Dnes Neděle - jasno 22°C
Zítra Pondělí - oblacno 26°C
Pondělí 17. 6. 2024
Svátek má Adolf
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Plošné testování žáků Praha na vlastní náklady zajišťovat nebude, stálo by to 20 milionů korun týdně
Testování pražských žáků. Foto: Jan Puci

Plošné testování žáků Praha na vlastní náklady zajišťovat nebude, stálo by to 20 milionů korun týdně

Testování na covid ve školách po tomto týdnu v celé republice skončí, ministerstvo zdravotnictví to odůvodňuje tím, že se výskyt nákazy mezi školáky nezhoršuje a je velmi nízký. Praha z vlastní iniciativy a na vlastní náklady testovat nebude, bylo by to náročné a drahé. Uvedl to na dnešním jednání pražského zastupitelstva radní pro školství Vít Šimral (Piráti).

Při interpelacích občanů na členy vedení hlavního města mířil na radního Šimrala dotaz, zda Praha zajistí, aby ve školách po rozhodnutí státu pokračovalo testování žáků i v dalších týdnech.

Šimral v reakci připustil, že hlavní město má možnost si testy samo nakoupit a do škol distribuovat. Nicméně se k tomu nechystá. „Nezaznamenali jsme ze strany rodičů, zaměstnanců škol a ředitelů zájem o testování. Kdybychom přistoupili na plošné PCR testování, protože o antigenních kvůli špatným zkušenostem nemá smysl uvažovat, bylo by to logisticky náročné, jedná se o zhruba 400 škol,“ uvedl.

Podle radního by to navíc pražský rozpočet zatížilo částkou kolem dvaceti milionů korun. „To je skutečně příliš, navíc nemáme příslib od státu, že nám to proplatí. O plošném testování v Praze tedy neuvažujeme, preferujeme spíše důraz na očkovací kampaň,“ dodal.

„Část veřejnosti testovat chce, část to odmítá. Vnímám tlak ze škol, aby se netestovalo, že to děti a personál obtěžuje. Prostě nikdy nevyhovíte všem,“ uvedl pražský zastupitel a poslanec Patrik Nacher (ANO).

S ukončením testování nesouhlasí zastupitel a poslanec Jan Čižinský (Praha Sobě). „Odborníci říkají, že je potřeba testovat, jinak si vypíchneme jedno oko. A nyní si to oko vypichujeme. Není finančně možné, aby město testování bralo na své triko. Vláda a ministerstvo říkají, že je to nezajímá. Je to hrubá chyba, všichni to víme,“ uvedl.

Podle Nacher není pravda, že všichni odborníci podporují plošné testování žáků při tak malém výskytu pozitivních testů. „Pokud se Praha pro plošné testování rozhodne, měla by si to alespoň z počátku platit ze svého, finančních prostředků má na účtech dostatek. Není možné říct: máme geniální nápad, ale státe, zaplať to, my jsme chudá Praha,“ reagoval Nacher.


Autor: Jan Puci

O novou vakcínu proti covidu-19 je ve FTN zájem

27. října 2022 v 10:44

O novou vakcínu – Comirnaty BA.4/5 proti Covidu-19 je ve FTN zájem, v minulém týdnu si pro ni přišlo do očkovacího centra přes 1032 lidí.

O druhou posilující dávku očkování proti covidu-19 je v Krči zájem

23. srpna 2022 ve 14:24

Fakultní Thomayerova nemocnice (FTN) již pátý týden očkuje proti covidu-19 takzvanou druhou posilující dávkou vakcíny (4. dávka). Je o ni zájem, uvedl mluvčí FTN Petr Sulek.

Pro vakcínu na Polikliniku Prosek už koncem srpna

14. srpna 2022 v 11:44

Poliklinika Prosek znovu otevře očkovací místo už koncem srpna. Původní předpoklad, že se tak stane až na podzim, změnil narůstající počet pacientů s onemocněním covid-19.

Další články
Nahoru