Dnes Čtvrtek - jasno 4°C
Zítra Pátek - zatazeno 1°C
Pátek 9. 12. 2022
Svátek má Vratislav
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Přes Karlův most zamíří průvod svatého Martina, na pravém břehu bude středověký trh
Karlův most. Foto: archiv

Přes Karlův most zamíří průvod svatého Martina, na pravém břehu bude středověký trh

V pátek 11. listopadu v 11 hodin a 11 minut vyjde z 11. pilíře Karlova mostu průvod svatého Martina z Tours. Tento světec podle našich pranostik přijíždí na bílém koni, a tím symbolicky připomíná příchod zimy, a hlavně první sněhovou nadílku. Průvod povede jedenáct hus, které požene 11 husopasek. Na bílém koni pojede svatý Martin v oděvu římského vojáka. Informovala o tom obchodní rada společnosti Pražské Benátky Žaneta Šímová.

Podle legendy si ve 4. století římský důstojník Martin při vjezdu do města Amiens usekl půl svého vojenského pláště, a věnoval ho vděčnému žebrákovi. Tento čin v něm vyvolal náboženskou horlivost a nechal se pokřtít. Později se stal knězem a biskupem a s jeho působením se tradují mnohé zázraky.

Svátek svatého Martina se od 1. světové války slaví v západní Evropě, v USA a v zemích Commonwealthu jako Den válečných veteránů. Tato tradice spojená s nošením květu Vlčího máku zapustila kořeny i u nás.

Svatého Martina bude následovat koňský povoz plný sněhu a setnina římských vojáků. Tento průvod slavnostně přejde přes Karlův most na Křižovnické náměstí na Starém Městě, kde první sněhovou nadílku předá purkmistru pražskému.

Několik divadelních her provedených středověkým divadlem Zdeňka Vlčka vysvětlí legendy o této reálné historické osobnosti, a prvního svatého nemučedníka.

Na Křižovnickém náměstí Muzeum Karlova mostu připravilo středověký trh se svatomartinskými specialitami. „Upečeme 11 hus, sestry boromejky připraví svatomartinské pečivo a velmistr Rytířského řádu Křižovníků s červenou hvězdou požehná svatomartinské víno z mělnických vinic,“ sdělila Šímová.

Součástí svatomartinské oslavy budou i prohlídky v Muzeu Karlova mostu zdarma. Pražské Benátky připravily pro tento den speciální plavby se svatomartinským mladým vínem. Oslavu navštíví pražští i mimopražští školáci.

PROGRAM SVATOMARTINSKÉ OSLAVY

11:11              11. pilíř Karlova mostu, začátek průvodu

11:30              Předání sněhu purkmistru pražskému,

Křižovnické náměstí:

12:00              Otevření Svatomartinského tržiště

18:00              Ukončení akce

Zdroj: Pražské Benátky s.r.o.


Autor: puc

Zákaznické centrum innogy se přestěhovalo

7. prosince 2022 v 07:01

Z Chodova na Pankrác se přestěhovalo zákaznické centrum innogy.

Výstava: Andělíčci, Andělé …a Andělky

6. prosince 2022 v 08:08

Až do Nového roku najdete v Praze 3, ve vinotéce a galerii U Posledního soudu výstavu obrazů, kreseb, šperků, keramiky a skla.

PVK: Přehled plánovaných výluk na 49. týden

2. prosince 2022 v 15:39

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Výstava nožů na Novoměstské radnici

2. prosince 2022 v 09:44

Na podzimní prodejní výstavě na Novoměstské radnici v Praze 2 bude 4. prosince k vidění nejlepší produkce nožířského umění v Evropě a v ČR.

Obyvatelé Prahy 14 budou mít možnost žádat o dotace

1. prosince 2022 ve 21:33

Obyvatelé Prahy 14, kteří plánují ve svých domech či jejich okolí sázet zeleň nebo zavést opatření, která pomáhají zadržovat vodu v krajině – například zachytávat dešťovou vodu na zalévání zahrad, či obyvatelé, kteří plánují vzdělávací či zážitkový projekt v oblasti ekologie, mohou získat dotaci...

Další články
Nahoru