dnes
Čtvrtek - zatazeno
10°C
zítra
Pátek - polojasno
13°C
pozítří
Sobota - obcasny-dest
9°C
Pražská kultura

Plán Divadel ABC a Rokoko. Uvedou sedm premiér

Městská divadla pražská představila dramaturgický plán na divadelní sezonu 2016/17. Diváci se mohou těšit na sedm nových inscenací. 

V Divadle ABC chystá režisér Ondřej Zajíc na listopad hru Pavla Kohouta August August, august o zápasu krásného snu s neúprosnou realitou.

V březnu připraví režisér Pavel Khek jednu z nejslavnějších tragédií Williama Shakespeara Macbeth o zhoubném pokušení moci.

A v červnu režisér Petr Svojtka a dramaturg Jiří Janků uvedou českou premiéru autorského projektu 60´s aneb Šedesátky, hudební komedie o časech, kdy slova jako pravda, láska, svoboda a mír nebyla vnímána jako vulgární výrazy.

V Divadle Rokoko nastuduje v listopadu Petr Svojtka moderní grotesku Urse Widmera Top Dogs o rekvalifikaci manažerů propuštěných z vysokých funkcí.

V lednu se odehraje Premiéra mládí Christiana Giudicelliho. Bláznivou komedii o dvou mimořádných ženách a jednom velkém dobrodružství nastuduje režisérka Jana Ryšánek-Schmiedtová a v hlavních rolích se představí Jitka Smutná a Dana Syslová.

Březnovou premiérou bude hra Jeana-Clauda Carrièra Konkurz, kterou zrežíruje Ondřej Zajíc. Hra slavného dramatika a filmového scenáristy je nejen o hercích, ale klade i zásadní otázky lidské existence ve světě, kde téměř všechny hodnoty přestaly platit.

A sezonu v Divadle Rokoko uzavře autorský projekt Čapek o posledních měsících spisovatelova života, který společně připraví režisér Pavel Khek a dramaturgyně Věra Mašková.

„Jsme znepokojeni tím, co se v České republice v posledních měsících děje. Jsme znepokojeni enormní polarizací společnosti, jsme znepokojeni strachem, který se mnoha lidí zmocňuje a který mnozí jiní úspěšně proměňují v politický kapitál. Jsme znepokojeni vzedmutím populismu. Jsme znepokojeni opojením mocí. Úvahy o dramaturgickém plánu na příští sezonu přímo vycházely z tohoto znepokojení. Jednotlivé tituly buď uvedené fenomény tematizují, rozehrávají je do jakýchsi mement, anebo se naopak snaží poukázat na „idyličtější“ situace či historická období, kdy tyto fenomény byly jaksi v pozadí a nebyly tak určující pro stav společnosti,“ přibližuje umělecký šéf Petr Svojtka.

Derniéry
V květnu a červnu bude mít derniéru několik inscenací divadel ABC a Rokoko, diváci tak mají poslední možnost je zhlédnout. V Divadle ABC se mohou přijít rozloučit s představeními Bylo nás pět, Sen čarovné noci a Král Lear, Divadlo Rokoko čeká již jen několik repríz inscenací Důkaz, Veterán a Sebevrah.


Další články
Nahoru