Dnes Čtvrtek - jasno 4°C
Zítra Pátek - zatazeno 1°C
Pátek 9. 12. 2022
Svátek má Vratislav
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Platí memorandum o koalici v Praze 1? Podle zastupitelského klubu Pirátů ne, sdělil Bodeček
David Bodeček, volební lídr kandidátní listiny Piráti a občané z Prahy 1. Foto: Facebook D.B.

Platí memorandum o koalici v Praze 1? Podle zastupitelského klubu Pirátů ne, sdělil Bodeček

Pirátští zastupitelé v Praze 1 považují za neplatné memorandum o přípravě koalice, které v úterý podepsala předsedkyně jejich místní buňky Olga Sklenářová se zástupci Prahy 1 Sobě a My, co tady žijeme (STAN, KDU-ČSL, Iniciativa občanů). ČTK to včera řekl volební lídr strany v Praze 1 David Bodeček. Zároveň popřel, že by šlo o pokus ho obejít nebo vyloučit z případné koalice.

Místní organizace Pirátů podle Bodečka nyní rozhoduje, zda vstoupí do koalice s ODS, TOP 09 a uskupeními Rezidenti 1 a Naše Praha 1 (ANO). Lídr Prahy 1 Sobě Pavel Čižinský uvedl, že principy memoranda by podle něj měly přijmout všechny zastupitelské kluby.

Bodeček řekl, že o podpisu memoranda nevěděl, ale zastupitelský klub Pirátů je jednotný a nehrozí, že by nebyl součástí případně uzavřené koalice. Pirátští zastupitelé o neplatnosti memoranda rozhodli proto, že jeho uzavření nepředcházela řádná diskuse a projednání podle stranických pravidel.

Sklenářová podle Bodečka k podpisu neměla pravomoc. Memorandum zahrnuje sedm principů spolupráce směřujících k vyšší transparentnosti rozhodování, které klub obecně podporuje.

Piráti podle Bodečka od voleb preferovali koalici s vítěznou Prahou 1 Sobě, TOP 09 a Rezidenty 1, tu se však nepodařilo dohodnout a vyjednávací tým pod Bodečkovým vedením začal jednat se zástupci ODS, TOP 09, ANO a Rezidentů 1.

Bodeček dodal, že nyní již místní organizace schvaluje konkrétní návrh koaliční smlouvy a výsledek by měl být znám v pátek, pokud nebude diskuse prodloužena.

V úterý podepsané memorandum mělo podle Bodečka sloužit jako pokus obejít tuto variantu. Dodal, že dokument nemůže být platný i z toho důvodu, že je podepsaný pouze zástupkyní České pirátské strany, která však kandidovala jako koalice se sdružením nezávislých kandidátů, s nímž má uzavřenou předvolební smlouvu.

Vstřícněji se k memorandu vyjádřila pirátská zastupitelka Nikol Švecová, podle které byl jeho podpis v souladu s dřívějšími usneseními Pirátů a mohou se k němu připojit i další strany.

Otevřenost dokumentu pro další partnery zmínil i Čižinský. „Představa Prahy 1 Sobě je ta, že principy obsažené v tomto memorandu by měly závazně přijmout všechny strany v zastupitelstvu, resp. by ho měli měli přijmout všichni zastupitelé, a to i do budoucna," uvedl.

Komunální volby v Praze 1 vyhrála Praha 1 Sobě, získala sedm mandátů. Druhá skončila ODS s pěti mandáty a třetí Piráti se čtyřmi. Do zastupitelstva se dále dostala koalice My, co tady žijeme se čtyřmi mandáty, tři zastupitele bude mít na pátém místě Naše Praha 1. Po dvou zastupitelích získali TOP 09 a Rezidenti 1.


Autor: ČTK

Vedení Prahy 4 rozdělilo gesce mezi jednotlivé radní

29. listopadu 2022 v 19:35

Radní Prahy 4 schválila na svém prvním zasedání ve středu 23. listopadu rozdělení gescí nad různými oblastmi v rámci samostatné působnosti městské části Praha 4. Zároveň schválila Rada i pořadí zastupování starosty místostarosty. Městská část o tom informovala na svém...

Další články
Nahoru