
Plovoucí heliport pro záchranáře vznikne do konce letošního roku u železničního mostu
1. února 2022 10:38
„Jednalo by se zejména o rychlou pomoc dětským pacientům, kteří potřebují být umístěni buď do Ústavu péče o matku a dítě v Podolí, nebo do Všeobecné fakultní nemocnice na Karlově náměstí,“ řekl k heliportu Chabr.
V současné době slouží jako přistávací plocha pro vrtulníky prostor v Zítkových sadech, kde to je kvůli husté zástavbě kolem Karlova a Palackého náměstí považováno za nevyhovující řešení.
Pro nový heliport bylo kromě Vltavy vytipováno a následně prověřováno pět dalších lokalit. První v sousedství vodojemu u křižovatky ulic Ke Karlovu a Apolinářská ulice na místě, kde je parkoviště. Druhá na nyní zatravněné ploše v severním (karlovském) předmostí Nuselského mostu. Třetí na opačné straně mostu u ulice Kongresová, další na nedalekém Pankráckém náměstí, na které ústí sjezd z magistrály a poslední u ulice Pod Slovany vedle budovy ministerstva zdravotnictví, tedy jen pár desítek metrů od současného heliportu v Zítkových sadech.
Ani jednu z těchto pěti variant nedoporučil Úřad pro civilní letectví, jehož souhlas je nezbytný. Jak již dříve uvedl radní Chabr, s heliportem u náplavky problém není, nevadí ani Povodí Vltavy.
„Již dva roky se vedou jednání o možnosti umístění heliportu v blízkosti dvou nejbližších nemocnic a jako možnost, která se jeví nejvhodnější z posuzovaných, je umístění heliportu přímo na Vltavě. Jsem ráda, že se konečně vedení hlavního města Prahy začalo celou věcí zabývat. Jedná se o řešení dočasné, neboť nemocnice na Karlově náměstí chce při plánované rekonstrukci umístit heliport v rámci svého areálu,“ sdělila starostka Prahy 2 Alexandra Udženija.Podle ředitele VFN Davida Feltla se nemocnice hlásí k provozování heliportu u železničního mostu. „Nejdéle do deseti let ale počítáme s výstavbou vlastního heliportu v hlavním areálu nemocnice na střeše nového pavilonu,“ uvedl s tím, že sanitka s pacientem by dojela z heliportu do nemocnice asi za tři minuty. Přistávací místo by navíc mohl v případě zájmu využívat i Ústav pro péči o matku a dítě v nedalekém Podolí.
Samotné přistávací místo by bylo do budoucna využitelné i pro případ nutnosti řešení různých typů mimořádných situací, které vyžadují nasazení specializovaných složek integrovaného záchranného systému. Například při hromadném neštěstí s velkým počtem zraněných pacientů.

Heliport bude na pravém břehu u železničního mostu
Každopádně nebude možné ponton využít pro soukromé helikoptéry a další lety. V době, kdy by nebyl očekáván přílet s pacientem, by ponton sloužil obyvatelům metropole. Podle dřívějšího vyjádření vedení města by v případě ohlášení příletu městská policie prostor vyklidila a po odletu vrtulníku zase pustila lidi zpět na ponton.
„Umístění heliportu na Vltavě prosazuji od loňského roku. Dosavadní umístění v Zítkových sadech je totiž pouze provizorní. Je osazeno informačními cedulemi, i přesto je z bezpečnostních důvodů nevhodné. Realizací tohoto pontonu Praha 2 také získá park v Zítkových sadech zpět k plnohodnotnému využití. Ponton bude přínosný pro blízké nemocnice s velmi krátkým dojezdovým časem,“ sdělil radní druhé městské části pro oblast bezpečnosti Michal Zuna (TOP 09).
Odhad nákladů na heliport u Vltavy činí přibližně 10 milionů korun. Pražští radní ve svém usnesení pověřili městskou firmu Trade Centre Praha, aby se o stavbu postarala. V ideálním případě by měl heliport vzniknout do konce letošního roku. Vrtulníky na ponton budou nalétávat od jihu, tedy směrem od Prahy 4.