dnes
Neděle - prehanky-snih-dest
5°C
zítra
Pondělí - obcasny-dest
6°C
pozítří
Úterý - obcasny-dest
10°C
Pražská politika

Plán Alzheimer v Praze 8 začal s prvním jarním měsícem

Osmá městská část přichází s plánem, Alzheimer P8, který se zaměří na spolupráci veřejnosti a odborníků a na poskytování drobných a nevýznamných věcí a pozorností, které mohou usnadnit život s touto nemocí.

K národním plánům Alzheimer se hlásí největší země a nejznámější politické tváře. S prvním březnovým dnem se začal v Městské části Praha 8 uskutečňovat místní alzheimerovský plán Alzheimer P8. Místostarostka Vladimíra Ludková jej představuje následovně: „Příklad si bereme zejména z moudrého a nepříliš nákladného skotského plánu, který vychází ze spolupráce veřejnosti a odborníků. Připraveny jsou informační materiály pro odbornou i laickou veřejnost. Zejména pro ty odborníky a poskytovatele všech dalších služeb, na které se lidé s demencí a jejich rodiny obracejí a s nimiž se setkávají: jde nejen o zdravotní a sociální služby, ale i městskou policii, pracovníky obchodů a dalších služeb.“

Alzheimerova choroba a ostatní onemocnění způsobující demenci představují významný problém nejen pro společnost, ale zejména pro rodiny a pacienty samotné. Často se hovoří o ústavech. Většina lidí ale zůstává v rodinném prostředí, doma, ve svých obcích.

„Naše MČ se dlouhodobě o své občany stará. Sídlí tu mnoho unikátních služeb i pro lidi s demencí, například první stacionář tohoto typu v ČR. Sídlí tu také Česká alzheimerovská společnost, se kterou spolupracujeme. Proto je vznik plánu Alzheimer právě v naší městské části velmi logický. Může to být i jakési epicentrum dalších podobných iniciativ. Chceme začít od lidí s demencí a jejich pečujících rodin. Chceme, aby naše městská část byla obcí přátelskou i pro tyto lidi. Začínáme drobnými kroky, zdánlivými maličkostmi, které jsou ale v našem i jejich životě velmi důležité,“ říká k plánu Alzheimer P8 místostarostka Vladimíra Ludková, v jejíž kompetenci je kultura i zdravotní a sociální problematika. „Kvalita života těch nejkřehčích a nejzranitelnějších je ale také otázkou kultury,“ dodává.

V nejbližší době bude zahájena výstavba Domu sociálních služeb, který nabídne krátkodobé pobyty osobám s nutností celodenní péče pro 21 klientů a  službu dlouhodobých pobytů pro 30 klientů s diagnózou demence.


Pirátům v pražském zastupitelstvu byla zamítnuta možnost vzdát se odměn

2. listopadu 2017 v 15:15 | Aktualizováno 1. ledna 1970, 01:00

Pražští zastupitelé dnes nesouhlasili s tím, aby se jejich kolegové za Piráty zvolení do Sněmovny mohli vzdát odměn za výkon funkce v zastupitelstvu. Pro návrh Pirátů hlasovalo 13 z celkem 65 zastupitelů. Piráti mají v pražském zastupitelstvu čtyři členy. Ve volbách do Sněmovny získala strana...

Další články
Nahoru