dnes
Sobota - obcasny-dest
6°C
zítra
Neděle - obcasny-dest
5°C
pozítří
Pondělí - obcasny-dest
6°C
Po deseti lidech do koupelny a pak do hlediště
Intimní prostor koupelny je předzahován oku diváka, který se tak staví do pozice jakéhosi voyéra. Foto: Alfred ve dvoře

Po deseti lidech do koupelny a pak do hlediště

Další díl unikátního “koupelnového seriálu“ se zájemcům představí již na začátku dubna. Stane se tak tentokráte nejenom na scéně divadla Alfred ve dvoře, ale i v prostorech daleko atypičtějších, o to však tématicky autentičtějších: v opravdových koupelnách jednotlivých holešovických bytů.

Ryba řvoucí o.s.

Tvůrčí tým výtvarníků, hudebníků, produkce a režie, který vznikl v roce 2009. Klade důraz na kolektivní způsob tvorby a výtvarný experiment. Zaměřuje se na divadelní projekty, vhledem k oborové pestrosti členů však hranice různých druhů umění s oblibou překračuje, stejně, jako je rád otevírá spolupráci osobám nejen z oblasti umění.

Koupelny jsou dlouhodobým projektem občanského sdružení Ryba řvoucí, na jehož počátku stála řada výtvarně divadelních performancí, odehrávajících se v koupelnách soukromých bytů v Čechách (Praha, Litoměřice, Hradec Králové) a ve Francii (Paříž, Nantes, Bordeaux).

Originálním způsobem, za použití autentických materiálů a propriet, zpracovávaly témata s tímto specifickým prostorem neodmyslitelně spjatá. Předváděly je však v mnoha často nečekaných polohách, přesouvaly do dalších rovin, uváděly do neobvyklých kontextů.

A nezůstalo „jen“ u těchto performancí. Paralelně vznikala i řada výtvarných objektů, textů, písní a kostýmů, které tématiku koupelen volně odrážely.

První díl, „Mýdlo“, výsledky výše zmiňovaných bytových experimentů začal rozvíjet na divadelním jevišti. Intimní prostor, který má zůstat za zavřenými dveřmi, se bez okolků předhazuje oku diváka, kterého tak staví do pozice jakéhosi voyéra.

Specifická atmosféra místa však zůstává zachována. V druhém dílu se částečně „pachatel vrací na místo činu“, tedy do reálných, tentokráte holešovických koupelen. Divadelní prkna ovšem také zcela neopouští. Nenásilně tak propojuje „svět divadelní“ s každodenní „sousedskou realitou“.

Navštíví dvě koupelny

V jednotlivých bytech budou mít malé, desetičlenné skupiny diváků, možnost prohlédnout si výtvarné instalace, související s představením. Každá skupina navštíví celkem dvě koupelny a poté se všichni společně přemístí do velkého sálu divadla, kde se před jejich zraky odehraje samotné představení.

Téma, se kterým si druhý díl pohrává a které variuje, je krása – svým způsobem ke koupelně patří stejně neoddělitelně, jako vůně mýdla, zapařené zrcadlo či kapající kohoutek.

Právě zde se pokouší krásu získat, znovuobnovit, umocnit. Koupelna je místo bytostně spjaté s očistou a zkrášlováním těla. Autorkám neobvyklého představení byla vodítkem téměř všudypřítomná fascinace leckdy absurdním světem iluzí kosmetického průmyslu, jehož produkty nás dnes a denně obklopují, které jsme ale automaticky zvyklí vnímat jen jedním, předem daným způsobem.

Představení „Koupelny Part II: Krása“ bude mít premiéru ve čtvrtek 4. dubna, v reprízách pak 5. a 7. dubna. Vždy ve 20 hodin.  


Autor: Mojmír Kadeřábek

České fetiše pomohou pražským bezdomovcům

1. listopadu 2017 v 16:30 | Aktualizováno 1. ledna 1970, 01:00

Lidé bez domova, kteří prodávají časopis Nový prostor, letos na Vánoce nabídnou svým čtenářům a příznivcům krom časopisu i knihu. Půjde o druhý výběr fejetonů Jana Sterna nazvaný Česko je hezko. Prodejci Nového Prostoru začnou knihu prodávat 1. listopadu. Jsou jejím výhradním distributorem, jinde...

Další články
Nahoru