dnes
Neděle - jasno
14°C
zítra
Pondělí - obcasny-dest
15°C
pozítří
Úterý - obcasny-dest
12°C
Plán úprav Václavského náměstí je pěkný, snad se začne pracovat na jaře, věří starosta Prahy 1
Takto by měla vypadat spodní část Václavského náměstí po úpravách. Pohled od Vodičkovy ulice. Vizualizace: archiv P1

Plán úprav Václavského náměstí je pěkný, snad se začne pracovat na jaře, věří starosta Prahy 1

Starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký (TOP 09) si s Pražský patriotem povídal nejen o aktuálním posunu v projektu úprav Václavského náměstí, ale také o opravách škol, sportování a blížících se volbách. 

Praha 1 vydala územní rozhodnutí pro úpravu spodní části Václavského náměstí. Jak to hodnotíte a jedná se skutečně o posun v přípravě realizace projektu?
Vydání územního rozhodnutí je posledním důležitým krokem před vlastním vydáním stavebního povolení a zahájením stavby. Celou anabázi ohledně termínu zahájení revitalizace hodnotím jako velmi namáhavou; v minulosti už jsem byl několikrát přesvědčen, že projekt vstupuje do praktické fáze – a ejhle, někdo se kriticky vyjádřil a celý proces schvalování opět ustrnul na mrtvém bodě. Doufám, že vlastní zahájení stavebních prací by mohlo začít již na jaře příštího roku, pokud se ještě neobjeví nějaká nepředvídaná komplikace.

Jste spokojen s navrhovanou podobu úprav spodní části náměstí?
Ano, je to pěkně navrženo a velmi se mi to líbí. Pro Václavské náměstí a jeho prostředí je důležité vysazení dalších dvou řad vzrostlých stromů. Platanů, které byly navrženy odborníky jako stromy do tohoto místa vhodné a odolné. Jistě dodají tomuto, pro všechny tak historicky významnému místu novou příjemnější atmosféru.

Jsou nějak zajištěny parkovací místa pro rezidenty této oblasti?
Vždy jsem říkal, že se neobejdeme bez podzemních garáží. To platí již dnes a jistě to bude i v budoucnosti, o které rozhodujeme dnes svými rozhodnutími. Garáže vzniknou návazně v podzemí pod nyní probíhajícím projektem Savarin.  

vaclavske-namesti-celkovy-pohled

Kdy se Pražané a návštěvníci metropole dočkají úprav horní části?
Přesný termín nejsem schopen určit, je to následná etapa projektu. Uvědomme si, že v příštím roce by měla začít revitalizace spodní části, což je nyní aktuální priorita, které se vše musí podřídit.
  

Do Vaší gesce patří i opravy majetku. Jaké opravy školních a dalších zařízení Praha 1 během letních prázdnin provedla?
Standardně proběhly veškeré nezbytné opravy, což je během letních prázdnin v naší městské části již tradicí. Letošek nebyl výjimkou. Prokoukla například ZŠ Brána jazyků na Uhelném trhu, opravy se dočkalo i hřiště v Masné ulici atd.

Nedávno jste se aktivně zúčastnil pražského běžeckého závodu  Birell Grand Prix. V jakém čase jste zdolal desetikilometrovou trať, a jste s výsledkem spokojen?
Jako místostarosta Sokola rozhodně ctím odkaz Miroslava Tyrše o důležitosti spojení ducha a těla. Proto si kondici pravidelně udržuji všemi druhy sportování a tělesného cvičení. Plaváním, běháním, lyžováním i míčovými sporty. Během léta jsem se také zúčastnil několika tenisových turnajů s celkem dobrými výsledky. Díky tomu se mi podařilo i trochu zhubnout a 10 kilkomtrů jsem letos uběhl v lepším čase než v posledních dvou letech. Pokusím se najít čas a tento trend udržet.

lomecky_1-nahled Událostí podzimu budou říjnové volby. TOP 09 je považuje za extrémně důležité a má ambici je v Praze vyhrát. Chystáte se, byť do Poslanecké sněmovny nekandidujete, nějak do kampaně zapojit a straně pomoci?
Byť já osobně nikam nekandiduji, je samozřejmé, že všichni členové TOP 09 v kampani pomáhají podle svých časových možností. Ani já nejsem výjimkou, a jak to jde, jsem svým kolegům k dispozici.


TOP 09 v Praze 10 poskytla volební plochy kampani Díky mami, díky tati

Včera v 08:08

TOP 09 v Praze 10 se rozhodla, že plochy, které si pronajala před komunálními volbami, přenechá Klubu K2. Na billboardech i světelných poutačích u metra tak bude k vidění kampaň „Díky mami, díky tati“.

Operní diva, překladatel Shakespeara a dětský hematolog se sešli v projektu Kořeny osobností

Včera v 07:02

Operní pěvkyně a herečka Soňa Červená, profesor anglické literatury a překladatel Martin Hilský a zakladatel československé dětské hematologie prof. MUDr. Otto Hrodek, DrSc., rozšířili řady významných Čechů zapojených do projektu Kořeny osobností, který spojuje přední české a světové osobnosti se...

Děti se zúčastnily rozloučení Radka Štěpánka s kariérou. Osm z nich si s ním zahrálo

19. října 2018 v 19:26

Jedna z největších legend českého tenisu, Radek Štěpánek, se 18. října rozloučil s aktivní tenisovou kariérou při velkolepé akci v pražské O2 aréně. Hlavní město tuto akci podpořilo a umožnilo navíc sto čtyřiceti dětem ze škol a dětského domova zřizovaných Prahou se jí zúčastnit. Osm z nich, právě...

Praha podpořila vojenskou přehlídku k 100. výročí vzniku ČSR

19. října 2018 v 07:57

Jedním z vrcholů oslav 100. výročí vzniku samostatného československého státu bude slavnostní vojenská přehlídka. Uskuteční se v neděli 28. října na Evropské třídě a podpoří ji rovněž hlavní město Praha. A to nejen účastí jeho bezpečnostních a záchranných složek, ale i finančním zajištěním...

Na náměstí Jiřího z Poděbrad zavoní husí pečínka již poosmé

18. října 2018 v 09:31

Osmý ročník Svatomartinských slavností na náměstí Jiřího z Poděbrad láká 11. listopadu na dozlatova propečenou husu s knedlíky a se zelím a na mladé svatomartinské víno. Stánky budou otevřeny již od 10 hodin a celou akci bude doprovázet kulturní program pro děti...

Další články
Nahoru