Dnes Neděle - oblacno 10°C
Zítra Pondělí - obcasny-dest 3°C
Neděle 11. 4. 2021
Svátek má Izabela
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Platformy si dělají z pražských úřadu dobrý den, odmítají sdělil informace o ubytovatelích a smlouvách
Krátkodobá ubytování byla v posledních letech realizována především v centru Prahy. Ilustrační foto: Fujitsu

Platformy si dělají z pražských úřadu dobrý den, odmítají sdělil informace o ubytovatelích a smlouvách

Živnostenským úřadům v Praze se nedaří od platforem krátkodobého ubytování typu Airbnb získat informace o ubytovatelích a uzavřených smlouvách. Na dnešním jednání komise ke krátkodobého ubytování to řekla ředitelka živnostenského odboru magistrátu Eva Novaková. Povinnost platformám nařídila novela zákona, která vstoupila v platnost 24. dubna.

V Praze je 22 živnostenských úřadů a vedle toho magistrátní, který funguje jako krajský a zajišťuje metodickou a koordinační činnost. Všechny úřady podle ředitelky vzápětí po účinnosti zákona obeslaly platformy, které na jejich území působí, zejména největší Airbnb a Booking.com. „Ani od jedné z platforem dosud nemáme ani jedny údaje," řekla Novaková.

Dodala, že v případě Airbnb byl problém již zjistit, kam žádost poslat. Dvě irské adresy se podle ní podařilo vypátrat v evropských evidencích, další nakonec poskytla sama platforma. Výzvy se však stále nedaří vůbec doručit.

Zástupci Booking.com pak podle ředitelky uvedli, že informace sdělí jen v případě, že bude žádost souviset s konkrétním trestným činem. Na to úřad odpověděl, že to není smyslem zákona, zatím bez reakce. „Takto bych tu mohla obdobným způsobem probrat asi 18 platforem, které živnostenské úřady oslovily," dodala ředitelka.

„Ty platformy, které reagovaly, buď uvedly, že nemají uzavřenou žádnou smlouvu, případně napsaly něco podobného, jako Booking.com," řekla dále. Ve dvou případech podle ní již uplynula lhůta a je v plánu zahájit přestupkové řízení. Novaková nicméně dodala, že správní řízení vedení proti zahraničnímu subjektu zatím podle jejích zkušeností nikdy nebylo úspěšné.

Podle schváleného zákona musí provozovatelé digitálních ubytovacích platforem na vyžádání sdělit do 30 dnů obecnímu živnostenskému úřadu poskytovatele ubytování, počet uzavřených smluv o službě cestovního ruchu, celkovou cenu za tyto služby, ale i adresu bytu.

Živnostenské úřady by poté mohly údaje předávat dalším institucím, třeba hygienickým stanicím a cizinecké policii.

V ČR se přes platformu Airbnb podle údajů služby a Českého statistického úřadu předloni ubytovalo 1,16 milionu zahraničních turistů. Při domácích cestách ji využilo 115 000 Čechů. Nejvíce lidí využilo krátkodobé ubytování v Praze, v níž se podle odhadů k těmto účelům využívalo kolem 11 500 bytů.

Krátkodobé ubytování bylo letos dočasně zakázáno kvůli pandemii koronaviru, podle provozovatelů i po opětovném povolení počet ubytovaných i nabízených bytů výrazně klesl.


Praha 15: Třetí ročník Participativního rozpočtu

Dnes v 19:12

Od pondělí 19. dubna mohou obyvatelé patnácté městské části podávat své návrhy do 3. ročníku Participativního rozpočtu Prahy 15.

Nová klubovna pro skauty z Prahy 8

Včera v 08:12

Klubovna pro skauty z Prahy 8 se v současné době dokončuje v areálu mateřské školy Dolákova. Skauti budou mít k dispozici zázemí k tvůrčím aktivitám včetně kuchyňky. Klubovna byla jedna z priorit radnice osmé městské části, i když cesta k vybudování nebyla...

Praha 5 chystá vlastní geoportál. Vyhledá hřiště, školy nebo volební místnosti

8. dubna 2021 v 07:36

Praha 5 plánuje spustit vlastní geoportál, interaktivní mapu, která občanům pomůže lépe se orientovat na území městské části a zjednoduší i řešení problémů v různých oblastech života.

Praha 8 nabízí granty pro rok 2021

7. dubna 2021 v 17:21

Spolky a organizace v osmé městské části mohou získat finanční příspěvek v oblastech sport, volný čas, kultura a sociální oblast. Celkově je na všechny oblasti vyčleněno 13 milionů korun.

Výzkum: Jak se na Palmovce cítíme a jak ji vnímáme

7. dubna 2021 v 07:52

To byly základní otázky sociologicko-antropologického výzkumu, který pomůže osmé městské části při plánování dalších kroků pro zklidnění a modernizaci Palmovky.

Další články
Nahoru