dnes
Neděle - zatazeno
12°C
zítra
Pondělí - jasno
12°C
pozítří
Úterý - obcasny-dest
12°C
Plyšoví potkani Pražských služeb bojují za čisté město
ZpravodajstvíKomerční sdělení
Plyšové potkany nelze přehlédnout, lidé se s nimi rádi fotí. Foto: PSAS

Plyšoví potkani Pražských služeb bojují za čisté město

Ročně skončí mimo nádoby na odpad zhruba 10 tisíc tun odpadu. Měsíčně se jedná o přibližně 650 tun vysloužilých spotřebičů, elektroniky, nábytku a stavební suti pohozené v okolí popelnic nebo v ulicích. Hlavní město Praha na likvidaci těchto černých skládek vynakládá nemalé finanční prostředky. Společnost Pražské služby spustila tradiční edukativní kampaň „Kam s ním?“ aneb „My děti si přejeme, aby Praha byla čistá“. 

Po celý prosinec mohou obyvatelé metropole v ulicích a u vybraných škol potkávat plyšové potkany. Maskoti kampaně upozorňují na nejčastější prohřešky a problémy nás Pražanů a učí nejen děti, jak správně třídit a kam s odpadem. Děti si mohou odnést speciální edukativní kartičky vysvětlující, jak správně nakládat s jednotlivými druhy odpadů. Pro dospělé jsou připraveny tipy týkající se nakládání s nadměrným odpadem, stavební sutí nebo vysloužilou elektronikou.

„Kampaní upozorňujeme na fakt, že na čistotě v našem městě, ulici a sousedství se podílíme společně,“ vyzdvihuje hlavní sdělení kampaně mluvčí Pražských služeb Radim Mana.

plysovi-potkani

Správně vyhazovat odpad je přitom snadné. Na území hl. m. Prahy se v současné chvíli nachází cca 118 tisíc sběrných nádob na směsný komunální odpad a asi 18 tisíc popelnic a kontejnerů na tříděný odpad. Dostatečný počet a četnost svozu u směsného odpadu musí zajistit správce objektu. U tříděného odpadu jsou v těchto záležitostech nejvíce kompetentní úřady městských části v kooperaci s Magistrátem hlavního města Prahy.

Dále se v metropoli se nachází téměř 20 sběrných dvorů, přičemž Pražské služby provozují 7 z nich. Navíc pro občany jsou v průběhu roku na různých místech přistavovány velkoobjemové kontejnery na velký odpad a od začátku března do konce listopadu také velkoobjemové kontejnery na bioodpady. To je dohromady skoro 7000 přistavených velkoobjemových kontejnerů. 

„Pohození nadměrného odpadu, starého nábytku nebo stavební suti mimo popelnici může být pokutováno částkou až do výše 50 tisíc korun. V naprosté většině případů jde o neochotu Pražanů vypořádat se s nepotřebnými věcmi odpovědněji. Řešením je objednat si u Pražských služeb odvoz nadměrného odpadu nebo vysloužilé elektroniky přímo z bytu. Tuto službu jsme doplnili o možnost objednat si i odnos odpadu, včetně naložení. Cena za komplexní službu je kalkulována v návaznosti na velikost odpadu, vzdálenost bytové jednotky k místu nakládky a dopravy na nejbližší sběrný dvůr. Více informací občané naleznou na našich webových stránkách,“ uzavírá Radim Mana.

kampan-2017-banner-hp-1000x705px

Pražské služby připravily pro děti vědomostní soutěžní kvíz o oblíbené hračky. Soutěžní otázky jsou dostupné na webu Pražských služeb nebo Facebooku Pražských služeb.


Další články
Nahoru