dnes
Neděle - obcasny-dest
16°C
zítra
Pondělí - skorojasno
22°C
pozítří
Úterý - polojasno
21°C
Plán jistoty zajistí Praze 3 stabilitu až do voleb, říká starosta Bellu
Alexander Bellu se před týdnem stal starostou Prahy 3. Foto: archiv

Plán jistoty zajistí Praze 3 stabilitu až do voleb, říká starosta Bellu

Před týdnem se stal starostou Prahy 3 Alexandr Bellu (ODS). Ve funkci nahradil Vladislavu Hujovou (klub nezávislých), kterou zastupitelé radnice odvolali z vedení radnice. Jaké má nový starosta priority do voleb, které se konají už za necelé čtyři měsíce? Jak chce například zvýšit bezpečnost? Je v plánu pokračování privatizace bytů? Na tyto a další otázky odpověděl serveru Pražský patriot.

Po zvolení jste řekl, že chcete urychleně stabilizovat finance městské části. Jak toho chcete dosáhnout, a je městská kasa ve špatném stavu?
První krok jsem již  s kolegy z koalice učinili a tím je privatizace městských bytů. Jde vlastně o dvojí výhru. Na jednu stranu financemi z prodeje bytů stabilizujeme rozpočet a na druhou stranu umožníme lidem za velmi výhodných podmínek bydlet ve svém.

Proč byl program nové koalice v Praze 3 nazván Plán jistoty?
Protože jde o plán, který občanům naší městské části zajistí stabilitu a jistotu až do podzimních komunálních voleb.

Jedním z cílů je zvýšení bezpečnosti v Praze 3. Jaká opatření k jejímu zvýšení budou realizována a konkrétně kde?
Jde o problémy se zvýšenou kriminalitou a drogově závislými například v okolí Olšanské, Jeseniovy, Ohrady, Nákladového nádraží Žižkov a dalších míst. Hned po zvolení jsem se potkal s radním hlavního města Prahy pro bezpečnost a prevence kriminality, panem Hadravou a představil mu plán na zvýšení počtu městských strážníků v ulicích Prahy 3. Následně jsem se dohodl na schůzce s ředitelem městské policie v Praze 3, panem Machoněm, abych s ním, jakožto s odborníkem na bezpečnost Prahy 3, konzultoval možná řešení pro zvýšení bezpečnosti v konkrétních lokalitách naší městské části. Věřím, že díky tomu se v dohledné době naši občané v dnes rizikovějších lokalitách budou moci cítit bezpečně.

Na kolik plány nové koalice vyjdou a dokáže je pokrýt rozpočet Prahy 3?
Naše plány mají to kouzlo, že nijak zásadně nezatěžují rozpočet. Naopak ho chceme stabilizovat a některé zbytečné výdaje seškrtat.

Který bod z Plánu jistoty považujete za nejnáročnější na splnění a proč?
Všechny hlavní body, tedy schválení privatizace, stabilizace rozpočtu i zvýšení bezpečnosti jsem od začátku vzhledem ke krátké době do voleb považoval za ambiciózní, ale pro Prahu 3 nezbytné. Jeden z nich, privatizaci, už máme splněný, dva zbývají a já věřím, že tvrdou prací se nám je povede uskutečnit.

Proti Vaší osobě ostře vystupuje opozice, dá se očekávat, že s blížícími se volbami bude kritiky přibývat. Neobáváte se, že bude odhaleno nějaké Vaše slabší místo? Nehrozí třeba vypadávání nějakých kostlivců ze skříně?
Jsou dva typy opozice, jedna je konstruktivní a tu vítám a považuji ji za pojistku pro fungující demokracii a druhá je destruktivní a tu naopak považuji za hrozbu pro demokracii. Konstruktivní nabízí protiargumenty a navrhuje vlastní řešení, ta destruktivní chce jen za každou cenu blokovat, aby se cokoliv schválilo. Bohužel se ukázalo, že hlavní opoziční strana, tedy koalice Žižkov nejen sobě, respektive Zelení, jsou spíše tou destruktivní opozicí. Uvedu konkrétní příklad. Na poslední zasedání zastupitelstva jsme přišli s rozumným řešením, jak stabilizovat naši městskou část po vystoupení starostky z TOP 09 a následném vypovězení smlouvy koaličním partnerem Volba pro město. Předcházela tomu mnohahodinová náročná jednání a místo toho, aby Zelení podpořili stabilitu pro Prahu 3, tak raději využívali skulinek v jednacím řádu a neustále obstruovali jednání a blokovali jakákoliv hlasování. Místy to připomínalo nechvalně známé čtení telefonního seznamu ve sněmovně a občané, které na jednání přišli kvůli privatizaci bytů, tak museli několik hodin čekat, než se tento bod dostane na řadu. Co se týče přibývající kritiky, tak s tou samozřejmě jako politik počítám, ale mám čistý štít a jsem připraven tvrdě pracovat pro naši městskou část a její občany.

Nemrzí Vás, že v zájmu koaliční vyváženosti ve vedení městské části odstoupili ze svých funkcí Vaši spolustraníci, dosavadní místostarostka Lucie Vítkovská a radní Michal Papež?
Přiznám se, že mrzí, protože oba jsou to skvělí a pracovití lidé a o to více si jejich kroku vážím. Ukázali totiž, že důležitější než politická funkce, je pro ně stabilita na radnici a naše městská část. Tento krok byl totiž nezbytný, abychom do rady mohli přijmout také paní Říhovou za křesťanské demokraty a Mojmíra Mikuláše za Svobodné a všechny hlavní koaliční strany tak byly ve vedení Prahy 3 zastoupené.

Jelikož kandidujete v podzimních volbách, týká se vás i předvolební kampaň. Musíte nějak upravovat své plány na nadcházející měsíce, když jste se stal starostou?
Samozřejmě. To, že mě zastupitelstvo zvolilo starostou, pro mě znamená velkou odpovědnost a prioritou teď pro mě je hlavně práce na radnici a v ulicích Prahy 3.

Nová radniční koalice prosadila privatizaci městských bytů. Proč se to podařilo až nyní? A je v plánu její pokračování?
Proč se to podařilo až nyní byste se museli zeptat mé předchůdkyně, nicméně jsem rád, že se to pod mým vedením konečně podařilo a občané tak mohou bydlet ve svém. Pokračování určitě připravujeme a další fáze zřejmě proběhnou na podzim.


Mimořádné zasedání zastupitelů Prahy 4 se uskuteční s organizačními opatřeními pro veřejnost

27. května 2020 v 00:33

Pro mimořádné zasedání Zastupitelstva městské části Praha 4, které se uskuteční dnes od 13 hodin v jednacím sále ve třetím patře Nuselské radnice (Táborská 500), platí nadále pravidla, která upravují konání akcí v uzavřených prostorách.

Zasedání zastupitelstva Prahy 3 se neuskuteční tradičně na radnici, ale v hotelu Olšanka

25. května 2020 ve 22:15

Již 11. zasedání zastupitelů Prahy 3 v tomto volebním období se uskuteční v úterý 26. května od 15 hodin. Ne však v budově radnice na Havlíčkově náměstí, jak bývá zvykem, ale v nedalekém hotelu Olšanka v Táboritské ulici.

Slevy podnikatelům na nájmech schválili zastupitelé Prahy 4

24. května 2020 ve 21:22

Zastupitelé Prahy 4 na svém jednání v polovině května schválili možnost poskytnutí slevy na nájmu v nebytových prostorách městské části za březen a duben. Sleva se bude týkat podnikatelů, kteří kvůli krizové situaci museli zavřít nebo výrazně omezit svůj provoz. Dosáhnout mohou na odpuštění nájmu...

Ve středu se bude konat mimořádné jednání zastupitelstva Prahy 4, vyžádala si ho opozice

24. května 2020 v 17:05

Ve středu 27. května se od 13 hodin v zasedacím sále historické Nuselské radnice (Táborská 500) uskuteční mimořádné zasedání Zastupitelstva městské části Praha 4, které bylo svoláno na základě žádosti 22 členů zastupitelstva.

Další články
Nahoru