dnes
Úterý - obcasny-dest
8°C
zítra
Středa - zatazeno
10°C
pozítří
Čtvrtek - oblacno
10°C
Pražská politika

Plat asistentky 100 tisíc, odstupné 1,5 milionu! Šťavnatá kolektivní smlouva zaručovala práci snů

Vedení radnice Prahy 8 vypovědělo kolektivní smlouvu uzavřenou se zaměstnanci. Její platnost tak skončí k 31. srpnu letošního roku. Smlouvu, která měla platit pět let a zaručit zaměstnancům nadstandardní podmínky, loni v lednu podepsal dnes již bývalý tajemník úřadu.

Smlouva neměla evidenční číslo ani nebyla zaevidována v interním systému úřadu. Nedošlo ani k seznámení zaměstnanců s touto smlouvou a ani nebyly předloženy žádné zápisy z jednání, které by měly předcházet kolektivnímu vyjednávání.

Podle smlouvy byla výše platu tajemníka v odboru kanceláře tajemníka 137 500 korun měsíčně. Jeho asistentka brala 103 032 korun měsíčně a referent 111 468 korun za měsíc.

Navíc došlo k výraznému navýšení odstupného. To se v kolektivní smlouvě odvozuje od délky zaměstnaneckého poměru. Může dosáhnout až čtrnáctinásobku měsíčního průměrného výdělku, což by například u zmíněné asistentky odboru kanceláře tajemníka znamenalo odstupné ve výši 1 442 448 korun. Kolektivní smlouva navíc přiznává odstupné i za rozvázání pracovního poměru dohodou, což je nestandardní.

„Kolektivní smlouva je v rozporu s dobrými mravy a v této podobě je pro městskou část nevýhodná. Jsme přesvědčeni, že byla uzavřena účelově a jen proto, aby bránila organizačním změnám nezbytným pro zefektivnění provozu úřadu,“ řekl k výpovědi místostarosta Matěj Fichtner (ANO).

Po loňských komunálních volbách vznikla v Praze 8 menšinová koalice ANO, ČSSD a Strany zelených, která stojí na podpoře komunistů. Starostou je Roman Petrus (ČSSD). ODS a TOP 09 přešly do opozice.


Pirátům v pražském zastupitelstvu byla zamítnuta možnost vzdát se odměn

2. listopadu 2017 v 15:15

Pražští zastupitelé dnes nesouhlasili s tím, aby se jejich kolegové za Piráty zvolení do Sněmovny mohli vzdát odměn za výkon funkce v zastupitelstvu. Pro návrh Pirátů hlasovalo 13 z celkem 65 zastupitelů. Piráti mají v pražském zastupitelstvu čtyři členy. Ve volbách do Sněmovny získala strana...

Další články
Nahoru