dnes
Sobota - jasno
12°C
zítra
Neděle - polojasno
16°C
pozítří
Pondělí - zatazeno
13°C
Plížením a plazením vpřed, podivná návštěva vystrašila úřad. A co teprve lidi v koupelně
Nalezená užovka červená. Foto: MP Praha

Plížením a plazením vpřed, podivná návštěva vystrašila úřad. A co teprve lidi v koupelně

Možná na nedaleký úřad práce zažádat si o místo myšího deratizátora vyrazila 30 centimetrů dlouhá užovka červená, kterou nalezla oznamovatelka v ulici Vyšehradská v Praze 2.

Užovka byla odchytovou službou městské policie převezena do útulku v Dolní Měcholupech. Její zdravotní stav je dle vyjádření veterináře dobrý.

„Z otázek ohledně trvalého bydliště se vykrucuje a tak nyní čeká na vyzvednutí od právoplatného majitele,“ usmála se mluvčí Městské policie hl. m. Prahy Irena Seifertová.Události, kdy hadi vyděsí lidi v bytech, na úřadech, nebo třeba přímo na ulici, nejsou v Praze zas až tak výjimečné.  Podle zkušeností odchytové služby případů přibývá hlavně na jaře, ale ani po zbytek roku není o „hadí dobrodružství“ nouze.

Například na tísňovou linku bylo oznámeno, že v ulici Novodvorská v Praze 4 se na chodbě jednoho z panelových domů plazí had. Bylo to mládě korálovky sedlaté. Tento druh hada je čeledi užovkovité a není jedovatý.

Před pár lety byla na ulici v Kobylisích nalezena metr dlouhá krajta královskou, která se ztratila svému majiteli. Na písnickém sídlišti se zase plazila u restaurace užovka smrdutá. V Praze 10 byla zase nalezena v tramvaji opuštěná taška a v ní 1,5 metru dlouhý had. Jednalo se o užovku tenkoocasou, která patří mezi hady útočné a kousavé.

V dolnoměcholupském útulku zase jednou skončila nejedovatá korálovka sedlatá, která si „ustlala“ pod zaparkovaným autem. V Dejvicích se plazila na ulici exotická užovka černá čtyřpruhá.

„Každý rok vždy na jaře vyjíždíme k zvýšenému počtu takových případů. Když lidé hada u sebe doma najdou, neměli by na zvíře sahat, ale hned zavolat na číslo 156 a naše odchytová služba si pro zvíře přijede,“ uvedl již dříve Václav Steinbauer, vedoucí pražského útulku.

Anketa

Bojíte se hadů?

84.3%
(84.3%)
15.7%
(15.7%)
V Praze jsou stovky chovatelů více či méně exotických hadů. Jedovatých i neškodných. Stejně jako každé jiné zvíře může nepozornému a nezodpovědnému chovateli utéci, platí to i o hadech.

Loni na podzim se hodně medializoval případ, kdy svou chovatelku uštknula Smrtelně jedovatá mamba zelená. Žena po dvou týdnech zemřela, hada se podařilo najít až po třech dnech v nedaleké zahradě.

Případy, kdy se z nezajištěného terária dostanou hadi do bytu chovatele a odtud někdy i k sousedům, se občas stávají, i když nekončí takto tragicky. V panelových domech se dokážou hadi odplazit výtahovými šachtami a stoupačkami i do poměrně vzdálených bytů.

Žádnou výjimkou tak nejsou případy, kdy najdou vyděšení majitelé bytů hada namotaného na sprše, za záchodovou mísou nebo smotaného v ní.


Dotační programy na rok 2021 vyhlásila Praha 5

Včera ve 20:45

Rada městské části Praha 5 schválila vyhlášení dotačních programů pro rok 2021. Stejně jako v letech minulých podpoří účelovou dotací projekty v oblasti kultury, životního prostředí, sportu, školství a rozvoje občanské společnosti. Na dotační programy plánuje Praha 5 v příštím roce věnovat částku...

Praha 10 od pondělí přijímá žádosti o dotace

Včera v 10:35

Občané městské části Praha 10 mohou žádat od pondělí 26. října do 9. listopadu do 12 hodin o dotace. V rámci programu vyčlení radnice ze svého rozpočtu 30 milionů korun na prospěšné aktivity v kultuře, sportu, ochraně životního prostředí a udržitelného rozvoje a sociální a zdravotní...

Praha nabídne městům zdarma zdrojové kódy k IT systému V Praze jako doma

22. října 2020 v 16:17

Hlavní město Praha nabídne prostřednictvím městských společností Prague City Tourism a Operátor ICT (OICT) zdrojový kód k IT systému V Praze jako doma. Zájemci z řad měst a obcí mohou tento systém snadno využít pro přípravu vlastních projektů na podporu ohrožených segmentů tuzemské...

Praha 9 zveřejnila výsledky veřejné ankety

22. října 2020 v 09:52

Během léta se uskutečnila veřejná anketa mezi občany Prahy 9. Ukázala například spokojenost se stavem městské zeleně či nabídkou obchodů a služeb, už méně občanů hodnotilo kladně údržbu městských komunikací. Výsledky ankety budou využity při tvorbě Strategického plánu rozvoje MČ...

Hlavní město dokončilo novou jazykovou laboratoř. Bude sloužit k projektu výuky českých dětí ve světě

22. října 2020 v 06:11

Praha dokončila vybudování nejmodernější laboratoře v Jazykové škole s právem státní jazykové zkoušky hlavního města Prahy. Uskutečnění celého projektu od jeho návrhu a vizualizace až k otevření inovačního vzdělávacího prostoru vyšlo hlavní město na 2,2 milionu korun bez DPH. Laboratoř bude nyní...

Praha 5 prodlužuje dobu hlasování o Participativním rozpočtu

21. října 2020 ve 21:16

Radnice Prahy 5 prodloužila dobu, po kterou může veřejnost hlasovat v rámci Participativního rozpočtu. Vybírat projekty můžete až do 15. listopadu 2020.

Další články
Nahoru