dnes
Pondělí - zatazeno
5°C
zítra
Úterý - zatazeno
6°C
pozítří
Středa - skorojasno
4°C
Pražský život

Platan ve školce ohrožuje děti, radnice diskutovala s občany o jeho pokácení

Veřejnou debatu o budoucnosti letitého platanu uspořádala radnice Prahy 7 dnes odpoledne v areálu Mateřské školky Kostelní. Strom umístěný v atriu školky již začal ohrožovat místní děti, v zájmu jejich ochrany proto vloni požádala ředitelka školky o jeho pokácení. Proti tomu však vystupují někteří místní obyvatelé. Radnice proto uspořádala setkání, na kterém měly všechny zúčastněné strany možnost vyjádřit k problému svůj názor.

„V létě se při bouřce ze stromu ulomila skutečně velká a těžká větev, spadla na střechu školky a rozbila světlík. Když jsem to zjistila, strašně jsem se vyděsila. Představte si, že by něco takového spadlo na hlavu dítěti! Neváhala jsem proto ani chvíli a požádala úřad městské části o pokácení stromu. Zdraví a bezpečnost dětí je u nás jednoznačně na prvním místě,“ říká ředitelka Mateřské školky Kostelní Hana Hamšíková.

Debaty se zúčastnili rovněž odborníci, kteří zpracovávali posudky. Podle nich může být problematický strom v současnosti nebezpečný pro své okolí, a to především kvůli velmi nevhodnému umístění.

Autorizovaná krajinářská architektka Barbora Eismanová ve svém posudku charakterizuje strom jako dřevinu se sníženou stabilitou a provozní bezpečností. Prioritou při jeho posuzování by měla být bezpečnost návštěvníků i vlastního objektu. Celodřevěná konstrukce má nízkou nosnost a v případě odlomení části koruny by mohla být fatálně poškozena.

Problematický je podle posudku také kořenový systém stromu, který s ohledem na zásadně omezený a zadlážděný kořenový prostor rovněž negativně ovlivňuje objekty v okolí. Z posudku dále vyplývá, že stabilizace stromu ozdravným řezem by nepřinesla pozitivní změny, naopak by podpořila jeho nežádoucí obrůstání. Z výše uvedených důvodů autorka doporučuje dřevinu odstranit.

Před nebezpečným stromem varoval již v roce 2010 také Pavel Rohon, který zpracovával znalecké posudky na všechny stromy v areálu školky. V jeho doporučení stojí, že je nutné sledovat stav stromu a v případě sebemenší nejistoty o dobrém zdravotním stavu, zejména kvality dřeva, učinit nezbytné opatření. Tím by podle Rohona měla být v tomto případě likvidace stromu. Výraznější destrukce by totiž mohla ohrozit stavební objekt v míře, kterou by bylo možné označit za katastrofu.

„Praha 7 rozhodně nic nepodceňuje. Přerušili jsme kácení stromu, abychom znovu prověřili, zda ho lze zachovat, nebo zda představuje bezpečnostní riziko pro děti navštěvující mateřskou školu. Uvědomujeme si, že každoročně po celé republice dochází k případům, kdy padající strom nebo část jeho koruny někoho usmrtí. Pouze za posledních pět let je evidováno asi deset takových neštěstí. A to nehovořím o případech, kdy došlo ke zranění či škodám na majetku. Obzvláště u mateřské školy je podobné riziko nepřípustné. Městská část je proto nucena nastalou situaci řešit,“ říká zástupce starosty MČ Praha 7 Tomáš Kaštovský.


Další články
Nahoru