v tržnici Sapa byly zlikvidovány desítky kilogramů potravin. Problémy jsou tam opakovaně

Inspektoři Státní veterinární správy při společné kontrole s policisty a celníky v areálu libušské tržnice Sapa zjistili několik porušení legislativy. K odhalení prohřešků v této asijské tržnici dochází opakovaně. 

V rámci kontroly inspektoři minulý týden zajistili a nechali následně zlikvidovat přes 1300 křepelčích vajec a více než 100 kilogramů masa a ryb neznámého původu. Část těchto potravin byla navíc skladována v nevhodných podmínkách. Za zjištěné závady může být kontrolovaným uložena pokuta až 50 milionů korun.

„Veterinární inspektoři v rámci akce zkontrolovali šest různých subjektů. Jednalo se o vozidla přepravující potraviny živočišného původu, restauraci i prodejce potravin,“ uvedl mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček.

V zázemí jedné z restaurací v areálu se nacházelo maso a produkty neznámého původu. Jednalo se celkem o 108 kilogramů potravin, které inspektoři na místě znehodnotili barvou a nařídili jejich likvidaci na náklady provozovatele.

Jedno z aut vjíždějících do areálu přepravovalo 1320 kusů křepelčích vajec neznámého původu, navíc v nevhodných podmínkách. Také tato vejce budou zlikvidována v asanačním podniku.

Při kontrole stánku s živými rybami bylo zjištěno, že stánkař nemá doklady o původu zboží a jeho provozovna není pro tuto činnost registrována u veterinární správy. Se všemi subjekty, u nichž bylo zjištěno porušení zákona, bude podle Vorlíčka zahájeno správní řízení o pokutě.

K prohřeškům v tržnici s asijskými obchodníky dochází opakovaně. Loni v červenci zadrželi celníci u tržnice polský kamion, který vezl kontejner s jedenácti tisíci dětských stavebnic a nejrůznějších plastových postaviček z kreslených seriálů. Hračky byly neoprávněně označeny logy světových značek Lego a Disney.

Loni v březnu odhalila kontrola tržnice desítky kilogramů potravin neznámého původu, ryby ve špinavém autě či mušle přepravované v teple. Někteří přepravci zboží navíc měli auta ve špatném stavu, a jeden ani neměl řidičské oprávnění.

V roce 2019 provedli veterináři v Sapě celkem 15 kontrol, z nichž 13 jich bylo se závadami.

Před pár lety uzavřeli veterináři po jedné z kontrol restauraci, protože narazili na velké prohřešky v zázemí podniku, který se prezentoval docela luxusně.

V částech provozovny navazujících na konzumační část restaurace byly naskladněny předměty nesouvisející s provozovanou činností. Jednalo se například o stavební míchačku, boty a oblečení. Na místě byly zjištěny neakceptovatelné hygienické podmínky.

V jedné z místností zázemí inspektoři ve stísněném prostoru zjistili přítomnost osmi živých kachen, vedle kterých na vzdálenost jednoho metru bylo umístěno další vykrvené kachní tělo, a to v těsné blízkosti úložiště pytlů s dřevěným uhlím.

Pod dřezem se nacházela velká plastová nádoba se zbytky zeleniny a vnitřností včetně obsahu žaludků. Stěny nádoby byly znečištěny zbytky peří. Po vyndání bylo zjištěno, že se v této nádobě nacházely vnitřnosti od 38 kusů drůbeže.

V provozovně byly dále silně znečištěné povrchy pracovních ploch, pracovního náčiní a podlah. Z kachen byly připravovány pokrmy pro hosty restaurace.


Tragická nehoda na Pražském okruhu

Včera v 15:17

Dva mladí muži dnes zemřeli dopoledne při dopravní nehodě na Pražském okruhu. K tragédii došlo kolem půl jedenácté na 60. kilometru ve směru na Běchovice. Nákladní auto se srazilo s dodávkou, ve které zůstali muži zaklíněni. Pražský okruh byl u Běchovic neprůjezdný, policie dopravu...

Dotazník: Průzkum spokojenosti občanů Prahy 9

10. srpna 2020 v 16:54

Praha 9 v současné době zpracovává Strategický plán rozvoje. Na základě tohoto dokumentu chce vypracovat podklady pro rozhodnutí, jakým směrem se bude rozvoj Devítky ubírat v následujících letech. 

Zdravotnický materiál do Libanonu

10. srpna 2020 v 16:11

Ochranné rukavice, ústenky, respirátory, jednorázové jehly, obinadla, ochranné overaly a další zdravotnické pomůcky poslali dnes zástupci Všeobecné fakultní nemocnice v Praze (VFN) do libanonského Bejrútu.

Život v Praze 13. Radnice zve na veřejné forum

10. srpna 2020 ve 13:25

Praha 13 zve na veřejnost: Přijďte diskutovat se zastupiteli a vedoucími odborů o tématech, která se týkají třinácté městské části.

V Počernicích praskl přivaděč vody, do jámy se propadla dvě auta

8. srpna 2020 v 19:43

Více než sto let starý přivaděč z káranské vodárny do Prahy dnes ráno prasknul v Dolních Počernicích. Vytvořila se kaverna, do které se propadly dvě zaparkovaná auta. Dodávky do Prahy nebyly omezeny, z Káraného vedou do metropole další dva přivaděče. Oprava potrvá do 18. srpna. Auta vytáhnula...

Další články
Nahoru