Dnes Středa - polojasno 18°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 18°C
Středa 5. 10. 2022
Svátek má Eliška
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Po čtyřicítce bychom měli navštěvovat očního lékaře každé dva roky
Ilustrační foto: Brybs / Freeimages.com

Po čtyřicítce bychom měli navštěvovat očního lékaře každé dva roky

Jak často by měl člověk chodit nechat si změřit svůj zrak a co vše se při kontrole očí lidem kromě dioptrií měří? Jak správně čistit brýlová skla a jaká jsou rizika při kupování slunečních brýlí? Na dotazy serveru Pražský patriot odpovídal optik Daniel Szarvas, který provozuje ve Vinohradské ulici oční optiku Optik Spektrum.

optika-2 Jak správně čistit brýlová skla, abychom si je nepoškrábali? A je rozdíl v péči, když jde o skleněný nebo plastový materiál?
V péči o skleněné a plastové čočky neví v zásadě žádný rozdíl. Obecně platí, že skleněné brýlové čočky snesou horší zacházení než plastové, ale pro dioptrické brýle už dnes prakticky nepoužívají, protože jsou těžší, a hlavně náchylnější k rozbití, a tedy mohou vést i k poranění. Navíc plastové čočky jsou dnes zpravidla opatřeny tvrzenými vrstvami, což zajišťuje jejich delší životnost. K čištění by se měly používat přípravky k tomu určené. Například mikrovláknové utěrky a spreje. Některé spreje mívají i protizamlžovací účinky, což je dobré zvláště při nošení roušek.

Takže utírat brýle do trička nebo svetrů není dobré, že?
Určitě to nedoporučuji, protože nejenže se brýle takto dobře nevyčistí, ale může dojít i k jejich poškrábání. Ideální pak je nechat občas vyčistit ultrazvukem v optice.

Jak často by měl člověk chodit nechat si změřit svůj zrak?
Vždy, když pociťuje jakýkoliv diskomfort. Ať již to je zhoršené vidění, nebo pálení, řezání a pocit suchých očí. Od 40. roku by pak měl navštěvovat očního lékaře každé dva roky. Stejně jako se chodí na prevenci k zubaři nebo gynekologovi.

Co vše se při kontrole očí lidem kromě dioptrií měří?
Oční lékař při preventivní prohlídce měří i nitrooční tlak (prevence glaukomu), prohlíží všechny struktury oka a kontroluje také oční pozadí.

Co člověk v létě může, kromě nošení slunečních brýlí, dělat pro své oči?
V případě, že cestuje letadlem, nebo všeobecně tráví čas v klimatizovaných prostorách, může používat zvlhčující kapky, protože klimatizace oči vysušuje. Potom, když má někdo oči citlivější, může mu klimatizace způsobovat svědění, pálení až řezání. Jinak nošení slunečních brýlí je asi to nejdůležitější, co lze při slunných dnech pro oči udělat.

Jaká jsou rizika při kupování slunečních brýlí a na co by si nakupující měl dávat pozor?
Je důležité, aby sluneční brýle měly UV ochranu, ale to dnes mají prakticky všechny. Pak je potřeba, aby brýle správně seděly, netlačily, nebo naopak nepadaly. Většinou je potřeba brýle přizpůsobit individuálně, což by měli v každé oční optice být schopni udělat. Jak je to s úpravou u stánku na pláži, je věc jiná.


Autor: puc

Praha 5 se zapojila do říjnové výzvy 10 000 kroků

2. října 2022 v 19:47

Od začátku měsíce se můžete zapojit do říjnové výzvy 10 000 kroků. Minulé, jarní výzvy, se účastnilo přes 10 000 účastníků z celé republiky a zapojena byla stovka měst. Cílem výzvy není jen ujít denně 10 000 kroků, ale navrátit chůzi do našich životů. Zúčastnit se může kdokoliv od 6 let věku....

Letňany zvou na preventivní akci Den zdraví

2. října 2022 v 16:36

Ve středu 12. října se v obřadní síni radnice Prahy 18 v Bechyňské ulici 639 uskuteční akce Den zdraví. Mezi desátou a sedmnáctou hodinou si mohou občané této městské části nechat změřit hladinu cukru nebo cholesterolu v krvi, krevní tlak a puls, množství tuku v těle. Dále zde bude zajištěna...

Den zdraví 2022

29. září 2022 v 10:51

Ve čtvrtek 20. října se ve vestibulu Polikliniky Parník od 7 do 12 hodin koná Den zdraví. Během dopoledne si můžete nechat změřit cukr a hladinu cholesterolu v krvi, krevní tlak a poradit se můžete o virových onemocněních.

Lidé s epilepsií se rozvádějí častěji než zdraví lidé, ukázala studie

26. září 2022 v 11:48

Společenské stigma provází lidi s epilepsií často od útlého dětství. Kvůli nízkému sebevědomí a nepochopení okolí tak mohou mít problém s navázáním partnerských vztahů. Podle brazilské studie „Rodinný stav pacientů s epilepsií: Faktory a kvalita života“ čelí lidé s epilepsií dokonce vyššímu riziku...

Nová pobytová služba pro dospělé s autismem

23. září 2022 v 11:40

Diakonie Praha ve spolupráci s hlavním městem slavnostně otevřela novou pobytovou sociální službu pro Pražany s těžší formou autismu, kteří potřebují individuální, intenzívní, a hlavně neustálou péči. Nový Domov Daniela ve Stodůlkách vznikl jako dostavba a sloužit bude od...

Další články
Nahoru