Dnes Pátek - zatazeno 6°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 7°C
Pátek 16. 4. 2021
Svátek má Irena
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Plánujete letos dovolenou? Novela zákoníku práce přinesla několik změn
Večerní pohoda na pláži. Foto: PP

Plánujete letos dovolenou? Novela zákoníku práce přinesla několik změn

Senát v červnu schválil novelu zákoníku práce, která do této oblasti vnáší řadu změn, z nichž některé jsou již účinné. Jiné to čeká až od 1. ledna 2021, jedná se například o změny v oblasti dovolených.

V současné právní úpravě je stanoveno, že všichni zaměstnanci mají nárok na stejně dlouhou dovolenou, a to bez ohledu na to, v jakých pracovních režimech pracují. Dle ustanovení § 212 zákoníku práce činí rozsah dovolené nejméně 4 týdny v kalendářním roce, 5 týdnů, pokud se jedná o zaměstnance státní správy a 8 týdnů, pokud se jedná o pedagogické a akademické pracovníky.

Novela se v tomto případě snaží o zjednodušení výpočtu dovolené a dosažení rovných podmínek pro všechny zaměstnance, kteří odpracují stejnou pracovní dobu v jakémkoli rozvržení směn.

Novela, která bude účinná od 1. ledna 2021, proto přinese velkou změnu v oblasti dovolené a při výměře dovolené se nebude postupovat dle odpracovaných dnů, ale nově se bude postupovat dle odpracovaných hodin zaměstnance.

Novelou budou stanoveny 3 druhy dovolené, a to dovolená za kalendářní rok, poměrná část dovolené za kalendářní rok a dodatková dovolená. Naopak bude novelou zrušena dovolená za odpracované dny.

A co krácení dovolené zaměstnance za neomluvenou absenci? Do konce roku 2020 bylo možné zkrátit zaměstnanci délku trvání jeho dovolené o jeden až tři dny, a to s ohledem na absenci zaměstnance na pracovišti, která nebyla řádně omluvena např. potvrzením o lékaře. Nyní, díky novele, bude možné zkrátit zaměstnanci dovolenou o skutečný počet zameškaných hodin.

Je faktem, že toto je velkým zmírněním trestu za neomluvenou absenci, avšak neomluvenou absenci může zaměstnavatel potrestat i jiným způsobem. A to za splnění zákonem stanovených podmínek například ukončením pracovního poměru či nevyplacení mzdy s ohledem na skutečnost, že se jedná o porušení elementární povinnosti zaměstnance.

Dovolená za kalendářní rok

Dovolená za kalendářní rok bude zaměstnanci náležet, pokud odpracuje 52 týdnů v kalendářním roce v rozsahu stanovené nebo sjednané týdenní pracovní doby a délka dovolené bude stanovena jako násobek stanovené nebo ujednané týdenní pracovní doby. 

Poměrná část dovolené

Poměrná část dovolené bude zaměstnanci náležet, pokud bude pracovat v rámci nepřetržitého pracovního poměru v období alespoň 4 týdnů v rozsahu stanovené týdenní pracovní doby a délka jeho dovolené bude stanovena jako 1/52 uvedené pracovní doby vynásobené výměrou dovolené u zaměstnavatele.

Dodatková dovolená

Dodatková dovolená je vyjádřena stejně jako předešlé druhy dovolené v hodinách odpovídajících týdenní pracovní době. Na tento druh dovolené budou mít nárok zaměstnanci, kteří pracují při těžbě nerostů pod zemí, zaměstnanci vykonávající obzvlášť obtížné práce a zaměstnanci razící tunely.


Autor: Zuzana Carvová

První pražské zkušenosti s prosazováním nových zákonných pravidel pro online platformy zprostředkující krátkodobé ubytovací služby

16. února 2021 v 10:52

V loňském roce Parlament přijal novelu zákona, který stanoví povinnosti online platformám, které zprostředkují ubytovací služby. Na základě tohoto zákona živnostenské odbory pražských městských částí zaslaly výzvy platformám jako např. Airbnb, Booking.com apod., aby sdělily informace o uzavřených...

innogy řeší týdně desítky stížností na energošmejdy

26. ledna 2021 ve 21:11

Přes padesát stížností týdně na jednání energošmejdů řeší v době epidemie koronaviru zaměstnanci skupiny innogy v České republice. Na denním pořádku jsou velmi často úplně beznadějné případy seniorů, kterým hrozí mnohatisícové sankce. innogy varuje před negativním fenoménem posledních měsíců,...

Přednáška: Pracovní právo

7. ledna 2021 v 06:33

Městská knihovna připravila na 8. února v 17 hodin on-line přednášku o základech pracovního práva zaměřenou na nejdůležitější práva a povinnosti zaměstnance a zaměstnavatele.

Šikanovaným seniorům v pobytových zařízeních by měla pomoci novela zákona o sociálních službách

3. prosince 2020 ve 21:48

Ponižování, nadávky, výsměch… i tak vypadá šikana seniorů v pobytových zařízeních, kterou musí někteří z nich trpět. Pomoci by jim měla novela zákona o sociálních službách z pera Ministerstva práce a sociálních věcí, její předložení je ale v nedohlednu.  

Bezplatná právní poradna v Praze 9 je zrušena i v prosinci

30. listopadu 2020 v 11:51

Právní poradna, kterou poskytuje devátá městská část zdarma, je vzhledem ke karanténním opatřením zrušena i v prosinci.

Další články
Nahoru