Dnes Pátek - prehanky-dest 17°C
Zítra Sobota - polojasno 18°C
Pátek 21. 6. 2024
Svátek má Alois
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Plány Prahy 1 v dopravě: Parkovací zóny jen pro rezidenty, zpoplatněný tranzit
Vjezd do Divadelní ulice z Masarykova nábřeží. Právě zde by podle představ Prahy 1 mohl začínat zpoplatněný úsek. Foto: Juandev / Wikimedia Commons / CC BY 3.0

Plány Prahy 1 v dopravě: Parkovací zóny jen pro rezidenty, zpoplatněný tranzit

Vedení Prahy 1 požaduje, aby v parkovacích zónách mohla stát auta výlučně lidí s trvalým pobytem v městské části. Současný systém umožňuje parkovat po zaplacení příslušného poplatku krátkodobě i „přespolním“. Městská část také chce, aby průjezd centrem byl zpoplatněn. Informovala o tom starostka Terezie Radoměřská (TOP 09).

„Změny v parkovacím systému a zpoplatnění průjezdu první městskou částí jsou provázané, jedno bez druhého nepřinese kýžený efekt,“ uvedla starostka. Podle ní by měl být zpoplatněn na pravém břehu Vltavy průjezd od začátku Divadelní ulice u Národního divadla až po Platnéřskou ulici. Právě to poskytuje řidičům hojně využívanou možnost tranzitu.

Na levém břehu by se mělo podle představ radnice platit za průjezd krátkého úseku Karmelitské ulice mezi ulicemi Tržiště a Hellichova. „Tato zpoplatnění způsobí, že sice bude možné nadále bezplatně vjet do městské části, ale ne jí projíždět. A to je naším cílem,“ podotkla starostka.

Podle ní se skloňuje částka 200 korun za 24hodinové oprávnění. „To už by měla být dostatečná motivace se raději Praze 1 vyhnout a jet třeba tunely,“ uvedla s odkazem na existenci komplexu Blanka, který je součástí Městského okruhu.

Podle Radoměřské dopravní situaci v Praze 1 významným způsobem zhoršují také lidé, kteří tam přijedou třeba za zábavou nebo pracovními povinnostmi autem. Povaha současného systému, kdy lze nechat auto stát až dvě hodiny v zónách, k tomu přímo vybízí.

„Chceme se v charakteru zón vrátit do devadesátých let, kdy vznikaly. Tehdy skutečně sloužily jen rezidentům,“ řekla starostka. Výjimku by mohly tvořit například podnikatelé, kteří mají na území Prahy 1 provozovnu potřebující zásobování. „Ale pokud tu mají jen kanceláře, tak mohou přijet MHD,“ sdělila.

Na úrovni současného vedení hlavního města se přitom jako jedna z možností úprav zón diskutuje možnost, že by metropole byla jednou velkou zónou, takže Pražané by mohli parkovat všude.

„To by situaci v centru nezlepšilo, naopak. Tento systém možná lze aplikovat v okrajových částech, ale v centru nedává smysl,“ dodala starostka Prahy 1 Terezie Radoměřská.


Autor: Jan Puci

K Ladronce vede lepší cesta

Dnes ve 12:49

Od usedlosti Ladronka k nedávno realizovanému přejezdu pro cyklisty přes Podbělohorskou do ulice Nad Motolskou nemocnicí už dojedou všichni inlinisté a cyklisté po nové cestě.

Praha 14: Průmyslová ulice se bude opravovat

16. června 2024 v 17:05

V termínu od 24. června do 31. srpna se bude opravovat Průmyslová ulice v úseku od ulice U Technoplynu až k Zamenhofově. V termínu od 29. června do 31. srpna bude uzavřen celý jízdní pás ve zmíněném úseku ve směru z Hloubětína do Hostivaře.

Praha 4: Oprava vodovodu omezí dopravu v ulici Zálesí

16. června 2024 v 10:19

Na několik etap je rozložena oprava vodovodního řadu v ulici Zálesí na úrovni křižovatky s ulicí Sulická a dál až k ulici Nad Lesním divadlem. V současné době probíhají přípravné práce, které zatím dopravu příliš neomezily.

České dráhy posílí dopravu na festival Rock for People

11. června 2024 v 09:35

V královéhradeckém Parku 360 se bude od 12. do 16. června konat hudební festival Rock for People. Vzhledem k očekávané vyšší poptávce po cestování České dráhy posílí dopravu do Hradce Králové. Posíleny budou některé rychlíky linky R10 Krakonoš a Hradečan mezi Prahou, Hradcem Králové a Trutnovem a...

Další články
Nahoru