dnes
Pátek - zatazeno
18°C
zítra
Sobota - zatazeno
16°C
pozítří
Neděle - polojasno
18°C
Plížením a plazením vpřed, podivná návštěva vystrašila úřad. A co teprve lidi v koupelně
Nalezená užovka červená. Foto: MP Praha

Plížením a plazením vpřed, podivná návštěva vystrašila úřad. A co teprve lidi v koupelně

Možná na nedaleký úřad práce zažádat si o místo myšího deratizátora vyrazila 30 centimetrů dlouhá užovka červená, kterou nalezla oznamovatelka v ulici Vyšehradská v Praze 2.

Užovka byla odchytovou službou městské policie převezena do útulku v Dolní Měcholupech. Její zdravotní stav je dle vyjádření veterináře dobrý.

„Z otázek ohledně trvalého bydliště se vykrucuje a tak nyní čeká na vyzvednutí od právoplatného majitele,“ usmála se mluvčí Městské policie hl. m. Prahy Irena Seifertová.Události, kdy hadi vyděsí lidi v bytech, na úřadech, nebo třeba přímo na ulici, nejsou v Praze zas až tak výjimečné.  Podle zkušeností odchytové služby případů přibývá hlavně na jaře, ale ani po zbytek roku není o „hadí dobrodružství“ nouze.

Například na tísňovou linku bylo oznámeno, že v ulici Novodvorská v Praze 4 se na chodbě jednoho z panelových domů plazí had. Bylo to mládě korálovky sedlaté. Tento druh hada je čeledi užovkovité a není jedovatý.

Před pár lety byla na ulici v Kobylisích nalezena metr dlouhá krajta královskou, která se ztratila svému majiteli. Na písnickém sídlišti se zase plazila u restaurace užovka smrdutá. V Praze 10 byla zase nalezena v tramvaji opuštěná taška a v ní 1,5 metru dlouhý had. Jednalo se o užovku tenkoocasou, která patří mezi hady útočné a kousavé.

V dolnoměcholupském útulku zase jednou skončila nejedovatá korálovka sedlatá, která si „ustlala“ pod zaparkovaným autem. V Dejvicích se plazila na ulici exotická užovka černá čtyřpruhá.

„Každý rok vždy na jaře vyjíždíme k zvýšenému počtu takových případů. Když lidé hada u sebe doma najdou, neměli by na zvíře sahat, ale hned zavolat na číslo 156 a naše odchytová služba si pro zvíře přijede,“ uvedl již dříve Václav Steinbauer, vedoucí pražského útulku.

Anketa

Bojíte se hadů?

84.6%
(84.6%)
15.4%
(15.4%)
V Praze jsou stovky chovatelů více či méně exotických hadů. Jedovatých i neškodných. Stejně jako každé jiné zvíře může nepozornému a nezodpovědnému chovateli utéci, platí to i o hadech.

Loni na podzim se hodně medializoval případ, kdy svou chovatelku uštknula Smrtelně jedovatá mamba zelená. Žena po dvou týdnech zemřela, hada se podařilo najít až po třech dnech v nedaleké zahradě.

Případy, kdy se z nezajištěného terária dostanou hadi do bytu chovatele a odtud někdy i k sousedům, se občas stávají, i když nekončí takto tragicky. V panelových domech se dokážou hadi odplazit výtahovými šachtami a stoupačkami i do poměrně vzdálených bytů.

Žádnou výjimkou tak nejsou případy, kdy najdou vyděšení majitelé bytů hada namotaného na sprše, za záchodovou mísou nebo smotaného v ní.


Praha chystá rozšíření svozu bioodpadu rostlinného původu

14. října 2019 ve 20:22

Praha rozšiřuje možnosti svozu bioodpadu rostlinného původu. Ten tvoří v současné době až 40 procent směsného komunálního odpadu v metropoli. Vedení hlavního města chce bioodpad separovat a dále jej využívat pro výrobu bioplynu nebo kompostu. Rada hl. m. Prahy na dnešním zasedání souhlasila se...

Policie nachystala bezpečnostní opatření na fotbal se Severním Irskem

14. října 2019 v 09:04

Pražská policie přichystala v souvislosti s dnešním fotbalovým utkáním mezi mužstvy reprezentace České republiky a Severního Irska bezpečnostní opatření.

Komise vybírá vítězný projekt Nového domova

13. října 2019 v 11:02

Výstavba moderního pobytového domu pro seniory a lidi s Alzheimerovou chorobou s kapacitou 100 lůžek by mohla začít už v roce 2021. Poskytovat bude nepřetržitou 24hodinovou péči.

Další články
Nahoru