dnes
Pátek - prehanky-snih
6°C
zítra
Sobota - snih
9°C
pozítří
Neděle - zatazeno
10°C
Plán, který ovlivní rozvoj Prahy na desetiletí, má 30 000 připomínek. Vypořádat se s nimi chce město do jara
Výhled z Dívčích hradů. Ilustrační foto: archiv

Plán, který ovlivní rozvoj Prahy na desetiletí, má 30 000 připomínek. Vypořádat se s nimi chce město do jara

Jaký je dosavadní průběh a aktuální stav v projednávání Metropolitního plánu, klíčového dokumentu, který ovlivní podobu a rozvoj hlavního města na desetiletí? Zpracovatel plánu, Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy, představil návrh plánu loni na jaře. Od odevzdání a zahájení postupného představení městským částem a odborné i laické veřejnosti tak nyní uplynul rok.

Plán byl nějaký čas vystaven v Centru architektury a městského plánování, byly pořádány workshopy a přednášky, na kterých byly vysvětlovány jednotlivosti konkrétních lokalit, které občany zajímají.

Celkem je k Metropolitnímu plánu evidováno 14 475 jedinečných připomínek a dále téměř 30 000 věcně shodných, duplicitních připomínek. Celkem se vyjádřilo 4120 připomínkujících subjektů, z toho 14 orgánů státní správy a skoro všechny pražské městské části.

Nyní jsou připomínky zatřiďovány dle tématu i dle lokalizace, takzvanému územního průmětu. K minulému připravovanému územnímu plánu, jehož pořizování bylo zastaveno, takzvanému Konceptu 09, přišlo přibližně 18 000 připomínek.

V současné chvíli již dochází k vypořádávání jednotlivých připomínek. Jako první je na řadě vypořádání se se stanovisky dotčených orgánů státní správy, na podzim se předpokládá zahájení vypořádávání připomínek městských částí a veřejnosti, hotovo by mělo být v průběhu jara 2020.

Poté bude následovat zapracování závěrů do dokumentace Metropolitního plánu a druhé kolo projednávání, takzvané veřejné projednání.

Praha měla mít nový plán do roku 2020, tento termín ale nestihne. Sněmovna proto prodloužila v rámci zmíněné novely stavebního zákona platnost současných plánů do roku 2022. Prodloužení není jen kvůli Praze, ve stejné situaci je celá řada českých měst.

Metropolitní plán je klíčovým dokumentem, který určuje, kde se ve městě smí stavět a v jakém rozsahu. Současný platí od roku 1999. Metropolitní plán má kromě výškové regulace také zastavit rozšiřování Prahy na volné pozemky v jejím okolí. Městským částem má také dávat možnost území dále regulovat vytvářením „malých" plánů s konkrétnějšími omezeními.


Praha 15: V KC Varta se koná 8. zasedání zastupitelstva

Dnes v 09:26

Zasedání Zastupitelstva MČ Praha 15 se koná 4. března od 17 hodin

Praha 15: Beseda o nové výstavbě

Včera v 09:11

Praha 15 zve občany na besedu. Ve středu 11. března bude od 17 hodin na programu téma nové výstavby v městské části.

Praha 12: V budově v budově bývalého PRIORu se koná zasedání zastupitelů

26. února 2020 v 11:22

12. zasedání Zastupitelstva městské části Praha 12 se bude konat 27. února od 16 hodin v budově bývalého PRIORu, 2. patro, Sofijské náměstí, Praha 4 – Modřany.

Strategický plán Prahy 12: Slovo dostane veřejnost

25. února 2020 v 10:50

Veřejné projednání Strategického plánu rozvoje Prahy 12 se koná v úterý 17. března od 17:30 hodin ve druhém patře budovy Prior na Sofijském náměstí.

Další články
Nahoru