
Platnost karet pražské MHD s končící platností se automaticky prodlouží o tři roky
19. prosince 2023 13:55
V průběhu celého roku 2024 bude končit platnost 190 474 karet Lítačka, na které si mohou cestující nahrávat dlouhodobé časové kupóny a cestovat především po Praze a Středočeském kraji. Všechny takto končící karty budou v databázi OICT automaticky prodlouženy a cestující tak mohou karty Lítačka bez starosti používat až do roku 2027.
„Stejně jako v minulých letech chceme prodloužením platnosti karet Lítačka o tři roky vyjít vstříc všem cestujícím v rámci Pražské integrované dopravy a odebrat jim tak starosti s vyřizováním nové karty. Navíc tím zabraňujeme zbytečným nákladům, které by vydávání nových karet představovalo. Zároveň ale všem cestujícím veřejnou dopravou v Praze a ve Středočeském kraji doporučuji mobilní aplikaci PID Lítačka,“ uvedl k prodloužení platnosti Lítaček Daniel Mazur (Piráti), radní Prahy odpovědný za ICT, vědu, výzkum a inovace.
Cestující nebudou muset provést žádný úkon, tak jak tomu bylo v minulosti, například vložením karty do validátorů, které již od konce srpna 2018 nejsou pro cestování v Praze a Středočeském kraji potřeba.
„Aktuálně je v systému, který provozujeme, registrováno více než 470 000 karet Lítačka, na kterých je nahráno téměř 610 000 dlouhodobých časových kupónů. Věříme, že automatické prodloužení platnosti cestující, kterým končí karta v roce 2024, ocení. Cestujícím, kterých se původní konec platnosti v letošním roce bude týkat, budou rozesílány informační e-maily a SMS zprávy podle toho, jaký kontakt uvedli při pořízení karty,“ doplnil generální ředitel městské společnosti OICT Jan Znamenáček.V systému, který provozuje Operátor ICT, je v současné době registrováno více než 470 000 karet lítačka, na kterých mají lidé nahráno téměř 610 000 dlouhodobých časových kupónů MHD.
Kromě plastové karty mohou cestující využít mobilní aplikaci PID Lítačka. Jejím prostřednictvím si zakoupí předplatní kupóny i jednotlivé jízdenky, nebo si mohou naplánovat cestu. Součástí jsou také informace z provozu PID a aplikací lze zaplatit i parkovné.