Dnes Sobota - obcasny-dest 7°C
Zítra Neděle - polojasno 8°C
Sobota 20. 4. 2024
Svátek má Marcela
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Plazili se do vypálených Lidic pro ořechy, ze kterých potom v Praze vyrostly stromy. Ty se stanou základem přírodního památníku
Se sběrem ořechů ve Vokovicích pomáhali skauti. Foto(5x): Jan Puci

Plazili se do vypálených Lidic pro ořechy, ze kterých potom v Praze vyrostly stromy. Ty se stanou základem přírodního památníku

V neudržovaném pásu zeleně v pražských Vokovicích roste šest ořešáků, které tam vysadil v roce 1942 zahradník Jiří Procházka. Vyrostly z ořechů, které popadaly ze stromu rostoucího v nacisty vypálených Lidicích. Spolky a skauti ve spolupráci s Prahou 6 se o místo začaly starat, včera na místě proběhl sběr ořechů. Z těch budou vypěstovány desítky ořešáků, které by zde mohly být v budoucnu vysazeny a daly by tak vzniknout unikátnímu přírodnímu památníku. Server Pražský patriot o tom informovali přímo na místě radní Prahy 6 Eva Smutná (za TOP 09) a předseda Spolku Pro Hanspaulku Michael Pokorný.  

Před několika lety se členové spolku při své činnosti dověděli o tom, že v bývalé zahradě rodiny Procházkových ve Vokovicích, což je zelený pás mezi mateřskou školou Na Dlouhém lánu a železniční tratí, roste ještě šest původních „lidických“ ořešáků, jejichž vitalita a zdravotní stav byly paradoxně do nedávna ochráněny existencí nedalekého příbytku lidí bez domova, díky kterému se veřejnost bála na sběr ořechů chodit, lézt na stromy a ořechy klátit. 

lidicke-orechy-klaceni

Jeden ze skautů při klácení ořechů

Včera ráno provedli členové Spolku Pro Hanspaulku, Spolku pro zachování odkazu českého odboje a 18. skautského střediska Kruh z Prahy 6 cílené klácení ořechů z těchto stromů, aby nedošlo k poničení stromů otrháváním ořechů a aby stromy byly v současném stavu zachovány pro vytvoření důstojného přírodního památníku. 

„Část sklizně ořechů bude předána vybraným pěstitelům, kteří z nich vypěstují stromky, které se za jedenáct let, při 90. výročí tragických událostí v Lidicích, vysadí jako památná alej, vedoucí k dochovaným památným stromům. Máme už podporu několika ministerstev. Hlavní město, které jediné může budoucí alej vyhlásit za památné místo, zatím zájem neprojevuje, snad se to změní,“ uvedla radní šesté městské části Eva Smutná, která o zřízení pietního místa společně se zmíněnými spolky usiluje.

lidicke-orechy-uklid

Uklizené prostranství kolem ořešáků

Ambicí je, aby se do června 2022, kdy bude osmdesátileté výročí lidické tragédie, stihlo místo vyčistit od náletových a neperspektivních dřevin, provést drobné kultivační zásahy, instalovat zde lavičky a informační panel. Podle Smutné se o lokalitu budou v následujících měsících starat skauti, plánují tam opakovaně chodit na brigády.

Předání včera sesbíraných ořechů školkařům i přípravu prvních úprav neudržované lokality má na starost Ateliér Steiner a Malíková krajinářští architekti. „Na podzim a v zimě je záměr toto místo kultivovat, vyčistit, ošetřit perspektivní dřeviny, provést drobné úpravy terénu a na jaře provést osev lučního porostu,“ uvedla Pavlína Malíková, která se včerejšího sběru ořechů zúčastnila.  

Zapomenutý příběh, který vedl k vysazení stromů 

V roce 2017 provedl tehdy osmasedmdesátiletý Vladimír Procházka z iniciativy předsedy Spolku Pro Hanspaulku Michaela Pokorného u notáře prohlášení, ve kterém popsal své osobní prožitky a vzpomínky na jednání svých příbuzných, které prožili, a které mu vyprávěli.    

lidicke-orechy

Lidické ořechy z Prahy 6

Pokorný serveru Pražský patriot ukázal tento zápis, díky kterému můžeme Procházkovo vyprávění přiblížit. 

„Když se v červnu roku 1942 mezi lidmi roznesla tehdy velmi neurčitá zpráva o vypálení obce Lidice na Kladensku, rozhodli se tehdy můj strýc Václav Beránek a jeho bratranec z rodu Rákosových z Houstoně zjistit, co se opravdu v Lidicích stalo, protože část této rodiny tam žila,“ vzpomínal Procházka. 

„Oba příbuzní šli v létě během noci k Lidicím po polních cestách, pozornosti německých letadel střežících tento prostor i pár týdnů po tragédii unikali plazením po křovinami zarostlých mezích. Přes hlídkující kordony nacistů se dostali blízko k rodovému statku Rákosových. Stavení statku nebylo zcela zbořené, na dvoře stál ještě starý a ohořelý ořešák,“ pokračoval pamětník Procházka. 

„Na nádvoří statku začali sbírat žárem spadané ořechy, aby se jejich rozšlápnutím neprozradili. V kapsách a po košilí jich měli desítky. Při cestě zpět, to už bylo za bílého dne, si jich všimnul pilot letadla a začal po nich střílet. Naštěstí je nezasáhnul, vrátili se domů i s desítkami ořechů. 

Strýce napadlo ořechy vysadit na rodinné zahradě jako symbolickou památku na vypálenou obec. Ujaly se, na místě začalo růst šedesát stromků.  

lidicky-orech

Jeden z vokovických ořešáků

Po roce 1948 obava o osud ořešáků, které se za šest let již staly malými stromky lemujících plot zahrady, přivedla vlastníka zahrady Procházku na myšlenku podělit se o stromky s některými městy a obcemi, které o ně projeví zájem. 

Proto nabídl stromky vyšlechtěné z oněch ořechů ze statku Rákosových prostřednictvím tehdejšího tisku komukoliv, kdo o ně projeví opravdový zájem. Tak se zhruba 50 stromků rozjelo na jaře 1948 do měst a obcí Československé republiky, kam je mnohdy Procházka raději sám odvezl. 

Zde dodnes některé tyto stromy přežívají, a kde případně rostou, není zřejmé. Organizátoři akce k ochraně „lidických“ stromů proto hledají a prosí pamětníky či představitele měst a obcí, kde byly původní stromky od pana Procházky po roce 1948 vysazeny, aby jim zasílaly příběhy a fotografie těchto stromů. Mohou kontaktovat Evu Smutnou nebo Spolek Pro Hanspaulku. 

Ve Vokovicích tak po roce 1948 zůstalo jen deset „lidických“ ořešáků, dodnes jich ve zmíněném zeleném pásu roste šest. 


Autor: Jan Puci

Projekt Vektor Technická opět ožil

Včera v 16:33

Dejvická ulice Technická v Praze 6 se od půlky dubna do konce září opět promění z rušného místa v kulturní prostor s bohatým programem, akcemi, přednáškami, workshopy pod širým nebem a kavárnou, kde se přirozeně propojí studentský kampus s přilehlou čtvrtí. Letošní ročník projektu začal tento...

Praha 6: Přijďte se pobavit o tom, jak se žije na Petřinách

Včera v 16:29

Série setkání představitelů šesté městské části s veřejností se tentokrát uskuteční v zahradě petřinské knihovny a bude o tom, jak se žije na Petřinách.

Čarodějnice na Ladronce 2024

Včera v 15:55

Čarodějnice na Ladronce v úterý 30. dubna. Soutěže, workshopy, špekáčky, čarodějná stezka nebo sportovní aktivity. Začíná se ve 13 hodin a vstup je zdarma.

Praha 15 bude uklízet komunikace, které má ve správě

Včera v 15:40

I letos bude Praha 15 na jaře provádět úklid vybraných motoristických komunikací, které má ve správě.

Open House 2024 v areálu Podkovářská

Včera v 08:12

V rámci festivalu Open House Praha 2024 se v Praze 9 otevře areál Podkovářská. Jubilejní desátý ročník festivalu otevřených budov Open House Praha proběhne v termínu od 13. do 19. května. Zatímco v týdnu od 13. května bude připraven bohatý doprovodný program, o víkendu 18. a 19. května zpřístupní...

Zlepšujeme Prahu 15: Zapojte se do ankety

Včera v 08:10

Jak rádi trávíte čas v Praze 15? Jaké akce a cíle zde rádi navštěvujete? Které akce a projekty městské části vás v poslední době oslovily? Dejte radnici zpětnou vazbu prostřednictvím ankety.

Praha 4: Zájemci si mohou vyzkoušet dobrovolnictví

18. dubna 2024 ve 14:02

Ústav sociálních služeb v Praze 4 (ÚSS4) se v letošním roce zapojí do celorepublikových Dnů dobrovolnictví. Ve dnech 25. až 28. dubna si zájemci mohou vyzkoušet různé dobrovolnické aktivity a načerpat informace, jak se stát dobrovolníkem a jak se v dobrovolnictví neztratit. Máte chuť se do...

Tragická nehoda na železnici

18. dubna 2024 ve 13:22

Mezi Stodůlkami a Jinonicemi ve čtvrtek ráno po deváté hodině srazil vlak člověka, který zraněním na místě podlehl. Provoz v uvedeném úseku trati zhruba dvě hodiny stál, cestující museli místo vlaku použít MHD či jiný způsob dopravy.

Další články
Nahoru