Dnes Středa - zatazeno 7°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 9°C
Středa 28. 2. 2024
Svátek má Lumír
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Platan na Senovážném náměstí připomíná Olgu Havlovou
U stromu v sousedství Jindřišské věže je od středy deska připomínající památku Olgy Havlové. Foto: Výbor dobré vůle - Nadace Olgy Havlové

Platan na Senovážném náměstí připomíná Olgu Havlovou

Platan před hotelem Andaz na Senovážném náměstí v Praze od středy 22. března nese symbolické označení Strom Olgy Havlové. Byla u něj odhalena deska. Strom roste kousek od sídla Výboru dobré vůle – Nadace Olgy Havlové.    

„Zakladatelka naší nadace Olga Havlová by letos oslavila devadesáté narozeniny. Nadace pokračuje v její práci a rozhodla se stále jméno a odkaz paní Havlové připomínat. Před pěti lety nadace vysadila napříč Českem 85 stromů, proto jsme se rozhodli letos vysadit dalších pět,“ uvedla ředitelka nadace Monika Granja. 

Podle starostky Prahy 1 Terezie Radoměřské  (TOP 09) byla Olga Havlová člověkem, který měl vždy otevřenou náruč. „Pomáhala nejvíc, jak mohla. Paní Havlová dokázala lidem, kterým pomáhala, dávat i velkou pokoru. Tím se od ní můžeme učit,“ sdělila. 

Na slavnostním středečním setkání zazněla Píseň pro Olgu od Anety Langerové, tentokrát v podání Chlapeckého sboru Bruncvík z Prahy 1. 

Na akci vystoupil také předseda správní rady Vojtěch Sedláček. „Václav Havel o své první ženě Olze mnohokrát prohlásil, že byla kompasem jeho života. Byla jeho pozornou a první čtenářkou a kritičkou jeho esejistických a dramatických děl a také jeho velkou oporou a spolupracovníci v těžkých letech Charty 77,“ řekl.   

Ředitelka spolku In IUSTITIA Klára Kalibová představila celospolečensky tabuizované téma předsudečného násilí, jehož obětí jsou lidé se zdravotním znevýhodněním. Účastníci setkání mohli připojit svůj podpis pod Memorandum o ochraně lidí s postižením. Nadace Olgy Havlové byla jeden z prvních signatářů Memoranda. 

Po celý letošní rok budou probíhat setkání u již vysazených Stromů Olgy Havlové či na místech, kde se nové stromy budou sázet.


Autor: puc

Muž zemřel po pádu z lešení

26. února 2024 v 18:54

Policie vyšetřuje smrtelný pád muže, který se na Žižkově v pondělí po poledni zřítil z lešení. Policisty zajímá, zda nedošlo k porušení bezpečnosti práce.

V Podolí hořela garáž

25. února 2024 v 10:38

Nad nedělním ránem zasahovali pražští hasiči Praze 4 Podolí u požáru garáže. Informovali o tom na síti X. „Vynesli jsme tlakovou lahev a plameny jsme uhasili dvěma vodními proudy,“ sdělili.

V Ruské ulici někdo na cedule nalepil jména ruských politických vězňů

24. února 2024 v 17:43

Ve Vršovicích v Ruské ulici někdo na zhruba pětadvacet cedulí s názvem ulice a na tramvajovou zastávku nalepil jména ruských politických vězňů a disidentů. Ve vzkazu připevněném na pouliční lampě připomněl druhé výročí vpádu ruské armády na Ukrajinu a také nedávnou smrt ruského opozičního politika...

Další články
Nahoru