dnes
Pondělí - zatazeno
1°C
zítra
Úterý - polojasno
1°C
pozítří
Středa - zatazeno
2°C
Plavba, Detence, Můj džihád. Festival Jeden svět odhalí nové pohledy na migraci
Film Syrská love story uvidí diváci v Lucerně i Světozoru. Foto: asyrianlovestory.com

Plavba, Detence, Můj džihád. Festival Jeden svět odhalí nové pohledy na migraci

Na dvě hlavní témata, která pálí Evropu, se zaměří 18. ročník festivalu Jeden svět. Prostřednictvím dokumentárních filmů i debat představí velmi komplexně problém migrace – od útěku z válečné zóny, přes čekání na azyl až po integraci. Současné dění na Ukrajině festival ukáže z ukrajinské i ruské strany konfliktu; očima vojáků, obyčejných lidí i pozůstalých.

Šokující záběry z cesty přes Středozemní moře, které pořídili sami protagonisté dokumentu Plavba, nebo jedinečný záznam proměny jedné ulice v syrském Aleppu v hromadu ruin (Domy bez dveří), tyto a další dokumentární filmy složí detailní obraz takzvané migrační krize. Festival Jeden svět, jehož hlavním tématem je letos hledání domova, ukáže životy uprchlíků ve švédském detenčním centru (Detence) i těch čekajících nekonečně dlouho na azyl v Německu (Café Waldluft).

Dokument Syrská love story, příběh dvou disidentů ze Sýrie, jejichž vztah se rozpadá stejně jako představy o lepším životě ve Francii, dobře ilustruje deziluzi nově příchozích do Evropy. O tom, jak složité je zapadnout, naučit se jazyk a najít si práci v místě, které si uprchlíci pro život vlastně nevybrali, ukazuje snímek Amal.

Odvahu začít budovat nový domov se snaží najít i hrdinové zahajovacího filmu 18. ročníku. Dokument Žádný člověk není ostrov sám pro sebe festival představí v mezinárodní premiéře a byl zařazen s dalšími jedenácti filmy do hlavní soutěže. Belgický režisér Tim De Keersmaecker, který osobně přijede do Prahy, natáčel o migrantech z Tuniska a Ghany, jimž na ostrově Lampedusa obrazně hodily záchranný kruh dvě italské rodiny.

Festival se dotkne i často debatované radikalizace evropských muslimů. Dokument Můj džihád se odehrává v belgické čtvrti, odkud velká část muslimských mladíků odešla bojovat do Sýrie. Místní imám a komunita kolem něj se snaží předcházet tomu, aby se nechávali zlákat ideologií takzvaného Islámského státu.

Po dvou letech od událostí na Majdanu vznikla ve spolupráci s Goethe-Institutem programová kategorie Neklidná Ukrajina. Druhá soutěžní kategorie nese název Máte právo vědět. Upozorňuje na hrubé porušování práv ve světě. Festival zařadil nově kategorii Mezi druhy o vztahu člověka se subjekty, které nejsou lidmi.

Kategorie Cesty ke svobodě ukazuje situaci v zemích, v nichž pracuje společnost Člověk v tísni. Filmy zařazené v kategorii Takzvaná civilizace budou letos více propojené s novým Diváckým centrem Galerie Lucerna.

Tradičně Jeden svět zařazuje kategorii Moc médií, její součástí je letos film Děkujeme, že jste hráli s námi o tom, jak vznikala úspěšná počítačová hra That Dragon, Cancer (Ten drak, Rakovina).

Snímky, jež získaly cenu na jiných festivalech, spadají do kategorie Panorama. Jeden svět zařazuje také desítku filmů v české či slovenské produkci. Český pohled ve světové premiéře představí snímek Nemusíš s láskou, stačí s citem o sexualitě a rodičovství lidí s mentálním hendikepem.

Festival Jeden svět v číslech

•    34 měst navštíví Jeden svět (Praha 7. – 16. března, poté regiony a Brusel). Nově přibyly Karlovy Vary a Zlín.
•    26 filmů uvádí v premiéře (4 ve světové, 18 filmů v mezinárodní, 2 v distribuční a 2 v evropské), z toho jsou
3 v české či slovenské produkci
•    9 festivalových míst obsadí v Praze (Lucerna, Světozor, Atlas, Kino 35, Městská knihovna, Ponrepo, Evald a nově Kino Béla a Divácké centrum Galerie Lucerna)
•    123 dokumentů ve 12 tematických kategoriích představí letošní program
•    4 filmy o záborech půdy (Napříč Barmou nebo Ukradená zem)
•    6 dokumentů s LGBT tematikou (Říkejte mi Marianna, Gayby Baby atd.)
•    6 filmů se odehrává v Číně (Behemoth či Čínský primátor)
•    11 interaktivních nebo webových dokumentů bude součástí programu
•    přes 100 zahraničních hostů přijede na festival do Prahy
•    122 282 lidí z celé ČR navštívilo Jeden svět 2015

Praktické informace:
Předprodej vstupenek v Praze začíná 29. února. Cena vstupenky je 70 Kč na filmy začínající do 17:00 včetně, poté 90 Kč. Seniorské projekce stojí 45 Kč. V kině Světozor opět bude hlídací koutek pro děti. Více informací o festivalu je na www.jedensvet.cz.


Simona Ahrnstedt: Oheň a voda

28. listopadu 2017 v 16:31

Komu otevřete svou třináctou komnatu? Oheň a voda přináší volné pokračování bestselleru Nepřátelé a milenci.

Novinka: Christina Brownová, Moderní jóga od A do Z

28. listopadu 2017 v 16:20

Moderní jóga od A do Z je dokonalým průvodcem, který vás krok za krokem zasvětí do cvičení sérií pozic aktivní jógy, regeneračních ásan či praktikování meditace. Prostřednictvím jógy střižené na míru modernímu životu se naučíte lépe zacházet se svým tělem, myslí i energií. Potřebujete ulevit od...

Další články
Nahoru