dnes
Středa - zatazeno
28°C
zítra
Čtvrtek - prehanky-dest
28°C
pozítří
Pátek - prehanky-dest
24°C
Plán úprav Václavského náměstí je pěkný, snad se začne pracovat na jaře, věří starosta Prahy 1
Takto by měla vypadat spodní část Václavského náměstí po úpravách. Pohled od Vodičkovy ulice. Vizualizace: archiv P1

Plán úprav Václavského náměstí je pěkný, snad se začne pracovat na jaře, věří starosta Prahy 1

Starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký (TOP 09) si s Pražský patriotem povídal nejen o aktuálním posunu v projektu úprav Václavského náměstí, ale také o opravách škol, sportování a blížících se volbách. 

Praha 1 vydala územní rozhodnutí pro úpravu spodní části Václavského náměstí. Jak to hodnotíte a jedná se skutečně o posun v přípravě realizace projektu?
Vydání územního rozhodnutí je posledním důležitým krokem před vlastním vydáním stavebního povolení a zahájením stavby. Celou anabázi ohledně termínu zahájení revitalizace hodnotím jako velmi namáhavou; v minulosti už jsem byl několikrát přesvědčen, že projekt vstupuje do praktické fáze – a ejhle, někdo se kriticky vyjádřil a celý proces schvalování opět ustrnul na mrtvém bodě. Doufám, že vlastní zahájení stavebních prací by mohlo začít již na jaře příštího roku, pokud se ještě neobjeví nějaká nepředvídaná komplikace.

Jste spokojen s navrhovanou podobu úprav spodní části náměstí?
Ano, je to pěkně navrženo a velmi se mi to líbí. Pro Václavské náměstí a jeho prostředí je důležité vysazení dalších dvou řad vzrostlých stromů. Platanů, které byly navrženy odborníky jako stromy do tohoto místa vhodné a odolné. Jistě dodají tomuto, pro všechny tak historicky významnému místu novou příjemnější atmosféru.

Jsou nějak zajištěny parkovací místa pro rezidenty této oblasti?
Vždy jsem říkal, že se neobejdeme bez podzemních garáží. To platí již dnes a jistě to bude i v budoucnosti, o které rozhodujeme dnes svými rozhodnutími. Garáže vzniknou návazně v podzemí pod nyní probíhajícím projektem Savarin.  

vaclavske-namesti-celkovy-pohled

Kdy se Pražané a návštěvníci metropole dočkají úprav horní části?
Přesný termín nejsem schopen určit, je to následná etapa projektu. Uvědomme si, že v příštím roce by měla začít revitalizace spodní části, což je nyní aktuální priorita, které se vše musí podřídit.
  

Do Vaší gesce patří i opravy majetku. Jaké opravy školních a dalších zařízení Praha 1 během letních prázdnin provedla?
Standardně proběhly veškeré nezbytné opravy, což je během letních prázdnin v naší městské části již tradicí. Letošek nebyl výjimkou. Prokoukla například ZŠ Brána jazyků na Uhelném trhu, opravy se dočkalo i hřiště v Masné ulici atd.

Nedávno jste se aktivně zúčastnil pražského běžeckého závodu  Birell Grand Prix. V jakém čase jste zdolal desetikilometrovou trať, a jste s výsledkem spokojen?
Jako místostarosta Sokola rozhodně ctím odkaz Miroslava Tyrše o důležitosti spojení ducha a těla. Proto si kondici pravidelně udržuji všemi druhy sportování a tělesného cvičení. Plaváním, běháním, lyžováním i míčovými sporty. Během léta jsem se také zúčastnil několika tenisových turnajů s celkem dobrými výsledky. Díky tomu se mi podařilo i trochu zhubnout a 10 kilkomtrů jsem letos uběhl v lepším čase než v posledních dvou letech. Pokusím se najít čas a tento trend udržet.

lomecky_1-nahled Událostí podzimu budou říjnové volby. TOP 09 je považuje za extrémně důležité a má ambici je v Praze vyhrát. Chystáte se, byť do Poslanecké sněmovny nekandidujete, nějak do kampaně zapojit a straně pomoci?
Byť já osobně nikam nekandiduji, je samozřejmé, že všichni členové TOP 09 v kampani pomáhají podle svých časových možností. Ani já nejsem výjimkou, a jak to jde, jsem svým kolegům k dispozici.


Praha 7 začne nakupovat energie z obnovitelných zdrojů

Včera v 11:33

V návaznosti na vyhlášení stavu klimatické nouze schválili včera zastupitelé Prahy 7 záměr uplatnit u nákupu energií záruky původu z obnovitelných zdrojů. Sedmá městská část nakupuje od roku 2016 plyn a elektřinu za výhodnější ceny v aukcích na komoditní burze.

O budoucnosti evropské sociální politiky debatovali politici a odborníci v Evropském domě v Praze

Včera v 10:54

Pokračující stárnutí evropské populace, rostoucí digitalizace a vznik nových forem práce – to byly jedny z trendů, o kterých se včera v Praze hovořilo na debatě s názvem Sociální rozměr Evropy. Tu pořádala Evropská síť proti chudobě a sociálnímu vyloučení v ČR. Debata měla za cíl představit...

Pokračuje výstavba sportovního hřiště v Praze 2. Kácet se musí kvůli bezpečnosti, zní z radnice

17. června 2019 ve 21:40

Na rohu ulic Na Smetance a Italská od loňského roku vzniká moderní multifunkční sportoviště, které budou navštěvovat stovky žáků z nedaleké ZŠ a MŠ Na Smetance, ale i děti z dalších škol či z Domu dětí a mládeže Praha 2. Postupně jej začnou využívat i děti z ostatních základních a mateřských škol...

Nadace Pražské děti předá šek na 1,1 milionu korun pro kliniku dětské hematologie a onkologie

17. června 2019 v 18:01

Ve čtvrtek 20. června dopoledne předá Nadace Pražské děti (předseda správní rady a 1. místostarosta Prahy 1 Petr Hejma a další členové správní rady) šek na 1,1 milionu korun, a to přednostovi Kliniky dětské hematologie a onkologie 2. LF UK a FN Motol Janu Starému. Předání se uskuteční na klinice...

Další články
Nahoru