Dnes Čtvrtek - obcasny-dest 7°C
Zítra Pátek - skorojasno 2°C
Čtvrtek 2. 12. 2021
Svátek má Blanka
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Plošné testování ve školách v Praze zatím odhalilo 140 pozitivních dětí
Ilustrační foto: archiv

Plošné testování ve školách v Praze zatím odhalilo 140 pozitivních dětí

Vládou nařízené plošné testování na covid-19, které se v pondělí uskutečnilo v pražských školách, zaznamenalo 1100 pozitivních antigenních testů. Následné PCR testy z nich prozatím odhalily 140 pozitivních dětí. Novinářům to dnes řekla ředitelka pražských hygieniků Zdeňka Jágrová, podle které však ještě nejsou známy kompletní výsledky. V některých školách v Praze testuje město také metodu analýzy odpadních vod, která se podle zástupců zapojených městských částí osvědčila.

Vláda nařídila plošné testování ve školách ve většině českých okresů s ohledem na vývoj epidemie, a to na pondělí 8. a 15. listopadu. První plošné antigenní testy v případě pozitivního výsledku potvrzuje přesnější PCR metoda.

V Praze se podle radního města Víta Šimrala (Piráti) pondělní testování týkalo 94 000 dětí. Dodal, že při plošném testování na jaře bylo otestováno 35 000 dětí, z toho 15 bylo také pozitivních.

Město ve spolupráci s Pražskými vodovody a kanalizacemi (PVK), Vysokou školou chemicko-technologickou (VŠCHT) a městskými částmi Praha 9 a Lysolaje testuje v sedmi školách metodu měření virové nálože v odpadních vodách.

Podle starosty Prahy 9 Tomáše Portlíka (ODS) bylo z výsledků již v polovině října zřejmé, že se situace zhoršuje. Výskyt viru v odpadních vodách podle něj může dát samosprávám dobrý návod, na které školy se zaměřit.

To potvrdil i Jan Bartáček z VŠCHT, podle kterého nyní již měření odpovídají statistikám ministerstva zdravotnictví. „V tuto chvíli se naše čísla relativně dobře shodují s tím, co říkají epidemiologická data," řekl.

Dodal, že se až na jednu výjimku nestalo, že by měření zaznamenalo výskyt viru a následně jej nepotvrdilo testování ve školách. Šimral k tomu řekl, že příští rok by město chtělo měření rozšířit do několika desítek škol. Jágrová doplnila, že od příštího roku by se metoda mohla využívat i jinde v republice.

Šimral dodal, že se ohledně testování ve školách setká s pravděpodobným budoucím ministrem školství Petrem Gazdíkem (STAN). „Budeme nadále tlačit snahu testovat co nejvíce škol," řekl. Dodal, že testování potvrdilo vysoký výskyt viru ve školských zařízeních a stát musí udělat všechno pro to, aby se vyhnul jejich uzavření.

„Dopady zavření škol nejenom na samotné žáky, ale i na jejich rodiče, byly v uplynulém školním roce naprosto devastující a katastrofické," řekl.

V Praze podle dat ministerstva zdravotnictví ve středu přibylo 1578 nových případů covidu-19. Epidemiologická situace se v celé republice zhoršuje. Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes pro server Blesk.cz uvedl, že vláda v pátek rozhodne o dalším plošném testování ve školách 22. a 29. listopadu a o plánech na uzavření některých akcí pro neočkované.

Podobu zpřísňujících opatření, která budou platit od 29. listopadu, chce podle něj odcházející vláda v pátek projednat s experty pětikoalice vytvářející příští kabinet. V pondělí je má ministerstvo zdravotnictví projednat se zástupci organizací, například kulturních. Rozhodovat o nich bude vláda v úterý odpoledne, uvedl Babiš.


Autor: ČTK

Očkování v Nemocnici sv. Kříže

30. listopadu 2021 v 18:41

Nemocnice sv. Kříže Žižkov zvyšuje kapacitu, rozšiřuje provozní dobu očkovacího centra.

Očkování v Praze 14 bez registrace

30. listopadu 2021 v 09:29

V obchodním Centru Černý Most v horním patře u východu na střešní parkoviště naproti fitness se v pondělí otevřelo nové očkovací místo FNKV.

Praha 6 očkovala třetí dávkou, vakcínu dostali senioři a dlouhodobě nemocní

23. listopadu 2021 v 17:26

V centrech sociální péče Prahy 6 se očkovalo třetí dávkou vakcíny proti nemoci covid-19. Očkování se dnes dobrovolně zúčastnilo 55 seniorů z městské části. Přeočkovat se v předešlých dnech nechali rovněž obyvatelé domů s pečovatelskou službou, pacienti v léčebně dlouhodobě nemocných a také...

Radnice Prahy 13 své služby ani úřední hodiny neomezuje

22. listopadu 2021 v 11:44

Praha 13 přijala interní opatření proti šíření onemocnění covid-19, nicméně úřední hodiny a služby úřadu zůstávají pro všechny občany a klienty nezměněny.

Další články
Nahoru