Dnes Neděle - zatazeno -2°C
Zítra Pondělí - oblacno -3°C
Neděle 3. 12. 2023
Svátek má Svatoslav
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Platan na Senovážném náměstí bude věnován památce Olgy Havlové
Olga a Václav Havlovi v roce 1978 na Hrádečku. Foto: Bohdan Holomíček / Výbor dobré vůle - Nadace Olgy Havlové

Platan na Senovážném náměstí bude věnován památce Olgy Havlové

Na Senovážném náměstí v Praze, kde se nachází sídlo Výboru dobré vůle – Nadace Olgy Havlové (VDV), bude ve středu 22. března odpoledne odhalena pamětní deska u Stromu Olgy Havlové. Jde o první z pěti stromů, které mají být nově vysazeny či pojmenovány po zakladatelce nadace v roce oslav jejích nedožitých 90. narozenin. Informovala o tom ředitelka nadace Monika Granja.

„Nadace tak naváže na výročí před pěti lety, kdy napříč Českem bylo vysazeno 85 Stromů Olgy Havlové. Stromy jsou trvalou připomínkou výjimečné osobnosti paní Olgy, která se až do konce svých dní zasazovala o důstojný život lidí s jakýmkoliv znevýhodněním,“ uvedla Granja. 

„Dávají příležitost k setkání, rozhovoru i zamyšlení, poskytují stín, vláhu, útěchu, ale i sílu sebrat se a jít pomoci bližnímu v nouzi. Představují Olžino velké charitativní dílo – strom lásky, který svou prací zasadila, jak kdysi krásně vyjádřil starosta švýcarského Bernexu při setkání s paní Olgou,“ pokračovala.     

Platan vysadila společnost UBM Development Czechia. Ta historickou památkově chráněnou budovu bývalého Cukrovarnického paláce zrekonstruovala na hotel Andaz Prague. Zástupci hotelu souhlasili s věnováním stromu památce Olgy Havlové. 

„Olga Havlová se nepochybně zařadila k respektovaným osobnostem, které psaly českou historii. Proto nás velmi těší, že se můžeme tímto způsobem podílet na zachování jejího odkazu pro další generace,“ uvedl hlavní architekt společnosti David Lukas. 

Při slavnostním aktu od 14:30 hodin odhalení desky, na jejíž pořízení významně část Praha 1, promluví její starostka Terezie Radoměřská (TOP 09), předseda správní rady Výboru dobré vůle – Nadace Olgy Havlové Vojtěch Sedáček a ředitelka nadace Monika Granja. Dětský sbor Bruncvík z Prahy 1 zazpívá Píseň pro Olgu, kterou u příležitosti nedožitých 90. narozenin Olgy Havlové složila Aneta Langerová.

„Pro naši městskou část je velkou ctí, že se může připojit k připomínce památky a díla tak významné osobnosti, jakou byla paní Olga Havlová," uvedla starostka Radoměřská.    

Každý z pěti nových Stromů Olgy Havlové symbolicky ponese jedno z témat, kterým se Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové věnuje. První v řadě, platan na Senovážném náměstí, upozorní na problematiku předsudečného násilí. 

Zástupce spolku IN IUTITIA seznámí veřejnost s Memorandem o ochraně lidí s postižením, k jehož podpisu se kromě 16 dalších organizací připojil i Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové. Memorandum bude možno podepsat i během slavnostní akce.


Autor: Lucie Rychlá

Praha 4 získá 15,7 milionu korun za umisťování uprchlíků do škol

30. listopadu 2023 ve 20:49

Praha 4 získá 15,7 milionu korun z projektu UNICEF – pomoc uprchlíkům pro školy za umisťování dětí z uprchlických rodin. Městská část o tom informovala na svém webu.  

Praha 1 dokončila rekonstrukci opěrné zdi na Kampě i Odkolkovské zahrady

30. listopadu 2023 v 17:56

Praha 1 dokončila obnovu historické opěrné zdi v Odkolkovské zahradě, která je nedílnou součástí parku Kampa. Tato revitalizace je součástí širší snahy o zachování a zkrášlení kulturního dědictví města a jeho zelených prostor. Informovala o tom mluvčí městské časti Karolína...

Rada mladších zavítala do osmi regionů, nejzajímavější prezentace představí studenti v Praze

30. listopadu 2023 v 11:18

V pondělí 4. prosince se v Praze uzavře 10. ročník meziškolní konference Rada mladších, která se letos poprvé vydala za středoškolskými studenty do krajských měst v Čechách i na Moravě.  Cílem projektu bylo dát prostor mladým lidem vyjádřit postoje k tématům jako jsou jinakost a LGBT,...

Schola Pragensis pomáhá s výběrem střední školy i po skončení veletrhu

30. listopadu 2023 v 07:28

Minulý týden se v Praze od čtvrtka do soboty uskutečnil největší veletrh středních a vyšších odborných škol Schola Pragensis. Veletrh již 28 let pomáhá tisícům středoškoláků z Prahy a okolí s výběrem správné střední školy. 

Další články
Nahoru