dnes
Sobota - obcasny-dest
18°C
zítra
Neděle - polojasno
22°C
pozítří
Pondělí - polojasno
23°C
Pláž, lodičky, koupání, cesta na hladině. Vedení Prahy 10 vybralo lokality v okolí Botiče, které se dočkají úprav
U fotbalového stadionu klubu Bohemians Praha 1905 by mohl podél toku Botiče vzniknout park. Foto: JP

Pláž, lodičky, koupání, cesta na hladině. Vedení Prahy 10 vybralo lokality v okolí Botiče, které se dočkají úprav

Radní Prahy 10 na svém posledním březnovém jednání schválili výběr osmi lokalit kolem toku Botiče, u kterých se bude dále pracovat na přípravě revitalizace. Úseky byly vybrány z nedávno dokončené urbanistické studie, které se zabývá bezprostředním okolím říčky Botič na celém území desáté městské části. Jako první přijdou na řadu tři úseky, kde je cesta k zahájení úprav nejjednodušší. „Pozemky tam jsou obecní, takže nebude nutné řešit majetkoprávní vztahy, což realizaci jakéhokoli projektu vždy zdržuje,“ uvedl místostarosta Prahy 10 Martin Valovič (ODS), do jehož kompetencí patří územní rozvoj, kulturní památky a podpora podnikání.

Lokality, ke kterým se nyní začne zpracovávat podrobnější dokumentace, jsou v různých úsecích říčky a nenavazují na sebe. První lokalitou, ke které vznikne ještě letos dokumentace, je okolí Mukuchovy lávky, která se nachází ve zhruba třetině vzdálenosti od Vršovické ulice směrem ke křižovatce U Seřadiště. Již stávající mobiliář v okolí lávky by bylo dle studie vhodné obnovit a doplnit pobytovými schodišti či menšími bodovými schody k sezení na břehu. Dle návrhu by mohlo dojít k umístnění stánku s občerstvením s půjčovnou sportovního náčiní.

Přírodnější charakter by získalo okolí Botiče s názvem Lesopark Olgy Havlové. Tuto rozsáhlou plochu Přírodního parku Hostivař-Záběhlice dnes pokrývá především náletová zeleň bez většího využití. „Potenciál místa spatřujeme v relativně jednoduchých úpravách, které by celkovou plochu mohly mnohanásobně zkvalitnit,“ píše se ve schváleném dokumentu.

Počítáno je s vytvořením cest, které by zpřístupnily zelené plochy i koryto Botiče ve více směrech. Došlo by k vybudování hřiště, grilovacího místa, ohniště, fitness hřiště, altánu i sezónního stánku s občerstvením. Na hladině se v této lokalitě objeví vyhlídková mola a počítá se s cestami nad korytem. Přírodní úpravy v této lokalitě plánuje i pražský magistrát, ale podle Valoviče se to s plány Prahy 10 nijak nekříží, projekty se naopak doplňují.

Třetím úsekem, který se dočká přednostní revitalizace, bude Záběhlický jez a jeho okolí. Tento úsek má dle studie ambici být jedním z nejmalebnějších míst celé uvažované části Botiče. Místo má díky své poloze rekreační potenciál. Nad jezem by mohla fungovat půjčovna lodiček a odpočinková louka, pod ním by se mohli lidé koupat. 

„Tyto tři lokality nyní podrobnější představíme občanům a získáme od nich zpětnou vazbu, zda s navrženými úpravami souhlasí. Architekt, který studii vypracoval, případně ještě udělá v rámci participace veřejnosti v návrzích úpravy. To bychom mohli stihnout do podzimu. Následně se vše zpracuje projektově a udělá se přesný rozpočet, který se pak odsouhlasí v rámci rozpočtu Prahy 10 na rok 2020. Náklady nebudou velké, počítám v řádu jednotek milionů korun. Troufnu si říci, že zde získáme pro lidi za málo peněz hodně muziky. V zimě vysoutěžíme zhotovitele a příští rok na jaře by mohla začít samotná realizace,“ sdělil serveru Pražský patriot místostarosta Valovič.

Do všech lokalit zůstane i po úpravách vstup zdarma, o správu se bude starat radnice či vybrané místní spolky a občanská sdružení. Studie počítá i s případnými povodněmi, čemuž odpovídá charakter všech navržených nových prvků.

Zároveň s přípravou revitalizaci úseků v prvních třech lokalitách bude pokračovat plánování úprav dalších pěti úseků, které v březnu vybrali radní. Je to například část v polouzavřeném bloku mezi ulicí U Vršovického nádraží a Petrohradská, kde vzniknou pobytové plochy. Ve studii jsou tam navrženy vyhlídkové lavičky, schody k toku Botiče, pergola i houpačky. Travnatá pláž s těmito a dalšími odpočinkovými prvky vznikne na levém břehu.

Další je pobytová plocha v těsné blízkosti ulic Pod stupni a Petrohradská. V tomto místě v blízkosti fotbalového stadionu Bohemians Praha 1905 je navrhováno dětské hřiště, fitness park, lavičky i vyhlídková místa.

Ještě blíže k fotbalovému stadionu, v jeho bezprostředním sousedství, je plánován úsek s názvem Park u Ďolíčku. Park by vznikl na ploše mezi stadionem a přilehlým parkovištěm.

Dalším místem, které se dočká úprav, je úsek Botiče za mostkem zahrádkářské kolonie. Nachází se v místě, jež je lemováno dvojicí cest, vedoucí od ulice Za Potokem a Práčská. Uvažováno je zde zřízení pobytových míst s možností sezónního ohniště nebo vyhlídkových prvků nad potokem.

Poslední navrhovaná úprava je v pražských poměrech unikátní. Pod Havlíčkovými sady na pomezí Vršovic a Nuslí by přímo v korytu Botiče na úseku dlouhém zhruba 100 metrů vznikl pravděpodobně dřevěný chodník. Návštěvníci by tak měli pocit, že jdou po hladině říčky. Tento projekt si však vynutí složitější přípravu, proto nebyl zařazen mezi tři etapy v první vlně.

„Všech osm etap bychom však chtěli minimálně začít realizovat v tomto volebním období, tedy do roku 2022,“ dodal místostarosta Prahy 10 Martin Valovič.

S urbanistickou studií území kolem Botiče se mohou zájemci na oficiálním webu Prahy 10 seznámit zde.


Provoz zákaznického centra PVK bude v srpnu bez omezení

9. července 2020 v 10:05

Od 1. srpna obnoví Pražské vodovody a kanalizace provoz zákaznického centra v Dykově ulici. Zákaznické centrum se uzavřelo v druhé polovině března kvůli rozhodnutí vlády související s pandemií způsobené koronavirem. V omezeném režimu bylo znovu otevřeno 4. května.

Praha 2 pro podnikatele: Inzerovat v Novinách Prahy 2 mohou se slevou

9. července 2020 v 07:11

Radní Prahy 2 přijali v dubnu opatření ke zmírnění dopadů epidemie koronaviru na podnikatelské a další subjekty.

Do budovy úřadu Prahy 2 s roušku

8. července 2020 v 11:43

Povinná ochrana úst a nosu plošně zůstala už jen ve zdravotnických a sociálních zařízeních, na větších akcích uvnitř a v metru.

Pocitová mapa Prahy 9: Označte místo, které chcete změnit

8. července 2020 v 07:58

Na základě sběru názorů a pocitů obyvatel deváté městské části, které se týkají kvality životního prostředí v jejich bezprostředním okolí, a klimatických změn, které ho ovlivňují, vznikla Pocitová mapa.

Severně od Opatovské vznikne prostor pro oddych a relaxaci

7. července 2020 ve 12:26

Zítra, 8. července, zahájí Praha 11 regeneraci vnitrobloku mezi ulicemi Konstantinova a Černockého. V rámci úprav lokality budou odstraněny původní květníky a prostor zkrášlí nový květník osázený trvalkovým záhonem.

Další články
Nahoru