Dnes Neděle - zatazeno 9°C
Zítra Pondělí - zatazeno 8°C
Neděle 25. 2. 2024
Svátek má Liliana
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Platí memorandum o koalici v Praze 1? Podle zastupitelského klubu Pirátů ne, sdělil Bodeček
David Bodeček, volební lídr kandidátní listiny Piráti a občané z Prahy 1. Foto: Facebook D.B.

Platí memorandum o koalici v Praze 1? Podle zastupitelského klubu Pirátů ne, sdělil Bodeček

Pirátští zastupitelé v Praze 1 považují za neplatné memorandum o přípravě koalice, které v úterý podepsala předsedkyně jejich místní buňky Olga Sklenářová se zástupci Prahy 1 Sobě a My, co tady žijeme (STAN, KDU-ČSL, Iniciativa občanů). ČTK to včera řekl volební lídr strany v Praze 1 David Bodeček. Zároveň popřel, že by šlo o pokus ho obejít nebo vyloučit z případné koalice.

Místní organizace Pirátů podle Bodečka nyní rozhoduje, zda vstoupí do koalice s ODS, TOP 09 a uskupeními Rezidenti 1 a Naše Praha 1 (ANO). Lídr Prahy 1 Sobě Pavel Čižinský uvedl, že principy memoranda by podle něj měly přijmout všechny zastupitelské kluby.

Bodeček řekl, že o podpisu memoranda nevěděl, ale zastupitelský klub Pirátů je jednotný a nehrozí, že by nebyl součástí případně uzavřené koalice. Pirátští zastupitelé o neplatnosti memoranda rozhodli proto, že jeho uzavření nepředcházela řádná diskuse a projednání podle stranických pravidel.

Sklenářová podle Bodečka k podpisu neměla pravomoc. Memorandum zahrnuje sedm principů spolupráce směřujících k vyšší transparentnosti rozhodování, které klub obecně podporuje.

Piráti podle Bodečka od voleb preferovali koalici s vítěznou Prahou 1 Sobě, TOP 09 a Rezidenty 1, tu se však nepodařilo dohodnout a vyjednávací tým pod Bodečkovým vedením začal jednat se zástupci ODS, TOP 09, ANO a Rezidentů 1.

Bodeček dodal, že nyní již místní organizace schvaluje konkrétní návrh koaliční smlouvy a výsledek by měl být znám v pátek, pokud nebude diskuse prodloužena.

V úterý podepsané memorandum mělo podle Bodečka sloužit jako pokus obejít tuto variantu. Dodal, že dokument nemůže být platný i z toho důvodu, že je podepsaný pouze zástupkyní České pirátské strany, která však kandidovala jako koalice se sdružením nezávislých kandidátů, s nímž má uzavřenou předvolební smlouvu.

Vstřícněji se k memorandu vyjádřila pirátská zastupitelka Nikol Švecová, podle které byl jeho podpis v souladu s dřívějšími usneseními Pirátů a mohou se k němu připojit i další strany.

Otevřenost dokumentu pro další partnery zmínil i Čižinský. „Představa Prahy 1 Sobě je ta, že principy obsažené v tomto memorandu by měly závazně přijmout všechny strany v zastupitelstvu, resp. by ho měli měli přijmout všichni zastupitelé, a to i do budoucna," uvedl.

Komunální volby v Praze 1 vyhrála Praha 1 Sobě, získala sedm mandátů. Druhá skončila ODS s pěti mandáty a třetí Piráti se čtyřmi. Do zastupitelstva se dále dostala koalice My, co tady žijeme se čtyřmi mandáty, tři zastupitele bude mít na pátém místě Naše Praha 1. Po dvou zastupitelích získali TOP 09 a Rezidenti 1.


Autor: ČTK

Svobodní představují hlavní hesla kampaně

23. února 2024 ve 14:15

Ve čtvrtek na tiskové konferenci představila strana Svobodní svá klíčová témata pro nadcházející eurovolby. Hlavní heslo kampaně je jasné: „Patříme do Evropy, ne Evropě.” Kromě toho na kandidátce představili dalšího bývalého prezidentského kandidáta, Jiřího Hynka, prezidenta Asociace obranného a...

Zástupci vedení Prahy 2 jednali s novým vlastníkem nádraží Vyšehrad

21. února 2024 v 09:13

Starosta Prahy 2 Jan Korseska a místostarosta Jan Recman (oba ODS) se sešli s novým vlastníkem historické budovy nádraží Vyšehrad. Zajímali se nejen o stavební záměry nového majitele a budoucí využití objektu, ale zejména o ochranu této nemovité kulturní památky.

Jubilejní zasedání zastupitelstva Prahy 6 se bude konat na konci února

19. února 2024 ve 12:48

V pondělí 26. února se bude konat 10. zasedání zastupitelstva Prahy 10 v tomto volebním období. Bude probíhat od 10 hodin v kongresovém sálu Masarykovy koleje (Thákurova 550/1, Praha 6).

Praha 1 bude soutěžit zajištění streamování zastupitelstva

16. února 2024 v 09:54

Radní Prahy 1 schválili na svém úterním zasedání záměr vypsání veřejné zakázky na zajištění živých přenosů (streamů) ze zasedání zastupitelstva městské části.

Primátor Svoboda navštívil Letňany

4. února 2024 ve 21:47

Primátor Prahy Bohuslav Svoboda (ODS) pokračuje ve slíbených návštěvách městských částí. Na konci uplynulého týdne přijel na radnici Prahy 18 v Letňanech.

Další články
Nahoru