Dnes Pátek - zatazeno 19°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 18°C
Pátek 22. 9. 2023
Svátek má Darina
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Plány Prahy 1 v dopravě: Parkovací zóny jen pro rezidenty, zpoplatněný tranzit
Vjezd do Divadelní ulice z Masarykova nábřeží. Právě zde by podle představ Prahy 1 mohl začínat zpoplatněný úsek. Foto: Juandev / Wikimedia Commons / CC BY 3.0

Plány Prahy 1 v dopravě: Parkovací zóny jen pro rezidenty, zpoplatněný tranzit

Vedení Prahy 1 požaduje, aby v parkovacích zónách mohla stát auta výlučně lidí s trvalým pobytem v městské části. Současný systém umožňuje parkovat po zaplacení příslušného poplatku krátkodobě i „přespolním“. Městská část také chce, aby průjezd centrem byl zpoplatněn. Informovala o tom starostka Terezie Radoměřská (TOP 09).

„Změny v parkovacím systému a zpoplatnění průjezdu první městskou částí jsou provázané, jedno bez druhého nepřinese kýžený efekt,“ uvedla starostka. Podle ní by měl být zpoplatněn na pravém břehu Vltavy průjezd od začátku Divadelní ulice u Národního divadla až po Platnéřskou ulici. Právě to poskytuje řidičům hojně využívanou možnost tranzitu.

Na levém břehu by se mělo podle představ radnice platit za průjezd krátkého úseku Karmelitské ulice mezi ulicemi Tržiště a Hellichova. „Tato zpoplatnění způsobí, že sice bude možné nadále bezplatně vjet do městské části, ale ne jí projíždět. A to je naším cílem,“ podotkla starostka.

Podle ní se skloňuje částka 200 korun za 24hodinové oprávnění. „To už by měla být dostatečná motivace se raději Praze 1 vyhnout a jet třeba tunely,“ uvedla s odkazem na existenci komplexu Blanka, který je součástí Městského okruhu.

Podle Radoměřské dopravní situaci v Praze 1 významným způsobem zhoršují také lidé, kteří tam přijedou třeba za zábavou nebo pracovními povinnostmi autem. Povaha současného systému, kdy lze nechat auto stát až dvě hodiny v zónách, k tomu přímo vybízí.

„Chceme se v charakteru zón vrátit do devadesátých let, kdy vznikaly. Tehdy skutečně sloužily jen rezidentům,“ řekla starostka. Výjimku by mohly tvořit například podnikatelé, kteří mají na území Prahy 1 provozovnu potřebující zásobování. „Ale pokud tu mají jen kanceláře, tak mohou přijet MHD,“ sdělila.

Na úrovni současného vedení hlavního města se přitom jako jedna z možností úprav zón diskutuje možnost, že by metropole byla jednou velkou zónou, takže Pražané by mohli parkovat všude.

„To by situaci v centru nezlepšilo, naopak. Tento systém možná lze aplikovat v okrajových částech, ale v centru nedává smysl,“ dodala starostka Prahy 1 Terezie Radoměřská.


Autor: Jan Puci

Praha 14: Rekonstrukce přechodu u kostela sv. Bartoloměje

16. září 2023 v 09:21

Od pondělí 18. do 26. září bude u kostela sv. Bartoloměje v Praze 14 probíhat komplexní rekonstrukce zvýšeného přechodu, která si vyžádá nezbytné omezení provozu.

Praha 14: Retro jízda linky 141

11. září 2023 v 16:38

Praha 14 zve na komentovanou vyjížďku historickým kloubovým autobusem Ikarus po trase autobusové linky č. 141 kolem sídliště Černý Most.

Praha kompletně obnoví další komunikace v Horních Počernicích

10. září 2023 ve 13:14

Rada hl. m. Prahy první zářijové pondělí odsouhlasila záměr veřejné zakázky na obnovu komunikace Prachovská a navazující části ulic Machovská a Dolská v Horních Počernicích. Součástí prací je i vybudování nové dešťové kanalizace, dále parkovacích stání, zpomalovacích prvků a doplnění veřejného...

Další články
Nahoru