dnes
Středa - zatazeno
14°C
zítra
Čtvrtek - oblacno
17°C
pozítří
Pátek - oblacno
17°C
Platformy si dělají z pražských úřadu dobrý den, odmítají sdělil informace o ubytovatelích a smlouvách
Krátkodobá ubytování byla v posledních letech realizována především v centru Prahy. Ilustrační foto: Fujitsu

Platformy si dělají z pražských úřadu dobrý den, odmítají sdělil informace o ubytovatelích a smlouvách

Živnostenským úřadům v Praze se nedaří od platforem krátkodobého ubytování typu Airbnb získat informace o ubytovatelích a uzavřených smlouvách. Na dnešním jednání komise ke krátkodobého ubytování to řekla ředitelka živnostenského odboru magistrátu Eva Novaková. Povinnost platformám nařídila novela zákona, která vstoupila v platnost 24. dubna.

V Praze je 22 živnostenských úřadů a vedle toho magistrátní, který funguje jako krajský a zajišťuje metodickou a koordinační činnost. Všechny úřady podle ředitelky vzápětí po účinnosti zákona obeslaly platformy, které na jejich území působí, zejména největší Airbnb a Booking.com. „Ani od jedné z platforem dosud nemáme ani jedny údaje," řekla Novaková.

Dodala, že v případě Airbnb byl problém již zjistit, kam žádost poslat. Dvě irské adresy se podle ní podařilo vypátrat v evropských evidencích, další nakonec poskytla sama platforma. Výzvy se však stále nedaří vůbec doručit.

Zástupci Booking.com pak podle ředitelky uvedli, že informace sdělí jen v případě, že bude žádost souviset s konkrétním trestným činem. Na to úřad odpověděl, že to není smyslem zákona, zatím bez reakce. „Takto bych tu mohla obdobným způsobem probrat asi 18 platforem, které živnostenské úřady oslovily," dodala ředitelka.

„Ty platformy, které reagovaly, buď uvedly, že nemají uzavřenou žádnou smlouvu, případně napsaly něco podobného, jako Booking.com," řekla dále. Ve dvou případech podle ní již uplynula lhůta a je v plánu zahájit přestupkové řízení. Novaková nicméně dodala, že správní řízení vedení proti zahraničnímu subjektu zatím podle jejích zkušeností nikdy nebylo úspěšné.

Podle schváleného zákona musí provozovatelé digitálních ubytovacích platforem na vyžádání sdělit do 30 dnů obecnímu živnostenskému úřadu poskytovatele ubytování, počet uzavřených smluv o službě cestovního ruchu, celkovou cenu za tyto služby, ale i adresu bytu.

Živnostenské úřady by poté mohly údaje předávat dalším institucím, třeba hygienickým stanicím a cizinecké policii.

V ČR se přes platformu Airbnb podle údajů služby a Českého statistického úřadu předloni ubytovalo 1,16 milionu zahraničních turistů. Při domácích cestách ji využilo 115 000 Čechů. Nejvíce lidí využilo krátkodobé ubytování v Praze, v níž se podle odhadů k těmto účelům využívalo kolem 11 500 bytů.

Krátkodobé ubytování bylo letos dočasně zakázáno kvůli pandemii koronaviru, podle provozovatelů i po opětovném povolení počet ubytovaných i nabízených bytů výrazně klesl.


Platnost řidičských průkazů se prodlouží. V nouzovém stavu průkaz nebude nutné měnit za nový

Včera v 18:36

Ministerstvo dopravy ČR společně s Ministerstvem vnitra ČR rozhodlo o toleranci neplatných řidičských průkazů v rámci nouzového stavu na území České republiky. Lidé s propadlým průkazem tak budou moci dále řídit svá vozidla a na doklad se bude hledět po dobu nouzového stavu jako na platný. Hlavní...

Praha 4 pomáhá obyvatelům zadržovat dešťovou vodu

Včera v 07:48

Více než 316 tisíc korun obdrží 45 fyzických i právnických osob, které v září požádaly městskou část Praha 4 o dotaci na nákup retenčních nádob na podporu akumulace a využití srážkových vod. 

Praha 4: Park Jezerka bude krásnější. Zapojte se do ankety

19. října 2020 v 16:57

Praha 4 připravuje postupnou revitalizaci unikátního parku Jezerka, díky které by se měl stát co nejpříjemnějším místem odpočinku a setkávání sousedů z blízkého i vzdálenějšího okolí.

Další články
Nahoru