Dnes Čtvrtek - obcasny-dest 12°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 16°C
Čtvrtek 13. 5. 2021
Svátek má Servác
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Chystaná škola v Holešovicích se bude jmenovat po básníkovi Vodňanském
Lokalita, ve které vznikne nová škola. Foto: P7

Chystaná škola v Holešovicích se bude jmenovat po básníkovi Vodňanském

Základní školu, kterou radnice Prahy 7 plánuje vybudovat v holešovické ulici Jankovcova, pojmenuje po nedávno zesnulém spisovateli, básníkovi, písničkáři a divadelníkovi Janu Vodňanském.

Škola by měla pojmout až 540 dětí, její podobu určí připravovaná architektonická soutěž. Se zahájením výstavby radnice počítá zhruba do dvou let. 

S cílem prosadit pojmenování ulice, náměstí či jiného prostoru v Holešovicích po Vodňanském přišel v minulosti Petr Frischmann, který za tím účelem zorganizoval petici. 

„S Janem Vodňanským nás pojilo dlouholeté přátelství a hudební spolupráce. Byl jedinečný svou tvorbou, chytrým humorem, smyslem pro vystižení ducha doby a inteligentní provokaci. Jsem přesvědčen, že si zaslouží, aby jeho jméno zůstalo navždy spojeno s Holešovicemi, které měl tak rád. Spolu s hudebním skladatelem Petrem Skoumalem byl také tvůrcem písně Na předměstí, kterou nejen občané Holešovic právem považují za svoji hymnu,“ řekl Frischmann.

Podle starosty Prahy 7 Jana Čižinského je radnice ohledně pojmenování školy v kontaktu s rodinou mělce, který zemřel letos v březnu ve věku nedožitých osmdesáti let.   

„Nápad na pojmenování základní školy se rodině Jana Vodňanského moc líbil. Těší se, že by do této školy mohl nakonec chodit i nejmladší vnuk pana Vodňanského,“ sdělil radní Jiří Knitl, který s rodinou osobně jednal. 

V roce 2017 obdržel Jan Vodňanský cenu za celoživotní přínos sedmé městské části. Novou základní školu, která ponese jeho jméno, Praha 7 vybuduje při ulici Jankovcova v místech, kde bývala ulice Přadelní.

Vodňanský se narodil 19. června 1941. Ve dvojici s hudebníkem a skladatelem Petrem Skoumalem bavil publikum od roku 1963 až do začátku 80. let, kdy se dvojice rozpadla těsně předtím, než úřady stihly vydat úplný zákaz jejich společného vystupování.

Populární byl zejména jejich celovečerní program v Činoherním klubu S úsměvem idiota. K nejslavnějším písním dvojice patří Jak mi dupou králíci, Mauglí, Maršálové, Ukolébavka pro hysterku, Markýz de Sade, Horké letní odpoledne nebo Králíci pokusný.


Praha 4 zná výsledky ankety k možnostem revitalizace Tyršova vrchu a Bohdalce

Včera v 16:55

Anketa, které se zúčastnilo 344 respondentů ukázala, že oba vrchy slouží především jako místo procházek, venčení psů a kondičního běhu obyvatel okolí. Většina respondentů žije v blízkém okolí, žádný respondent nebydlí mimo Prahu 4 nebo Prahu 10.

S online mítinky počítá radnice Prahy 5 i do budoucna

Včera ve 12:33

Během březnového lockdownu uspořádala radnice Prahy 5 hned čtyři distanční setkání s občany. Překvapila nejen účast, ale také věcnost a celková úroveň jednání.

Praha 5 se podílí na konferenci u příležitosti oslav Dne Evropy

9. května 2021 v 07:36

On-line konference Myšlenka Evropy a země české při příležitosti oslav Dne Evropy – Schumanova dne se koná ve středu 12. května od 17 hodin.

Další články
Nahoru