dnes
Sobota - zatazeno
4°C
zítra
Neděle - prehanky-snih
3°C
pozítří
Pondělí - zatazeno
2°C
Plodná je březí! Dočkáme se za rok prvního stoprocentně pražského slůněte?
Janita je v očekávání vůbec poprvé, březost trvá u slonic 22 měsíců. Foto: Petr Hamerník / Zoo Praha

Plodná je březí! Dočkáme se za rok prvního stoprocentně pražského slůněte?

Jedenáctiletá slonice Janita, kterou pražská zoo v roce 2012 získala spolu s o rok mladší Tamarou ze Srí Lanky, je březí. Potvrdily to analýzy vzorků krve. Otcem očekávaného slůněte je Mekong, který – vyprovokován přítomností dalšího samce – Janitu v létě několikrát úspěšně pářil. Narození slůněte lze očekávat na sklonku jara roku 2016.

Slonice Janita se narodila 17. října 2004 a její jméno znamená plodná. Společně s její nevlastní sestrou Tamarou je v roce 2012 pražské zoo věnovala po více než dvouletém diplomatickém jednání srílanská vláda.

„Můžeme se těšit na další slůně v Zoo Praha. To první se narodilo Donně, která k nám ovšem přišla už ve vysokém stádiu březosti. Janitin potomek by se tak mohl stát prvním opravdu stoprocentně pražským slůnětem. Byl by to další významný mezník ve více než osmdesátileté historii naší zoologické zahrady,“ prozrazuje ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.

Janita je v současné chvíli v první fázi březosti, která u slonic trvá zhruba 22 měsíců. V očekávání je vůbec poprvé. „U sloních prvorodiček je úspěšnost odchovů jen asi poloviční. Zažijeme tedy ještě hodně napětí a nejistoty,“ zdůrazňuje kurátor chovu slonů Pavel Brandl.

Chovatelé si začali poprvé všímat změn v Janitině chování v září. Zdálo se jim také zvláštní, že o Janitu – na rozdíl od Tamary – nejeví zájem nově příchozí samec Ankhor. Definitivně pak březost potvrdily krevní testy, které odhalily vysokou hladinu hormonu progesteronu indikující březost. Dalším příznakem jsou zvětšené mléčné žlázy.

Dvaatřicetiletý slon Mekong odcestoval z pražské zoologické zahrady loni v prosinci do Amsterodamu, kde se připojil k chovné skupině tří samic. „Mekong nám bude chybět, ale dva sloní býky mít nemůžeme. Nedávno dovezený Ankhor je z chovatelského hlediska mnohem perspektivnější,“ komentoval loni v prosinci ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. To ještě netušil, že Mekong možná zanechá v české metropoli viditelnou stopu.


Další články
Nahoru