Dnes Čtvrtek - oblacno 17°C
Zítra Pátek - polojasno 11°C
Čtvrtek 21. 10. 2021
Svátek má Brigita
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Po čtyřicítce bychom měli navštěvovat očního lékaře každé dva roky
Ilustrační foto: Brybs / Freeimages.com

Po čtyřicítce bychom měli navštěvovat očního lékaře každé dva roky

Jak často by měl člověk chodit nechat si změřit svůj zrak a co vše se při kontrole očí lidem kromě dioptrií měří? Jak správně čistit brýlová skla a jaká jsou rizika při kupování slunečních brýlí? Na dotazy serveru Pražský patriot odpovídal optik Daniel Szarvas, který provozuje ve Vinohradské ulici oční optiku Optik Spektrum.

optika-2 Jak správně čistit brýlová skla, abychom si je nepoškrábali? A je rozdíl v péči, když jde o skleněný nebo plastový materiál?
V péči o skleněné a plastové čočky neví v zásadě žádný rozdíl. Obecně platí, že skleněné brýlové čočky snesou horší zacházení než plastové, ale pro dioptrické brýle už dnes prakticky nepoužívají, protože jsou těžší, a hlavně náchylnější k rozbití, a tedy mohou vést i k poranění. Navíc plastové čočky jsou dnes zpravidla opatřeny tvrzenými vrstvami, což zajišťuje jejich delší životnost. K čištění by se měly používat přípravky k tomu určené. Například mikrovláknové utěrky a spreje. Některé spreje mívají i protizamlžovací účinky, což je dobré zvláště při nošení roušek.

Takže utírat brýle do trička nebo svetrů není dobré, že?
Určitě to nedoporučuji, protože nejenže se brýle takto dobře nevyčistí, ale může dojít i k jejich poškrábání. Ideální pak je nechat občas vyčistit ultrazvukem v optice.

Jak často by měl člověk chodit nechat si změřit svůj zrak?
Vždy, když pociťuje jakýkoliv diskomfort. Ať již to je zhoršené vidění, nebo pálení, řezání a pocit suchých očí. Od 40. roku by pak měl navštěvovat očního lékaře každé dva roky. Stejně jako se chodí na prevenci k zubaři nebo gynekologovi.

Co vše se při kontrole očí lidem kromě dioptrií měří?
Oční lékař při preventivní prohlídce měří i nitrooční tlak (prevence glaukomu), prohlíží všechny struktury oka a kontroluje také oční pozadí.

Co člověk v létě může, kromě nošení slunečních brýlí, dělat pro své oči?
V případě, že cestuje letadlem, nebo všeobecně tráví čas v klimatizovaných prostorách, může používat zvlhčující kapky, protože klimatizace oči vysušuje. Potom, když má někdo oči citlivější, může mu klimatizace způsobovat svědění, pálení až řezání. Jinak nošení slunečních brýlí je asi to nejdůležitější, co lze při slunných dnech pro oči udělat.

Jaká jsou rizika při kupování slunečních brýlí a na co by si nakupující měl dávat pozor?
Je důležité, aby sluneční brýle měly UV ochranu, ale to dnes mají prakticky všechny. Pak je potřeba, aby brýle správně seděly, netlačily, nebo naopak nepadaly. Většinou je potřeba brýle přizpůsobit individuálně, což by měli v každé oční optice být schopni udělat. Jak je to s úpravou u stánku na pláži, je věc jiná.


Autor: puc

Mentoring pro ženy z Prahy 4: Jak najít vysněnou práci?

14. října 2021 v 06:41

Jste na rodičovské nebo mateřské dovolené a chystáte se zpět do práce? Máte z návratu do pracovního kolotoče obavy? Přijďte se inspirovat zkušenostmi dalších žen u kulatého stolu v rámci projektu Po rodičovské do práce pro ženy z Prahy 4.

6 potravin, které nejsou vhodné pro ketodietu

13. října 2021 v 06:52

Podívejte se, která jídla nejsou vhodná pro vaši ketodietu a jak je nahradit.

Profesia days a HR days v Letňanech

2. října 2021 v 07:08

Veletrh práce Profesia days a odborný veletrh HR days, se konají ve středu 6. a čtvrtek 7. října na výstavišti PVA EXPO PRAHA Letňany. Letos je navíc doprovází odborná konference Hospodářské komory ČR s názvem HR chytře.

Ušijte si sami a nakupte všechno na jednom místě

29. září 2021 v 06:50

Také se vám stává, že jdete do obchodu s oblečením, ale odcházíte s prázdnou? Současná móda vám nesedne, a když už, tak je to vyrobeno z nepříjemného materiálu? Pokud jste zruční a umíte šít, můžete si své oblečení vyrobit sami. Problémem může být to, že ne každý obchod disponuje vším, co...

Den zdraví na Poliklinice Parník

26. září 2021 ve 13:54

Ve čtvrtek 14. října se ve vestibulu Polikliniky Parník v ulici Generála Janouška 17 koná od 7 do 12 hodin Den zdraví 2021.

Další články
Nahoru