Dnes Pátek - zatazeno 12°C
Zítra Sobota - oblacno 8°C
Pátek 24. 3. 2023
Svátek má Gabriel
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Platan na Senovážném náměstí bude věnován památce Olgy Havlové
Olga a Václav Havlovi v roce 1978 na Hrádečku. Foto: Bohdan Holomíček / Výbor dobré vůle - Nadace Olgy Havlové

Platan na Senovážném náměstí bude věnován památce Olgy Havlové

Na Senovážném náměstí v Praze, kde se nachází sídlo Výboru dobré vůle – Nadace Olgy Havlové (VDV), bude ve středu 22. března odpoledne odhalena pamětní deska u Stromu Olgy Havlové. Jde o první z pěti stromů, které mají být nově vysazeny či pojmenovány po zakladatelce nadace v roce oslav jejích nedožitých 90. narozenin. Informovala o tom ředitelka nadace Monika Granja.

„Nadace tak naváže na výročí před pěti lety, kdy napříč Českem bylo vysazeno 85 Stromů Olgy Havlové. Stromy jsou trvalou připomínkou výjimečné osobnosti paní Olgy, která se až do konce svých dní zasazovala o důstojný život lidí s jakýmkoliv znevýhodněním,“ uvedla Granja. 

„Dávají příležitost k setkání, rozhovoru i zamyšlení, poskytují stín, vláhu, útěchu, ale i sílu sebrat se a jít pomoci bližnímu v nouzi. Představují Olžino velké charitativní dílo – strom lásky, který svou prací zasadila, jak kdysi krásně vyjádřil starosta švýcarského Bernexu při setkání s paní Olgou,“ pokračovala.     

Platan vysadila společnost UBM Development Czechia. Ta historickou památkově chráněnou budovu bývalého Cukrovarnického paláce zrekonstruovala na hotel Andaz Prague. Zástupci hotelu souhlasili s věnováním stromu památce Olgy Havlové. 

„Olga Havlová se nepochybně zařadila k respektovaným osobnostem, které psaly českou historii. Proto nás velmi těší, že se můžeme tímto způsobem podílet na zachování jejího odkazu pro další generace,“ uvedl hlavní architekt společnosti David Lukas. 

Při slavnostním aktu od 14:30 hodin odhalení desky, na jejíž pořízení významně část Praha 1, promluví její starostka Terezie Radoměřská (TOP 09), předseda správní rady Výboru dobré vůle – Nadace Olgy Havlové Vojtěch Sedáček a ředitelka nadace Monika Granja. Dětský sbor Bruncvík z Prahy 1 zazpívá Píseň pro Olgu, kterou u příležitosti nedožitých 90. narozenin Olgy Havlové složila Aneta Langerová.

„Pro naši městskou část je velkou ctí, že se může připojit k připomínce památky a díla tak významné osobnosti, jakou byla paní Olga Havlová," uvedla starostka Radoměřská.    

Každý z pěti nových Stromů Olgy Havlové symbolicky ponese jedno z témat, kterým se Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové věnuje. První v řadě, platan na Senovážném náměstí, upozorní na problematiku předsudečného násilí. 

Zástupce spolku IN IUTITIA seznámí veřejnost s Memorandem o ochraně lidí s postižením, k jehož podpisu se kromě 16 dalších organizací připojil i Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové. Memorandum bude možno podepsat i během slavnostní akce.


Autor: Lucie Rychlá

Herní prvky, pítka a nové veřejné osvětlení. Park V Zápolí projde revitalizací

Dnes v 11:21

Jižní část parku V Zápolí v Praze 4 čeká v letošním roce revitalizace. V parku přibude řada nových prvků pro odpočinek i aktivní trávení volného času. Práce by měly být zahájeny v dubnu.

Začala revitalizace jeslí v ulici Jakutská, práce potrvají rok

Včera ve 20:30

Praha 10 zahájila rekonstrukci budovy Střediska služeb pro děti a rodiče – Dětské skupiny v ulici Jakutská. Na místě bude probíhat celková rekonstrukce objektu a realizace by měla být dokončena za 12 měsíců. Městská část o tom informovala v tiskové zprávě.

Praha 2: Sousedské setkání s radním pro dopravu

22. března 2023 v 11:02

Sousedské setkání a diskuze a radním pro dopravu Tomášem Halvou na téma Sekaninovi ulice – zvýšení bezpečnosti chodců, snížení průjezdové rychlosti, navýšení počtu parkovacích míst či bezpečná cyklostezka.

Přístup státu k Praze v oblasti školství se musí změnit, usnesl se Sněm starostů

21. března 2023 ve 20:33

Kdy přijde náraz a pražské děti nebudou mít kam usednout do lavic? Už přišel, shodli se starostové a starostky 57 městských částí, kteří se v pondělí 20. března sešli na vysočanské radnici Prahy 9 na Sněmu starostů. Hlavním tématem jednání byl hrozící kolaps pražského školství, katastrofální...

Další články
Nahoru