Dnes Pátek - oblacno 10°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 3°C
Pátek 22. 1. 2021
Svátek má Slavomír
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Po diagnóze nevyléčitelné nemoci strašily Kláru (24) možné příznaky, s nemocí se pojí řada mýtů a předsudků
Klára neztrácí životní optimismus. Foto: NF Impuls

Po diagnóze nevyléčitelné nemoci strašily Kláru (24) možné příznaky, s nemocí se pojí řada mýtů a předsudků

Kolečko lékařských vyšetření odstartovalo u čtyřiadvacetileté Kláry, která je učitelkou v mateřské škole, zhoršené vidění na pravé oko. Příčinu lékařka zpočátku nemohla odhalit a poslala mladou ženu ke specialistům, kteří u ní letos na jaře odhalili roztroušenou sklerózu.

Diagnóza nevyléčitelné nemoci pro ni znamenala šok. „Když mi lékaři řekli, co mi skutečně je, tak to pro mě bylo hodně náročné. Už nějakou dobu jsem byla členem internetových diskusí, kam psali právě pacienti s roztroušenou sklerózou. Představila jsem si, že mě potkají všechny příznaky, o kterých tam lidé psali, například ochrnutí,“ vysvětluje Klára.

Brzy však zjistila, že při včasném záchytu onemocnění a vhodné léčbě mohou být projevy nemoci minimální. „Pacienti, kteří nemají akutní problémy, do diskusí obvykle nepíší. S roztroušenou sklerózou se navíc pojí řada mýtů a předsudků a chvíli mi trvalo rozlišit, co mohu od své nemoci reálně očekávat,“ říká Klára.

klara-skleroza Přestože nyní nemá žádné příznaky, musela nemoci přizpůsobit svůj život. V práci si zařídila volno, aby mohla jezdit pravidelně k lékaři do jiného města. Třikrát týdně si navíc píchá injekce s léky. I přes životní komplikace ale neztrácí pozitivitu.

Pokračuje v dobrovolnické činnosti, které se věnovala před diagnózou roztroušené sklerózy. Radost jí také dělá práce učitelky v mateřince. Největší formou terapie je pro ni ale psaní příběhů a povídek.

S jednou, nazvanou Pořád jsem to já, dokonce získala první místo literární soutěže Rozsviťme Českou republiku. Akce má za cíl podporu pacientů s roztroušenou sklerózou a jejich blízkých.

„Stačí pouze být. Předem se nestrachovat z toho, jak složitý a těžký život bude, když vidíme všechny problémy, strasti a utrpení okolo nás. Dovolme si být konstantně šťastní a pomozme tomu, aby mohli být šťastní i lidé okolo nás. Pojďme do toho všichni společně,“ píše ve své povídce.

Roztroušenou sklerózou trpí v České republice zhruba 20 tisíc lidí. Chronická nemoc postihuje nervový systém. Pacientů každoročně přibývá, vzplanutí nemoci nemohou nijak ovlivnit. Podle Evy Kubala Havrdové z neurologické kliniky 1. lékařské fakulty UK a VFN nemoc lékaři zatím i přes velké pokroky v léčbě neumí vyléčit. Umí ji však tlumit nebo pozastavit.

„Současné léky napomáhají ke stabilizaci nemoci, žádný z preparátů bohužel zatím neumí přetržená vlákna znovu obnovit. Čím dříve na nemoc přijdeme a čím dříve protizánětlivé léky nasadíme, tím více let kvalitního života pacientům dáváme,“ říká Havrdová.

Podle ní je u lidí s roztroušenou sklerózou důležitá také změna životního stylu. Měli by přestat kouřit a začít pečovat o svou fyzickou a psychickou kondici.


Autor: Lukáš Plecháček

Recepty na koktejly s italským likérem Bombardino

9. ledna 2021 v 15:20

Italský likér Bombardino je novinkou z destilerie Saint Roch, jedná se o kombinací karibského rumu a vaječného likéru. Bombardino je novinkou rozšiřující portfolio českého distributora prémiových alkoholických i nealkoholických nápojů a vín Premier Wines & Spirits. 

Přednáška pro dospělé: Normální šílenství

8. ledna 2021 v 19:00

Představení nové knihy rozhovorů o duševním zdraví, léčbě a přístupu k lidem s psychickým onemocněním ve středu 13. ledna v 19 hodin.

Přednáška online: Rok 2021 ve znamení kovového Buvola

7. ledna 2021 v 09:40

Městská knihovna připravila na 11. ledna v 19 hodin on-line přednášku Rok 2021 ve znamení kovového Buvola.

Další články
Nahoru