Dnes Pondělí - zatazeno 4°C
Zítra Úterý - zatazeno 5°C
Pondělí 8. 3. 2021
Svátek má Gabriela
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Plán, který ovlivní rozvoj Prahy na desetiletí, má 30 000 připomínek. Vypořádat se s nimi chce město do jara
Výhled z Dívčích hradů. Ilustrační foto: archiv

Plán, který ovlivní rozvoj Prahy na desetiletí, má 30 000 připomínek. Vypořádat se s nimi chce město do jara

Jaký je dosavadní průběh a aktuální stav v projednávání Metropolitního plánu, klíčového dokumentu, který ovlivní podobu a rozvoj hlavního města na desetiletí? Zpracovatel plánu, Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy, představil návrh plánu loni na jaře. Od odevzdání a zahájení postupného představení městským částem a odborné i laické veřejnosti tak nyní uplynul rok.

Plán byl nějaký čas vystaven v Centru architektury a městského plánování, byly pořádány workshopy a přednášky, na kterých byly vysvětlovány jednotlivosti konkrétních lokalit, které občany zajímají.

Celkem je k Metropolitnímu plánu evidováno 14 475 jedinečných připomínek a dále téměř 30 000 věcně shodných, duplicitních připomínek. Celkem se vyjádřilo 4120 připomínkujících subjektů, z toho 14 orgánů státní správy a skoro všechny pražské městské části.

Nyní jsou připomínky zatřiďovány dle tématu i dle lokalizace, takzvanému územního průmětu. K minulému připravovanému územnímu plánu, jehož pořizování bylo zastaveno, takzvanému Konceptu 09, přišlo přibližně 18 000 připomínek.

V současné chvíli již dochází k vypořádávání jednotlivých připomínek. Jako první je na řadě vypořádání se se stanovisky dotčených orgánů státní správy, na podzim se předpokládá zahájení vypořádávání připomínek městských částí a veřejnosti, hotovo by mělo být v průběhu jara 2020.

Poté bude následovat zapracování závěrů do dokumentace Metropolitního plánu a druhé kolo projednávání, takzvané veřejné projednání.

Praha měla mít nový plán do roku 2020, tento termín ale nestihne. Sněmovna proto prodloužila v rámci zmíněné novely stavebního zákona platnost současných plánů do roku 2022. Prodloužení není jen kvůli Praze, ve stejné situaci je celá řada českých měst.

Metropolitní plán je klíčovým dokumentem, který určuje, kde se ve městě smí stavět a v jakém rozsahu. Současný platí od roku 1999. Metropolitní plán má kromě výškové regulace také zastavit rozšiřování Prahy na volné pozemky v jejím okolí. Městským částem má také dávat možnost území dále regulovat vytvářením „malých" plánů s konkrétnějšími omezeními.


K evropským městům řešícím krátkodobé ubytování v bytech se připojila Praha 1

Včera ve 20:44

Od března letošního roku má Praha 1 svého zástupce ve skupině 22 regionů a měst, která připomínkuje problematiku krátkodobých ubytovacích služeb na poli EU a nazývá se Aliance evropských měst pro řešení krátkodobých ubytovacích služeb. První městskou část zastupuje právník Jan Eisenreich, člen...

Praha 5: Online setkání k projektu Strategie rozvoje 2030+

6. března 2021 v 09:18

Strategie rozvoje 2030+ vstupuje do další části. Po analytické části, která mapovala život na Pětce, dokončuje radnice část návrhovou.

Pražská plynárenská nabízí v době pandemie mobilní kancelář

3. března 2021 v 19:37

I když zákazníci Pražské plynárenské mohou veškeré záležitosti spojené s dodávkou energií řešit online a společnost toto řešení doporučuje, myslí i na ty, pro které je tato forma komunikace obtížně využitelná nebo složitá. Po dobu, kdy budou z důvodu pandemie covid uzavřeny obchodní kanceláře...

Lepší komunikace s neslyšícími na radnici Prahy 2

3. března 2021 v 10:46

U příležitosti Mezinárodního dne sluchu, který se letos slaví již 15. rokem, vylepší Praha 2 ve spolupráci se společností Transkript Online komunikaci s neslyšícími.

Další články
Nahoru