dnes
Čtvrtek - zatazeno
2°C
zítra
Pátek - zatazeno
1°C
pozítří
Sobota - snih
2°C
Pneumologové znovu otevřou ambulance pro lidi, kteří mají podezření na IPF
Idiopatická plicní fibróza je častější u kuřáků. Ilustrační foto: Freeimages.com

Pneumologové znovu otevřou ambulance pro lidi, kteří mají podezření na IPF

I letos otevřou plicní lékaři po celé republice dveře svých ambulancí všem, kteří mají podezření, že by mohli trpět idiopatickou plicní fibrózou (IPF). Lidé si mohou 30. září nechat zkontrolovat plíce bez doporučení praktického lékaře a bez objednání.  

„Kompletní seznam zapojených pracovišť je dostupný na www.plicnifibroza.cz,“ říká místopředsedkyně ČPFS a předsedkyně Sekce ambulantních pneumologů Ivana Čierna Peterová. V Praze se letos zapojí 12 pracovišť.

Loni přišlo do 60ti ambulancí více než 600 zájemců. Lékaři odhalili 165 plicních nemocí, podezření na IPF vyslovili u 22 pacientů, které si pozvali k podrobnějšímu vyšetření. Čtyři z nich poté uslyšeli jako konečnou diagnózu právě IPF a začali se léčit ve specializovaných pneumologických centrech.

IPF trpí v České republice přibližně 2 000 lidí. „Diagnózu stanoví na základě řady podrobných vyšetření multidisciplinární tým. Pacientovi poté specialisté v jednom z center pro diagnostiku a léčbu IPF poskytnou nejen léky, ale také rehabilitaci a konzultace týkající se výživy. Specializovaná centra umí nabídnout komplexní péči, která je u onemocnění jako IPF nezbytná,“ popisuje předsedkyně Sekce pro intersticiální plicní procesy ČPFS Martina Šterclová.

IPF se zpravidla objevuje u pacientů ve vyšším věku. Potíže s dýcháním bohužel často přisuzují právě stáří nebo nadváze a k lékaři nejdou. U IPF je přitom včasné odhalení zásadní

Včasný záchyt IPF, ale i dalších nemocí, jako je rakovina plic nebo CHOPN, by usnadnil plošný screening, o který čeští pneumologové usilují. „Screening by se mohl týkat až 390 tisíc rizikových osob, především těžkých kuřáků, u kterých je výskyt vážných plicních chorob násobně vyšší než u nekuřáků. Musíme si uvědomit, že léčba těchto nemocí je velmi nákladná a odhalit onemocnění v počátku je výhodné pro celou společnost,“ upozorňuje předsedkyně České pneumologické a ftizeologické společnosti Martina Vašáková.

O idiopatické plicní fibróze

Nemoc poškozuje plicní sklípky, jizví je – bere plochu k dýchání, plíce tuhnou a člověk se nemůže nadechnout. Postup zpomaluje léčba, přežití nemocných může prodloužit na dvojnásobek. Pacienti se k ní však často nedostanou, protože se nemoc odhalí pozdě. Projevy IPF lékaři často zaměňují za chronickou obstrukční plicní nemoc či srdeční selhání.

IPF se ohlašuje zprvu nenápadně, člověk se začne zadýchávat do schodů, později i při chůzi či hovoru, v pokročilém stadiu má pocit nedostatku vzduchu při běžných denních činnostech a v závěru věnuje veškerou energii tomu, aby se nadechl.

Při poslechu plic slyší lékaři u pacienta zvuk, připomínající chůzi po zmrzlém sněhu nebo rozepínání suchého zipu. Jedním z příznaků IPF jsou i paličkovité prsty a nehty ve tvaru hodinových sklíček.


Lidé s migrénou mají svoji první konferenci

19. listopadu 2020 v 15:56

Pacienti trpící migrénou mají svoji historicky první konferenci. Seznámí se na ní s novinkami v léčbě, a to jak od lékařů, tak i z pohledu čínské medicíny. Svoji nemoc mohou jednotlivě probrat s psychoterapeutem, který poradí, jak s migrénou pracovat s pomocí různých technik, včetně relaxace....

Hlavní město hledá ředitele Městské nemocnice následné péče

4. listopadu 2020 v 07:59

Praha schválila vyhlášení výběrového řízení na funkci ředitel/ředitelka Městské nemocnice následné péče (MNNP).  Uchazeči o tuto pozici v této příspěvkové města mohou podávat své přihlášky do 25. listopadu 2020.

Další články
Nahoru