dnes
Neděle - polojasno
3°C
zítra
Pondělí - zatazeno
2°C
pozítří
Úterý - snih-dest
3°C
Platba jízdného bezkontaktní kartou byla po dvaadvacítce rozšířena i na linku 18
Platba jízdného bezkontaktní kartou trvá pár okamžiků. Foto: archiv DPP

Platba jízdného bezkontaktní kartou byla po dvaadvacítce rozšířena i na linku 18

V Praze se od dnešního dne rozšířil počet tramvají, ve kterých si cestující mohou zakoupit jízdenku bezkontaktní platební kartou. Dopravní podnik zavedl novou službu na spoje tramvajové linky číslo 18. 

Cestující si tak od prvního srpnového dne mohou vyzkoušet moderní způsob nákupu jízdenek již na dvou pražských tramvajových linkách. Na počátku dubna byl tento platební nástroj spuštěn ve vybraných vozech tramvajové linky číslo 22. Ke konci června bylo prostřednictvím bezkontaktních plateb cestujícími zakoupeno již 1073 kusů jednorázových jízdenek.

Na lince číslo 18, vedoucí z Vozovny Pankrác na Petřiny a zpět, jsou platební terminály umístěny v moderních tramvajích 15T. Během všedního dne si cestující mohou zakoupit jízdenku bezkontaktní kartou ve dvanácti spojích, o víkendu v devíti spojích. Ve všech těchto spojích bude garantováno, že budou vybaveny validátory pro bezkontaktní platbu.

Do budoucna DPP plánuje také nasazení soupravy vozů T3R.P, kde bude v každém voze umístěn jeden bezkontaktní validátor u prostředních vozových dveří.

„Bezkontaktní platby přímo v prostředcích MHD využívají čím dál častěji nejen Češi, ale i zahraniční turisté. Ti se na koupi jízdenek v tramvajích linky číslo 22 podílejí rovnými 35 %. Nejčastěji si lidé kupují jízdenku za 24 korun, jde o 67 % všech transakcí. Sami jsme zvědaví, jak se budou statistiky vyvíjet na lince č. 18,“ říká Jan Kubíček, manažer Rozvoje obchodu s třetími stranami ČSOB.

„Jsme rádi, že i Praha cestujícím nabízí komfort rychlé a bezpečné platby. Ze zahraničních zkušeností víme, že akceptace karet vede nejen ke snížení podílu černých pasažérů a nákladů na mince, ale vytváří také předpoklady pro technologické inovace. Podle posledního průzkumu MasterIndex by chtělo nejvíce lidí (30 % respondentů) použít mobil k placení právě ve veřejné dopravě,“ doplňuje Miroslav Lukeš, generální ředitel MasterCard pro Česko, Rakousko a Slovensko.

Bezkontaktní platba jízdenek funguje na lince 18 obdobně jako na lince 22. V tramvajích jsou k dispozici vždy tři jízdenkové automaty s možností bezkontaktní platby, a to u vstupu prvními, třetími a pátými dveřmi.

Cestující mají opět na výběr jak ze základní jízdenky za 24, 32, celodenní za 110, tak i zlevněné pro děti a seniory za 12, 16 a 55 korun. Výhodou je, že se jízdenka z automatu vytiskne již označená, a proto ji není potřeba dále validovat.

Zájemci si tudíž ve vybraných tramvajích mohou pořídit jízdenku snadno a rychle pouhým přiložením své platební karty MasterCard či Visa k prodejnímu terminálu, a to i v nočních hodinách. Aby cestující ihned rozeznali, které vozy nabízejí možnost bezkontaktní platby, jsou tramvaje viditelně označeny samolepkou umístěnou na každých dveřích.

Pilotní projekt je naplánován na jeden rok. Poté se bude projekt vyhodnocovat a rozhodovat se o případném rozšíření prodejních terminálů na ostatní linky.  


Další články
Nahoru