Dnes Pátek - oblacno 19°C
Zítra Sobota - zatazeno 17°C
Pátek 17. 9. 2021
Svátek má Naděžda
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Plánujete letos dovolenou? Novela zákoníku práce přinesla několik změn
Večerní pohoda na pláži. Foto: PP

Plánujete letos dovolenou? Novela zákoníku práce přinesla několik změn

Senát v červnu schválil novelu zákoníku práce, která do této oblasti vnáší řadu změn, z nichž některé jsou již účinné. Jiné to čeká až od 1. ledna 2021, jedná se například o změny v oblasti dovolených.

V současné právní úpravě je stanoveno, že všichni zaměstnanci mají nárok na stejně dlouhou dovolenou, a to bez ohledu na to, v jakých pracovních režimech pracují. Dle ustanovení § 212 zákoníku práce činí rozsah dovolené nejméně 4 týdny v kalendářním roce, 5 týdnů, pokud se jedná o zaměstnance státní správy a 8 týdnů, pokud se jedná o pedagogické a akademické pracovníky.

Novela se v tomto případě snaží o zjednodušení výpočtu dovolené a dosažení rovných podmínek pro všechny zaměstnance, kteří odpracují stejnou pracovní dobu v jakémkoli rozvržení směn.

Novela, která bude účinná od 1. ledna 2021, proto přinese velkou změnu v oblasti dovolené a při výměře dovolené se nebude postupovat dle odpracovaných dnů, ale nově se bude postupovat dle odpracovaných hodin zaměstnance.

Novelou budou stanoveny 3 druhy dovolené, a to dovolená za kalendářní rok, poměrná část dovolené za kalendářní rok a dodatková dovolená. Naopak bude novelou zrušena dovolená za odpracované dny.

A co krácení dovolené zaměstnance za neomluvenou absenci? Do konce roku 2020 bylo možné zkrátit zaměstnanci délku trvání jeho dovolené o jeden až tři dny, a to s ohledem na absenci zaměstnance na pracovišti, která nebyla řádně omluvena např. potvrzením o lékaře. Nyní, díky novele, bude možné zkrátit zaměstnanci dovolenou o skutečný počet zameškaných hodin.

Je faktem, že toto je velkým zmírněním trestu za neomluvenou absenci, avšak neomluvenou absenci může zaměstnavatel potrestat i jiným způsobem. A to za splnění zákonem stanovených podmínek například ukončením pracovního poměru či nevyplacení mzdy s ohledem na skutečnost, že se jedná o porušení elementární povinnosti zaměstnance.

Dovolená za kalendářní rok

Dovolená za kalendářní rok bude zaměstnanci náležet, pokud odpracuje 52 týdnů v kalendářním roce v rozsahu stanovené nebo sjednané týdenní pracovní doby a délka dovolené bude stanovena jako násobek stanovené nebo ujednané týdenní pracovní doby. 

Poměrná část dovolené

Poměrná část dovolené bude zaměstnanci náležet, pokud bude pracovat v rámci nepřetržitého pracovního poměru v období alespoň 4 týdnů v rozsahu stanovené týdenní pracovní doby a délka jeho dovolené bude stanovena jako 1/52 uvedené pracovní doby vynásobené výměrou dovolené u zaměstnavatele.

Dodatková dovolená

Dodatková dovolená je vyjádřena stejně jako předešlé druhy dovolené v hodinách odpovídajících týdenní pracovní době. Na tento druh dovolené budou mít nárok zaměstnanci, kteří pracují při těžbě nerostů pod zemí, zaměstnanci vykonávající obzvlášť obtížné práce a zaměstnanci razící tunely.


Autor: Zuzana Carvová

Studenti a prázdninové brigády nebo podnikání: Jaké povinnosti vůči ČSSZ mají?

3. července 2021 v 15:10

Ať už jste student střední, nebo vysoké školy, pravděpodobně si před prázdninami pokládáte otázku, jak to je s brigádami či podnikáním v průběhu vašich studií nebo po jejich ukončení. Na následujících řádcích rozebíráme nejběžnější situace, s nimiž se jako student v průběhu prázdnin můžete...

Praha 11: Právní poradna zdarma je v provozu i v létě

3. července 2021 v 10:06

Právní poradna pro občany jedenácté městské části je zdarma v provozu i v létě. Poradnu v prostorách Úřadu městské části Praha 11 provozuje společnost Iuridicum Remedium.

Proč si dát pozor na ukončení pracovního poměru dohodou

10. června 2021 v 07:00

Mnoho lidí dnes prožívá nejistotu a bojí se ztráty zaměstnání. Firmy jsou zasaženy opatřeními proti šíření koronaviru a ztrácejí ekonomickou svěžest a sílu. Nad mnohými zaměstnanci se pak vznáší riziko výpovědi. Na co si dát pozor z pozice zaměstnance?

Díky schválené novele notářského řádu bude založení společnosti rychlejší a levnější

7. června 2021 v 11:07

Sněmovna v pátek ve třetím čtení schválila novelu notářského řádu z pera poslankyně Moniky Červíčkové. Novela přichází s rozsáhlou digitalizací procesu zakládání a změn obchodních společností. Už od září tak bude možné založit si společnost on-line, a to za pouhou hodinu a levněji než dnes....

Na co má zaměstnanec právo?

3. června 2021 v 08:17

V posledních měsících dochází v určitých oborech ke zhoršení ekonomické situace, která může mít za následek rušení pracovních míst. Zároveň ještě stále mnozí zaměstnanci nevědí, jak se v některých situacích zachovat. Jaká specifika se v oblasti pracovněprávních vztahů objevují a na co má vlastně...

Bezplatná Poradna při finanční tísni v Praze 4 pomáhá

27. května 2021 v 09:17

Praha 4 podporuje činnost bezplatné Poradny při finanční tísni. Ta radí lidem, jak se vypořádat s dluhy i s exekucemi, a zpracovává také návrhy na oddlužení. Mnoho dotazů směřuje i na insolvence, rodinný rozpočet a konkrétní smlouvy. Poradci pracují s klienty na jejich rozpočtech a ladí jejich...

Právní poradna Prahy 15

15. května 2021 v 16:10

Právní poradna pro veřejnost, poskytující své služby v budově Úřadu městské části Praha 15, bude od 1. června 2021 k dispozici nově pouze ve středu, v prodloužené době, a to od 9 do 14:30 hodin.

Další články
Nahoru