Dnes Středa - jasno 22°C
Zítra Čtvrtek - skorojasno 26°C
Středa 18. 5. 2022
Svátek má Nataša
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Plošné testování žáků v pražských školách podporuje třetina radnic
Testování žáků ve školách. Foto: P6

Plošné testování žáků v pražských školách podporuje třetina radnic

Plošné testování žáků ve školách v hlavním městě podporuje 18 z 57 městských částí. Vedení magistrátu chce dobrovolným rozsáhlým testováním žáků zabránit dalšímu zhoršování epidemiologické situace a šíření nemoci covid-19 ve školách. ČTK to sdělil mluvčí magistrátu Vít Hofman. Vedení města v posledních týdnech několikrát zopakovalo, že cílem je zabránit zavření škol. Zároveň prosazuje změnu systému karantén tříd s výskytem covidu.

„Účinnou cestou, jak ochránit populaci před nákazou, je kombinace očkování, testování a dodržování opatření. Důvodem masivního šíření viru je mimo jiné to, že se vláda rozhodla, že hodí děti přes palubu a přestane je testovat. Už v půlce září jsme přitom vyzvali vládu, aby umožnila u škol, kde to dává smysl, testovat. Pan premiér nám ale odpověděl, že se máme starat o jiné věci a toto žádný problém není," uvedl primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

V přepočtu na 100 000 obyvatel připadá v současnosti v hlavním městě 333 nově potvrzených případů covidu za sedm dní. Celostátní průměr je 276. Podle magistrátu je tak zřejmé, že se hlavní město zařadí mezi okresy, kde se začátkem listopadu uskuteční plošné testování žáků ve školách.

Stane se tak na základě platného opatření ministerstva zdravotnictví k testování dětí ve školách a školských zařízeních, které dosáhly hodnoty sedmidenní incidence 300 na 100 000 obyvatel.

Podle města je testování žáků nutný prostředek k tomu, jak udržet školy i nadále otevřené a bezpečné. „Pokud se nezačne na školách znovu plošně testovat, nejenže bude přibývat počet celých tříd mimo prezenční výuku, ale hlavně dojde k uzavření škol, a tomu je třeba zabránit," uvedl radní Vít Šimral (Piráti).

Plošné testování ale Praha ze svého rozpočtu sama nezaplatí. Jen pro střední školy by to metodou PCR stálo zhruba 15 milionů a pro základní školy 25 milionů korun. „Hledáme proto cesty, jak zajistit proplácení testů skrze pojišťovny, aby rodiče, kvůli vlažnému přístupu vlády, nemuseli sahat hluboko do kapsy," dodal Šimral.

Vedení města v posledních několika týdnech opakovaně mluvilo o tom, že by ve školách mohl být změněn systém karantény na takzvaný žloutenkový. Děti ze třídy, kde se covid objevil, by podle nového systému mohly zůstat ve škole. Výuka by se posunula tak, aby se děti nepotkávaly s ostatními třídami. Ve hře je i opětovné vyslání mobilních očkovacích týmů do škol.


Autor: ČTK

Očkovací centrum na Chodově ukončilo provoz

28. února 2022 ve 13:40

Očkovací centrum v pražské obchodním domě na Chodově po sedmi měsících ukončilo provoz. Poslední zájemce o vakcínu proti covidu-19 naočkovalo včera večer v 19 hodin, od dnešního dne je centrum uzavřeno. Informoval o tom na twitteru Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM), který centrum...

Další články
Nahoru