Dnes Pátek - zatazeno 14°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 14°C
Pátek 17. 9. 2021
Svátek má Naděžda
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Plošné testování žáků Praha na vlastní náklady zajišťovat nebude, stálo by to 20 milionů korun týdně
Testování pražských žáků. Foto: Jan Puci

Plošné testování žáků Praha na vlastní náklady zajišťovat nebude, stálo by to 20 milionů korun týdně

Testování na covid ve školách po tomto týdnu v celé republice skončí, ministerstvo zdravotnictví to odůvodňuje tím, že se výskyt nákazy mezi školáky nezhoršuje a je velmi nízký. Praha z vlastní iniciativy a na vlastní náklady testovat nebude, bylo by to náročné a drahé. Uvedl to na dnešním jednání pražského zastupitelstva radní pro školství Vít Šimral (Piráti).

Při interpelacích občanů na členy vedení hlavního města mířil na radního Šimrala dotaz, zda Praha zajistí, aby ve školách po rozhodnutí státu pokračovalo testování žáků i v dalších týdnech.

Šimral v reakci připustil, že hlavní město má možnost si testy samo nakoupit a do škol distribuovat. Nicméně se k tomu nechystá. „Nezaznamenali jsme ze strany rodičů, zaměstnanců škol a ředitelů zájem o testování. Kdybychom přistoupili na plošné PCR testování, protože o antigenních kvůli špatným zkušenostem nemá smysl uvažovat, bylo by to logisticky náročné, jedná se o zhruba 400 škol,“ uvedl.

Podle radního by to navíc pražský rozpočet zatížilo částkou kolem dvaceti milionů korun. „To je skutečně příliš, navíc nemáme příslib od státu, že nám to proplatí. O plošném testování v Praze tedy neuvažujeme, preferujeme spíše důraz na očkovací kampaň,“ dodal.

„Část veřejnosti testovat chce, část to odmítá. Vnímám tlak ze škol, aby se netestovalo, že to děti a personál obtěžuje. Prostě nikdy nevyhovíte všem,“ uvedl pražský zastupitel a poslanec Patrik Nacher (ANO).

S ukončením testování nesouhlasí zastupitel a poslanec Jan Čižinský (Praha Sobě). „Odborníci říkají, že je potřeba testovat, jinak si vypíchneme jedno oko. A nyní si to oko vypichujeme. Není finančně možné, aby město testování bralo na své triko. Vláda a ministerstvo říkají, že je to nezajímá. Je to hrubá chyba, všichni to víme,“ uvedl.

Podle Nacher není pravda, že všichni odborníci podporují plošné testování žáků při tak malém výskytu pozitivních testů. „Pokud se Praha pro plošné testování rozhodne, měla by si to alespoň z počátku platit ze svého, finančních prostředků má na účtech dostatek. Není možné říct: máme geniální nápad, ale státe, zaplať to, my jsme chudá Praha,“ reagoval Nacher.


Autor: Jan Puci

Praha pokračuje v očkování lidí bez přístřeší

Včera v 10:38

Ve snaze zajistit co nejvyšší proočkovanost Pražanů organizuje hlavní město od poloviny července očkování lidí bez přístřeší. Díky dohodě s Ministerstvem zdravotnictví očkuje Praha i cizince bez domova, kteří žijí na území hlavního města. Během osmi očkovacích akcí se podařilo podat vakcínu, která...

Ve FTN bylo naočkováno už více než 160 tisíc lidí a přes 4000 dětí od 12 let

14. září 2021 v 06:55

Ve Fakultní Thomayerově nemocnici (FTN) bylo naočkováno už více než 160 tisíc lidí a k tomu přes 4000 dětí od 12 do 15 let. Očkovat proti nemoci Covid-19 se ve FTN začalo na konci prosince minulého roku, a to v prostorách nového očkovacího centra v pavilonu F. 

Poliklinika Prahy 7 očkuje bez nutnosti rezervace

2. září 2021 v 07:16

Na Poliklinice Prahy 7 se očkuje vakcínou Moderna. Očkovat se zde mohou zájemci starší 16 let, kteří jsou přihlášeni k veřejnému zdravotnímu pojištění v České republice.

Další články
Nahoru