Dnes Sobota - zatazeno 2°C
Zítra Neděle - obcasny-dest 5°C
Sobota 9. 12. 2023
Svátek má Vratislav
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Plovoucí heliport pro záchranáře vznikne do konce letošního roku u železničního mostu
Přistávací plocha je nyní v Zítkových sadech. V pozadí stojí budova ministerstva zdravotnictví. Foto:(2x): Jan Puci

Plovoucí heliport pro záchranáře vznikne do konce letošního roku u železničního mostu

U železničního mostu v Praze 2 vznikne do konce letošního roku na hladině Vltavy dočasný plovoucí heliport pro záchrannou službu. Náklady jsou předběžně vyčísleny na deset milionů korun. Odtud by záchranáři vozili pacienty do Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) na Karlově náměstí. Heliport by měl na místě fungovat zhruba pět let do doby, než vznikne finální heliport v areálu VFN. Informoval o tom pražský radní Jan Chabr (TOP 09). Vrtulníky nyní přistávají v parku v Zítkových sadech u výstupu z metra B Palackého náměstí, což město, Praha 2 i vedení VFN považují za nevyhovující.

„Jednalo by se zejména o rychlou pomoc dětským pacientům, kteří potřebují být umístěni buď do Ústavu péče o matku a dítě v Podolí, nebo do Všeobecné fakultní nemocnice na Karlově náměstí,“ řekl k heliportu Chabr.  

V současné době slouží jako přistávací plocha pro vrtulníky prostor v Zítkových sadech, kde to je kvůli husté zástavbě kolem Karlova a Palackého náměstí považováno za nevyhovující řešení.

Pro nový heliport bylo kromě Vltavy vytipováno a následně prověřováno pět dalších lokalit. První v sousedství vodojemu u křižovatky ulic Ke Karlovu a Apolinářská ulice na místě, kde je parkoviště. Druhá na nyní zatravněné ploše v severním (karlovském) předmostí Nuselského mostu. Třetí na opačné straně mostu u ulice Kongresová, další na nedalekém Pankráckém náměstí, na které ústí sjezd z magistrály a poslední u ulice Pod Slovany vedle budovy ministerstva zdravotnictví, tedy jen pár desítek metrů od současného heliportu v Zítkových sadech.  

Ani jednu z těchto pěti variant nedoporučil Úřad pro civilní letectví, jehož souhlas je nezbytný. Jak již dříve uvedl radní Chabr, s heliportem u náplavky problém není, nevadí ani Povodí Vltavy.

„Již dva roky se vedou jednání o možnosti umístění heliportu v blízkosti dvou nejbližších nemocnic a jako možnost, která se jeví nejvhodnější z posuzovaných, je umístění heliportu přímo na Vltavě. Jsem ráda, že se konečně vedení hlavního města Prahy začalo celou věcí zabývat. Jedná se o řešení dočasné, neboť nemocnice na Karlově náměstí chce při plánované rekonstrukci umístit heliport v rámci svého areálu,“ sdělila starostka Prahy 2 Alexandra Udženija. 

Podle ředitele VFN Davida Feltla se nemocnice hlásí k provozování heliportu u železničního mostu. „Nejdéle do deseti let ale počítáme s výstavbou vlastního heliportu v hlavním areálu nemocnice na střeše nového pavilonu,“ uvedl s tím, že sanitka s pacientem by dojela z heliportu do nemocnice asi za tři minuty. Přistávací místo by navíc mohl v případě zájmu využívat i Ústav pro péči o matku a dítě v nedalekém Podolí.

Samotné přistávací místo by bylo do budoucna využitelné i pro případ nutnosti řešení různých typů mimořádných situací, které vyžadují nasazení specializovaných složek integrovaného záchranného systému. Například při hromadném neštěstí s velkým počtem zraněných pacientů.

zeleznicni-most-naplavka-nahled

Heliport bude na pravém břehu u železničního mostu

Každopádně nebude možné ponton využít pro soukromé helikoptéry a další lety. V době, kdy by nebyl očekáván přílet s pacientem, by ponton sloužil obyvatelům metropole. Podle dřívějšího vyjádření vedení města by v případě ohlášení příletu městská policie prostor vyklidila a po odletu vrtulníku zase pustila lidi zpět na ponton.

„Umístění heliportu na Vltavě prosazuji od loňského roku. Dosavadní umístění v Zítkových sadech je totiž pouze provizorní. Je osazeno informačními cedulemi, i přesto je z bezpečnostních důvodů nevhodné. Realizací tohoto pontonu Praha 2 také získá park v Zítkových sadech zpět k plnohodnotnému využití. Ponton bude přínosný pro blízké nemocnice s velmi krátkým dojezdovým časem,“ sdělil radní druhé městské části pro oblast bezpečnosti Michal Zuna (TOP 09).

Odhad nákladů na heliport u Vltavy činí přibližně 10 milionů korun. Pražští radní ve svém usnesení pověřili městskou firmu Trade Centre Praha, aby se o stavbu postarala. V ideálním případě by měl heliport vzniknout do konce letošního roku. Vrtulníky na ponton budou nalétávat od jihu, tedy směrem od Prahy 4.


Autor: Jan Puci

Praha 4 vyhlásila dotace na rok 2024

Včera v 07:26

Rada Prahy 4 vyhlásila v pondělí 4. prosince dotační programy městské části na rok 2024, včetně harmonogramu dotačního řízení a zásad pro poskytování dotací městské části Praha 4.

Tržní místa v Praze zpřehlední aplikace

7. prosince 2023 v 07:31

Radní Prahy na pondělním jednání schválili nový tržní řád upravující podmínky pro tržní místa, trasy pro pojízdný prodej zboží nebo poskytování služeb, předsunutá prodejní místa či noční provoz restauračních zahrádek. Lepší přehled v oblasti tržního řádu přinese mapová aplikace pro veřejnost,...

Ze střechy OC Šestka spadl muž

6. prosince 2023 ve 22:14

Muže po pádu ze střechy obchodního centra Šestka nedaleko ruzyňského letiště museli v úterý večer resuscitovat záchranáři, kteří ho následně převezli do nemocnice. Policisté zjišťují, co se na střeše odehrálo. Střecha slouží jako parkoviště.

Praha oslaví 70. výročí získání Nobelovy ceny pořádáním chemického kongresu

6. prosince 2023 v 11:14

V roce 2029 uplyne přesně 70 let od doby, kdy do tehdejšího Československa zamířila první Nobelova cena. Profesor Jaroslav Heyrovský ji obdržel v roce 1959 za objev polarografie, chemické metody užívané k analýze roztoků. Praha toto významné výročí symbolicky oslaví pořádáním Světového chemického...

Praha dokončila 57 projektů pro adaptaci na změnu klimatu, další chystá

5. prosince 2023 v 17:07

Pražské městské části, odbory Magistrátu hl. m. Prahy a městské organizace v letech 2022–2023 úspěšně ukončily 57 projektů v celkové hodnotě 377 milionů korun, které pomohou Praze s adaptací na změnu klimatu. Do Zásobníku bylo nově zařazeno 75 projektů a...

Další články
Nahoru