Dnes Pátek - zatazeno 14°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 11°C
Pátek 31. 3. 2023
Svátek má Kvido
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Po čtyřicítce bychom měli navštěvovat očního lékaře každé dva roky
Ilustrační foto: Brybs / Freeimages.com

Po čtyřicítce bychom měli navštěvovat očního lékaře každé dva roky

Jak často by měl člověk chodit nechat si změřit svůj zrak a co vše se při kontrole očí lidem kromě dioptrií měří? Jak správně čistit brýlová skla a jaká jsou rizika při kupování slunečních brýlí? Na dotazy serveru Pražský patriot odpovídal optik Daniel Szarvas, který provozuje ve Vinohradské ulici oční optiku Optik Spektrum.

optika-2 Jak správně čistit brýlová skla, abychom si je nepoškrábali? A je rozdíl v péči, když jde o skleněný nebo plastový materiál?
V péči o skleněné a plastové čočky neví v zásadě žádný rozdíl. Obecně platí, že skleněné brýlové čočky snesou horší zacházení než plastové, ale pro dioptrické brýle už dnes prakticky nepoužívají, protože jsou těžší, a hlavně náchylnější k rozbití, a tedy mohou vést i k poranění. Navíc plastové čočky jsou dnes zpravidla opatřeny tvrzenými vrstvami, což zajišťuje jejich delší životnost. K čištění by se měly používat přípravky k tomu určené. Například mikrovláknové utěrky a spreje. Některé spreje mívají i protizamlžovací účinky, což je dobré zvláště při nošení roušek.

Takže utírat brýle do trička nebo svetrů není dobré, že?
Určitě to nedoporučuji, protože nejenže se brýle takto dobře nevyčistí, ale může dojít i k jejich poškrábání. Ideální pak je nechat občas vyčistit ultrazvukem v optice.

Jak často by měl člověk chodit nechat si změřit svůj zrak?
Vždy, když pociťuje jakýkoliv diskomfort. Ať již to je zhoršené vidění, nebo pálení, řezání a pocit suchých očí. Od 40. roku by pak měl navštěvovat očního lékaře každé dva roky. Stejně jako se chodí na prevenci k zubaři nebo gynekologovi.

Co vše se při kontrole očí lidem kromě dioptrií měří?
Oční lékař při preventivní prohlídce měří i nitrooční tlak (prevence glaukomu), prohlíží všechny struktury oka a kontroluje také oční pozadí.

Co člověk v létě může, kromě nošení slunečních brýlí, dělat pro své oči?
V případě, že cestuje letadlem, nebo všeobecně tráví čas v klimatizovaných prostorách, může používat zvlhčující kapky, protože klimatizace oči vysušuje. Potom, když má někdo oči citlivější, může mu klimatizace způsobovat svědění, pálení až řezání. Jinak nošení slunečních brýlí je asi to nejdůležitější, co lze při slunných dnech pro oči udělat.

Jaká jsou rizika při kupování slunečních brýlí a na co by si nakupující měl dávat pozor?
Je důležité, aby sluneční brýle měly UV ochranu, ale to dnes mají prakticky všechny. Pak je potřeba, aby brýle správně seděly, netlačily, nebo naopak nepadaly. Většinou je potřeba brýle přizpůsobit individuálně, což by měli v každé oční optice být schopni udělat. Jak je to s úpravou u stánku na pláži, je věc jiná.


Autor: puc

Praha 4 instaluje na hřiště nové workoutové prvky

25. března 2023 ve 13:08

Vybavení několika oblíbených sportovišť v Praze 4 doplní v letošní sezóně nové workoutové prvky. Rozšíření počtu veřejných hřišť, na kterých budou návštěvníkům k dispozici i konstrukce pro posilování s vlastní vahou již schválila rada městské části.

Tip: Astrovíkend v Příbrami

21. března 2023 ve 20:03

V Estrádním sále Divadla A. Dvořáka v Příbrami se koná již tuto sobotu 25. března Astrovíkend. Od 10 hodin jsou pro zájemce připraveny přednášky, meditace, workshopy nebo prodej hand made výrobků.

Praha 14 pomáhá s prevencí

21. března 2023 v 19:07

Praha 14 se každoročně připojuje k preventivním aktivitám v oblasti prevence nádorových onemocnění. Pravidelně vyhlašuje program, jehož cílem je podpořit prevenci nádorového onemocnění prsu prostřednictvím finančního příspěvku určeného na kvalifikované...

Adapterra Awards hledá v Praze projekty zaměřené proti suchu, přehřívání nebo záplavám

19. března 2023 v 07:26

Až do 31. března je stále možné nominovat administrativní budovy, domy, veřejná prostranství, parky, úpravy řek či území v krajině do 5. ročníku celostátní soutěže Adapterra Awards, kterou pořádá Nadace Partnerství ve spolupráci s Integra Consulting. Jednat se má o již realizované projekty...

Další články
Nahoru