Dnes Sobota - zatazeno 13°C
Zítra Neděle - oblacno 14°C
Sobota 2. 3. 2024
Svátek má Anežka
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Platnost karet pražské MHD s končící platností se automaticky prodlouží o tři roky
Lítačka. Foto: Magistrát hlavního města Prahy

Platnost karet pražské MHD s končící platností se automaticky prodlouží o tři roky

Stejně jako v předchozích letech, i v roce 2024 končí platnost dopravních karet Lítačka, které se začaly vydávat převážně v roce 2020. Pražská městská společnost OICT, jako provozovatel Lítačky, společně s pražským magistrátem se rozhodly platnost karet Lítačka automaticky prodloužit o další tři roky. Všichni cestující, kterým karta v roce 2024 propadá, tak mohou cestovat s Lítačkou po Praze a Středočeském kraji až do roku 2027. Informoval o tom mluvčí OICT Vladimír Antonin Bláha. Lítačka začala fungovat v roce 2016, kdy nahradila Opencard.

V průběhu celého roku 2024 bude končit platnost 190 474 karet Lítačka, na které si mohou cestující nahrávat dlouhodobé časové kupóny a cestovat především po Praze a Středočeském kraji. Všechny takto končící karty budou v databázi OICT automaticky prodlouženy a cestující tak mohou karty Lítačka bez starosti používat až do roku 2027.  

„Stejně jako v minulých letech chceme prodloužením platnosti karet Lítačka o tři roky vyjít vstříc všem cestujícím v rámci Pražské integrované dopravy a odebrat jim tak starosti s vyřizováním nové karty. Navíc tím zabraňujeme zbytečným nákladům, které by vydávání nových karet představovalo. Zároveň ale všem cestujícím veřejnou dopravou v Praze a ve Středočeském kraji doporučuji mobilní aplikaci PID Lítačka,“ uvedl k prodloužení platnosti Lítaček Daniel Mazur (Piráti), radní Prahy odpovědný za ICT, vědu, výzkum a inovace.  

Cestující nebudou muset provést žádný úkon, tak jak tomu bylo v minulosti, například vložením karty do validátorů, které již od konce srpna 2018 nejsou pro cestování v Praze a Středočeském kraji potřeba.

„Aktuálně je v systému, který provozujeme, registrováno více než 470 000 karet Lítačka, na kterých je nahráno téměř 610 000 dlouhodobých časových kupónů. Věříme, že automatické prodloužení platnosti cestující, kterým končí karta v roce 2024, ocení. Cestujícím, kterých se původní konec platnosti v letošním roce bude týkat, budou rozesílány informační e-maily a SMS zprávy podle toho, jaký kontakt uvedli při pořízení karty,“ doplnil generální ředitel městské společnosti OICT Jan Znamenáček. 

V systému, který provozuje Operátor ICT, je v současné době registrováno více než 470 000 karet lítačka, na kterých mají lidé nahráno téměř 610 000 dlouhodobých časových kupónů MHD.

Kromě plastové karty mohou cestující využít mobilní aplikaci PID Lítačka. Jejím prostřednictvím si zakoupí předplatní kupóny i jednotlivé jízdenky, nebo si mohou naplánovat cestu. Součástí jsou také informace z provozu PID a aplikací lze zaplatit i parkovné.


Autor: Jan Puci

V březnu začne druhá etapa opravy tubusu metra B

Dnes v 09:31

V pondělí 4. března budou zahájeny práce na druhé etapě opravy tubusu metra Rajská zahrada. Předpokládané ukončení těchto prací je do konce června.

Praha 4: Veřejné setkání k parkování v Horní ulici a jejím okolí

26. února 2024 v 17:02

Veřejné setkání k řešení dopravy v klidu v Horní ulici a jejím okolí se uskuteční v úterý 27. února od 18:30 hodin v jídelně ZŠ Mendíků.

Praha 14: Postupné uzavření Hloubětínské ulice

26. února 2024 v 09:34

Od 4. března do 31. října bude postupně uzavírána Hloubětínská ulice. Důvodem je rekonstrukce vodovodního řadu a kanalizace. Uzavírky budou celkem čtyři.

Prahu 14 v březnu čekají hned dvě dopravní omezení

23. února 2024 ve 13:40

Chlumeckou ulici v Praze 14 čekají hned dvě dopravní omezení. První souvisí se zatěžkávací zkouškou na nově stavěné lávce nad Chlumeckou ulicí a proběhne v termínu od 29. února do 1. března 2024. Uzavřené budou levé jízdní pruhy v obou směrech.

Demolice zavřené části Libeňského mostu začne zhruba za dva měsíce

21. února 2024 ve 13:35

Silničáři začnou bourat nyní uzavřenou část pražského Libeňského mostu blíže k Palmovce na přelomu letošního dubna a května. Do konce února přeloží inženýrské sítě a rovněž začnou v této části odstraňovat tramvajové koleje. Na úterním jednání výboru pro dopravu pražského magistrátu to řekl...

Další články
Nahoru