Dnes Neděle - polojasno 15°C
Zítra Pondělí - prehanky-dest 17°C
Neděle 29. 5. 2022
Svátek má Maxmilián a Maxim
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Chystaná škola v Holešovicích se bude jmenovat po básníkovi Vodňanském
Lokalita, ve které vznikne nová škola. Foto: P7

Chystaná škola v Holešovicích se bude jmenovat po básníkovi Vodňanském

Základní školu, kterou radnice Prahy 7 plánuje vybudovat v holešovické ulici Jankovcova, pojmenuje po nedávno zesnulém spisovateli, básníkovi, písničkáři a divadelníkovi Janu Vodňanském.

Škola by měla pojmout až 540 dětí, její podobu určí připravovaná architektonická soutěž. Se zahájením výstavby radnice počítá zhruba do dvou let. 

S cílem prosadit pojmenování ulice, náměstí či jiného prostoru v Holešovicích po Vodňanském přišel v minulosti Petr Frischmann, který za tím účelem zorganizoval petici. 

„S Janem Vodňanským nás pojilo dlouholeté přátelství a hudební spolupráce. Byl jedinečný svou tvorbou, chytrým humorem, smyslem pro vystižení ducha doby a inteligentní provokaci. Jsem přesvědčen, že si zaslouží, aby jeho jméno zůstalo navždy spojeno s Holešovicemi, které měl tak rád. Spolu s hudebním skladatelem Petrem Skoumalem byl také tvůrcem písně Na předměstí, kterou nejen občané Holešovic právem považují za svoji hymnu,“ řekl Frischmann.

Podle starosty Prahy 7 Jana Čižinského je radnice ohledně pojmenování školy v kontaktu s rodinou mělce, který zemřel letos v březnu ve věku nedožitých osmdesáti let.   

„Nápad na pojmenování základní školy se rodině Jana Vodňanského moc líbil. Těší se, že by do této školy mohl nakonec chodit i nejmladší vnuk pana Vodňanského,“ sdělil radní Jiří Knitl, který s rodinou osobně jednal. 

V roce 2017 obdržel Jan Vodňanský cenu za celoživotní přínos sedmé městské části. Novou základní školu, která ponese jeho jméno, Praha 7 vybuduje při ulici Jankovcova v místech, kde bývala ulice Přadelní.

Vodňanský se narodil 19. června 1941. Ve dvojici s hudebníkem a skladatelem Petrem Skoumalem bavil publikum od roku 1963 až do začátku 80. let, kdy se dvojice rozpadla těsně předtím, než úřady stihly vydat úplný zákaz jejich společného vystupování.

Populární byl zejména jejich celovečerní program v Činoherním klubu S úsměvem idiota. K nejslavnějším písním dvojice patří Jak mi dupou králíci, Mauglí, Maršálové, Ukolébavka pro hysterku, Markýz de Sade, Horké letní odpoledne nebo Králíci pokusný.


Autor: red

Slovenská prezidenta Čaputová uctila památku parašutistů z operace Anthropoid

27. května 2022 v 18:16

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová zahájila dnes svou návštěvu Prahy v Resslově ulici uctěním památky československých parašutistů Jozefa Gabčíka a Jana Kubiše, kteří před 80 lety uskutečnili atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Prezidenta Miloše Zemana při...

Prezidentka Zuzana Čaputová navštíví v pátek Prahu 3

25. května 2022 v 09:44

Prezidentka Slovenské republiky přijala pozvání starosty Prahy 3 Jiřího Ptáčka, aby 27. května společně uctili hrdiny z Čech a Slovenska, kteří se před 80 lety podíleli na operaci Anthropoid a atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Třetí městská část při této...

Další články
Nahoru