Dnes Úterý - snih 0°C
Zítra Středa - oblacno 2°C
Úterý 26. 1. 2021
Svátek má Zora
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Plánujete letos dovolenou? Novela zákoníku práce přinesla několik změn
Večerní pohoda na pláži. Foto: PP

Plánujete letos dovolenou? Novela zákoníku práce přinesla několik změn

Senát v červnu schválil novelu zákoníku práce, která do této oblasti vnáší řadu změn, z nichž některé jsou již účinné. Jiné to čeká až od 1. ledna 2021, jedná se například o změny v oblasti dovolených.

V současné právní úpravě je stanoveno, že všichni zaměstnanci mají nárok na stejně dlouhou dovolenou, a to bez ohledu na to, v jakých pracovních režimech pracují. Dle ustanovení § 212 zákoníku práce činí rozsah dovolené nejméně 4 týdny v kalendářním roce, 5 týdnů, pokud se jedná o zaměstnance státní správy a 8 týdnů, pokud se jedná o pedagogické a akademické pracovníky.

Novela se v tomto případě snaží o zjednodušení výpočtu dovolené a dosažení rovných podmínek pro všechny zaměstnance, kteří odpracují stejnou pracovní dobu v jakémkoli rozvržení směn.

Novela, která bude účinná od 1. ledna 2021, proto přinese velkou změnu v oblasti dovolené a při výměře dovolené se nebude postupovat dle odpracovaných dnů, ale nově se bude postupovat dle odpracovaných hodin zaměstnance.

Novelou budou stanoveny 3 druhy dovolené, a to dovolená za kalendářní rok, poměrná část dovolené za kalendářní rok a dodatková dovolená. Naopak bude novelou zrušena dovolená za odpracované dny.

A co krácení dovolené zaměstnance za neomluvenou absenci? Do konce roku 2020 bylo možné zkrátit zaměstnanci délku trvání jeho dovolené o jeden až tři dny, a to s ohledem na absenci zaměstnance na pracovišti, která nebyla řádně omluvena např. potvrzením o lékaře. Nyní, díky novele, bude možné zkrátit zaměstnanci dovolenou o skutečný počet zameškaných hodin.

Je faktem, že toto je velkým zmírněním trestu za neomluvenou absenci, avšak neomluvenou absenci může zaměstnavatel potrestat i jiným způsobem. A to za splnění zákonem stanovených podmínek například ukončením pracovního poměru či nevyplacení mzdy s ohledem na skutečnost, že se jedná o porušení elementární povinnosti zaměstnance.

Dovolená za kalendářní rok

Dovolená za kalendářní rok bude zaměstnanci náležet, pokud odpracuje 52 týdnů v kalendářním roce v rozsahu stanovené nebo sjednané týdenní pracovní doby a délka dovolené bude stanovena jako násobek stanovené nebo ujednané týdenní pracovní doby. 

Poměrná část dovolené

Poměrná část dovolené bude zaměstnanci náležet, pokud bude pracovat v rámci nepřetržitého pracovního poměru v období alespoň 4 týdnů v rozsahu stanovené týdenní pracovní doby a délka jeho dovolené bude stanovena jako 1/52 uvedené pracovní doby vynásobené výměrou dovolené u zaměstnavatele.

Dodatková dovolená

Dodatková dovolená je vyjádřena stejně jako předešlé druhy dovolené v hodinách odpovídajících týdenní pracovní době. Na tento druh dovolené budou mít nárok zaměstnanci, kteří pracují při těžbě nerostů pod zemí, zaměstnanci vykonávající obzvlášť obtížné práce a zaměstnanci razící tunely.


Autor: Zuzana Carvová

Přednáška: Pracovní právo

7. ledna 2021 v 06:33

Městská knihovna připravila na 8. února v 17 hodin on-line přednášku o základech pracovního práva zaměřenou na nejdůležitější práva a povinnosti zaměstnance a zaměstnavatele.

Šikanovaným seniorům v pobytových zařízeních by měla pomoci novela zákona o sociálních službách

3. prosince 2020 ve 21:48

Ponižování, nadávky, výsměch… i tak vypadá šikana seniorů v pobytových zařízeních, kterou musí někteří z nich trpět. Pomoci by jim měla novela zákona o sociálních službách z pera Ministerstva práce a sociálních věcí, její předložení je ale v nedohlednu.  

Bezplatná právní poradna v Praze 9 je zrušena i v prosinci

30. listopadu 2020 v 11:51

Právní poradna, kterou poskytuje devátá městská část zdarma, je vzhledem ke karanténním opatřením zrušena i v prosinci.

Jaké jsou povinnosti podnikatelů po založení s.r.o.?

7. listopadu 2020 v 16:42

Založili jste právě společnost s ručením omezeným a nevíte si rady, jak dál? V našem článku najdete návod na to, jak po zápisu společnosti do obchodního rejstříku postupovat a jakým povinnostem se nevyhnete.

Praha 15 přerušila poskytování právních konzultací

19. října 2020 v 07:08

S ohledem na stávající epidemiologický stav je poskytování právních konzultací v právní poradně na ÚMČ Praha 15, ve dnech úterý a čtvrtek přerušeno do 2. listopadu 2020.

Umístění sídla v bytě: Výhoda či komplikace?

10. října 2020 ve 20:37

Co je sídlo společnosti? Definici sídla, jako takového, v právních předpisech příliš nenalezneme, avšak mnoho předpisů se problematikou sídla zabývá. Zmínky o něm nalezneme například v občanském zákoníku, zákoně o obchodních korporacích či živnostenském...

Praha 13: Právní poradna zdarma

10. října 2020 v 07:45

Rady v oblastech rodinného a pracovního práva, náhrady škody, ve spotřebitelských záležitostech, v otázkách nájmu a podnájmu, dluhů, migrace, v problematice menšin i v trestně právní oblasti dostanou zdarma obyvatelé Prahy 13.

Právní poradna pro seniory a matky samoživitelky

18. září 2020 v 07:08

Senioři a matky samoživitelky Prahy 15 se mohou obrátit na právní poradnu, která je k dispozici na radnici každou středu od 9 hodin.

Další články
Nahoru